Politika 04.04.2021.

PDP: Amandmani odborničke većine u Banjaluci nemaju zakonsko uporište

ČITANJE: 3 minute

“Krajnje je vrijeme da se prioritet stavi na zdravstvo i da se vlast konačno ozbiljno počne baviti problemom pandemije virusa korona. Međutim, ono što nije jasno je to kako se samo od Banjaluke traži amandmanima da iz budžeta izdvoji sredstva za Univerzitetsko-klinički centar Republike Srpske, kada znamo da je to zdravstvena ustanova u kojoj se liječe građani iz svih krajeva Republike Srpske, a ne npr. iz budžeta Doboja, Prijedora, Trebinja i drugih gradova. Ovi amandmani su nezakoniti i nerazumni”, rekla je Dijana Ješić, odbornica PDP-a u Skupštini grada Banjaluka.

Ona kaže da amandmani skupštinske većine u Banjaluci nemaju zakonsko uporište, jer se UKC finansira iz budžeta Republike Srpske:

„Ne postoji način na koji Grad Banjaluka može da isplati direktno stimulacije za radnike UKC. S druge strane, skupštinska većina predlaže jednokratnu pomoć za medicinske radnike u iznosu od 500 KM što nije nikakvo sistemsko rješenje, ni trajno. Medicinski radnici se žale na koeficijent po kojem im se isplaćuje plata i taj koeficijent treba da bude povećan ako se zaista misli na dobrobit zdravstvenih radnika“, ističe Ješićeva, aopštenoje iz ove stranke.

Ješićeva dodaje da budžet Grada Banjaluka ima samo 10 miliona KM koji su operativni, tako da je nemoguće vršiti isplate za koje nema sredstava:

„Gradonačelnik je ponudio da se u budžet uvrsti 1,2 miliona KM za Dom zdravlja, jer je to zdravstvena ustanova čiji je osnivač Grad i za koju je zakonski moguće izdvojiti novac, ali većina je to odbila. Znači, ponuđeno je više sredstava nego ikada, ali to im nije bilo dovoljno. Jasno je da se radi o političkoj odmazdi o kojoj je govorio predsjednik SNSD-a, a nema nikakve veze sa brigom o zdravstvu“, ističe Ješićeva.

Ona podsjeća da UKC izdvaja 35 miliona KM za garažu, za tendere firmi „Prointer“ 2,3 miliona, a nema za povećanje plata i uplate poreza i doprinosa zdravstvenim radnicima, da postoje sredstva da se funkcioneri vozaju avionima na privatna putovanja, skoro milion KM za marketinške potrebe IRB-a, a nema dovoljno za vakcine, stetoskope i ostala medicinska sredstva.

„Pitam svoje kolege odbornike iz skupštinske većine ima li među njima časnih koji se ne povinuju tuđim odlukama i koji će priznati da je budžet koji je predložio gradonačelnik zaista dobar. Pitam ih da li mogu da pogledaju građanima u oči i reći im da im je partijska naredba bitnija od građana i dobrobiti našeg grada“, zaključuje Ješićeva.

Milorad Maran, predsjednik Savjeta za zdravstvo Gradskog odbora PDP-a Banjaluka kaže da problemi u zdravstvu nisu od juče, ali da amandmani skupštinske većine u Skupštini grada Banjaluka predstavljaju jeftini populizam.

„Blizu jedne trećina zdravstvenih radnika je napustilo Republiku Srpsku. Jednokratna pomoć nije rješenje problema u zdravstvu, pogotovo kada se preko leđa zdravstvenih radnika, nažalost, pokušavaju prikupiti politikantski poeni. Nepojmljivo mi je da bilo kome može pasti na pamet da se republički nivo treba baviti košenjem trave, a da odbornici iz lokalne skupštine odlučuju o sekundarnom i tercijarnom zdravstvenom nivou“, kaže Maran.

(SB)

Oznake: PDP Banjaluka