Vijesti 06.09.2022.

Pet srpskih novinara prijavilo diskriminaciju na nacionalnoj osnovi u BHRT-u

ČITANJE: 3 minute

Pet srpskih novinara zaposlenih u BHRT- u prijavilo je nadležnim institucijama u BiH diskriminaciju na nacionalnoj osnovi u ovoj medijskoj kući, saznaje portal Banjaluka.net.

Novinari iz Republike Srpske koji rade u RTV domu u Sarajevu u prijavama, a u čiji sadržaj je Banjaluka.net imala uvod, navode da trpe diskriminaciju na nacionalnoj osnovi jer su prilikom zapošljavanja dobijali honorare koji su bili niži od honorara koje su primali Bošnjaci.

BHRT je novinarima koji su Srbi davao jednomjesečne ugovore na određeno vrijeme dok je Bošnjacima i Srbima nastanjenim u Sarajevu, generalni direktor, Belmin Karamehmedović potpisivao ugovore na tri mjeseca, tvrdi naš izvor. O ovoj diskriminaciji na nacionalnoj osnovi informisan je više puta i srpski član UO, Rajko Radovanović koji nije reagovao, tvrde novinari koji su prijavili diskriminaciju.

– Novinari srpske nacionalnosti prilikom prijema na određeno vrijeme dobijali su ugovore o radu s najnižim koeficijentom dok su Bošnjaci “preskakali nekoliko stepenica” i dobijali ugovore s višim koeficijentom – tvrde oni, te dodaju da “prilikom unapređenja bošnjačkih novinara, BHRT nije poštovao propisanu proceduru i mijenjao je ugovore Bošnjacima bez saglasnosti nadređenog urednika programa, čime je kršio interne akte kuće”.

Srpskim novinarima je onemogućeno da napreduju iako ih trenutno u informativnim programima BHR1 i BHT1 u RTV domu ima samo desetak. Bez obzira što obavljaju iste poslove, srpski novinari nemaju iste koeficijente i ugovore o radu kao Bošnjaci što je direktan dokaz da se radi o diskriminaciji na nacionalnoj osnovi, navodi se u prijavi.

Prema Pravilniku o sistematizaciji radnih mjesta u BHRT- u postoje pozicije – novinar saradnik, novinar, reporter 2, reporter 1, producent urednik 2, producent urednik 1. U prijavama Srbi navode da su diskriminisani na nacionalnoj osnovi jer prilikom zapošljavanja u BHRT dobiju ugovor – novinar saradnik s najnižim koeficijentom dok istovremeno Bošnjaci dobiju reporterski ili urednički status.

Generalni direktor odbio je više puta prijedloge urednika za unapređenje Srba, dok je istovremeno unapređivao Bošnjake u svim programima i redakcijama u BHRT- u.

“TEŠKA SITUACIJA”, A ZAPOŠLJAVAJU NOVE RADNIKE

Podsjećamo, BHRT je otpuštanje Srba 1. marta ove godine pravdao “teškom finansijskom situacijom”, a nakon toga nastavio da prima nove radnike, od portira do novinara i to Bošnjake, a zadržao je i penzionisane radnike kojima isplaćuje honorare u iznosu od 1200 KM.

Od 900 zaposlenih u BHRT- u nakon prvo martovskih otkaza ostalo je manje od 5% Srba iz Republike Srpske, a zbog diskriminacije na nacionalnoj osnovi i preostali Srbi planiraju da napuste ovu kuću o čemu će prethodno, kako najavljuju, upoznati javnost i institucije Republike Srpske i BiH. Srpski novinari poručuju da neće otići u tišini već da će u ovom mjesecu javno progovoriti o svemu što se dešava u medijskom servisu BiH i o svim pritiscima kojima su izloženi zato što su Srbi. Ovo je prvi slučaj od osnivanja BHRT- a da su srpski novinari zvanično prijavili diskriminaciju na nacionalnoj osnovi.

(A. Stojanović)