Politika 20.07.2021.

Petković: Donijeti zakon o Ustavnom sudu BiH

ČITANJE: 2 minute

Potpredsjednik Ujedinjene Srpske Milan Petković rekao je da nedavna odluka Ustavnog suda BiH kojom je djelimično uvažen zahtjev za ocjenu ustavnosti Ugovora Republike Srpske i Srbije o zajedničkoj izgradnji hidroelektrana na Drini ponovo pokazuje da ta politička i nikako pravna instanca radi na štetu interesa Srpske, zbog čega je potrebno donijeti zakon o tom sudu.

Petković je na konferenciji za novinare u Banjaluci upozorio da je u BiH Ustavni sud, umjesto da štiti ustavnost i zakonitost, preuzeo ulogu zakonodavca i ustavotvorca, te da se sve ono što je na planu nametanja međunarodna zajednica radila putem visokog predstavnika nastavlja preko pomenutog suda na štetu Srpske.

Podsjećajući da je Ustavni sud BiH nedavno naložio Komisiji za koncesije BiH da u svojstvu Zajedničke komisije za koncesije, najkasnije u roku od tri mjeseca od dana dostavljanja ove odluke, riješi sporna pitanja između BiH i Srpske nastala u vezi sa dodjelom koncesija, Petković je rekao da nije normalno i opravdano da se predmetni ugovor ovako vraća pomenutoj komisiji na usaglašavanje i rješavanje.

On je dodao da pomenuta komisija, kojoj je istekao mandat, od osnivanja nije dodijelila nijednu koncesiju zbog čega se postavlja pitanje opravdanosti njenog postojanja.

“Ovim se žele blokirati i onemogućiti velike strane investicije, iako je Srbija spremna da radi i gradi u BiH, te je riječ o očito dobrom projektu izgradnje hidroelektrane ‘Buk Bijela'”, rekao je Petković na konferenciji za novinare o odluci Ustavnog suda BiH kojom je djelimično uvažen zahtjev 24 poslanika Predstavničkog doma parlamenta BiH za ocjenu ustavnosti Ugovora Srpske i Srbije o zajedničkoj izgradnji hidroelektrana na Drini.

On je rekao u tom smislu da je BiH i njenim građanima, zarad suživota, normalnog funkcionisanja i vladavine prava, potreban zakon o Ustavnom sudu, te da se pokrene i pitanje prestanka mandata stranih sudija u tom sudu.

“Nije normalno da Ustavni sud BiH funkcioniše na pravilima koje su sami donijeli, sami ih primjenjuju i tumače. Takođe, šta ćemo ako Zajednička komisija za koncesije ne donese nikakvu odluku. Da li ćemo doći u pravni vakuum i kako ćemo to prevazići”, upitao je Petković.

Kada je riječ o zahtjevu Rusije da se za dva dana u Savjetu bezbjednosti UN glasa o Nacrtu rezolucije o ukidanju ovlašćenja visokog predstavnika i njegove kancelarije u BiH do 31. jula naredne godine, Petković je istakao da je to opravdano i da je vrijeme da u BiH prestane da postoji institucija tutora kako bi ta zemlja krenula normalnim putem.

“Ako možemo zajednički da funkcionišemo, vrijeme je da se dogovaramo, a ako ne, treba da preispitamo sve ostale odluke i vidimo kojim putem ćemo nastaviti”, rekao je Petković.

Konferenciji je prisustvovao i generalni sekretar Ujedinjene Srpske Neven Stanić.

(Srna, E.M)