Politika 30.01.2023.

PITALI SMO ODBORNIKE Da li bi podržali opoziv gradonačelnika Banjaluke?

ČITANJE: 5 minuta

Na prošlim lokalnim izborima, Banjaluka je nakon 20 godina dobila gradonačelnika koji ne dolazi iz SNSD-a, ali opozicija nije uspjela napraviti rezultat koji bi obezbjedio većinu gradonačelniku u lokalnom parlamentu. Od prvog dana bilo je jasno da će se voditi žestoke političke borbe u Banjaluci.

Međusobna optuživanja, blokade, kompromisi, sukobi… Sve to je obilježilo političku scenu u gradu na Vrbasu u ove dvije godine. Jedno od pitanja koje se poteže od prvog dana je i opoziv gradonačelnika Draška Stanivukovića. Iako je optuživan da ne radi ništa, vladajuća koalicija nije se osmjelila da pokrene ovo pitanje i podršku Stanivukoviću prepusti građanima na referendumu. Međutim, ovo pitanje vratilo se u žižu javnosti nakon sukoba unutar opozicije, odnosno Stanivukovića sa nekadašnjim saborcima Jelenom Trivić i Nebojšom Vukanovićem.

Nekadašnji saborci iz skupštinskih klupa, Vukanović i Trivićeva, optužili su Stanivukovića za “simbiozu”, odnosno saradnju sa SNSD-om i njenim liderom Miloradom Dodikom. Kao u prilog tome, između ostalog, Vukanović je postavio pitanje “zbog čega SNSD onda ne krene u opoziv Stanivukovića, kao što su to uradili u Bijeljini sa Ljubišom Petrovićem” i dodao da bi podržao takav prijedlog. Od strane Stanivukovićevih saradnika, to je protumačeno kao podrška SNSD-u.

Da li će doći do opoziva?

I pored brojnih optužbi vladajuće koalicije na račun gradonačelnika, pitanje opoziva nikada nije stavljeno na dnevni red. Najavljivao ga je i predsjednik Gradskog odbora SNSD Vlado Đajić, a demantovao ga Milorad Dodik. Da se (za sada) mnogo nije promjenilo, za portal Banjalula.net potvrdio je predsjedavajući Skupštine grada Saša Čudić.

– Nije bilo razgovora na tu temu. Očekujem da gradonačelnik hitno uputi na skupštinsko razmatranje svoj izvještaj o radu za 2021. i 2022. godinu nakon čega će skupštinska većina napraviti procjenu, samim tim i ja ću dati svoje mišljenje – rekao je Čudić.

Naravno, presudnu ulogu igra SNSD kao stranka sa najvećim brojem odbornika, a šef njihove odborničke grupe Dragoslav Topić za Banjaluka.net kaže:

– Pošto nas je gradonačelnik počeo slušati, nećemo ići u opoziv u februaru. Za kasnije ćemo vidjeti, zavisi od toga koliko će nas slušati – kratko je poručio.

Šta kažu odbornici?

Zbog svega toga, portal Banjaluka.net pitao je odbornike da li bi podržali opoziv gradonačelnika i kakav je njihov stav o cijeloj priči koja se pojavila u posljednje vrijeme.

Šef odborničke grupe Socijalističke partije Nikola Vukčević kaže za Banjaluka.net da razloga za opoziv postoji, ali da će to zavisiti i od toga ko bi bio pokretač inicijative.

– Postoji mnogo razloga zbog kojih bi trebalo opozvati gradonačelnika. Vidimo da postoje i turbulencije u PDP-u i sukob sa Vukanovićem. Međutim, o tome još nije bilo razgovora i konkretni koraci zavise od dosta faktora. Svakako, kada dođe vrijeme, mi ćemo se na stranačkim organima o tome izjasniti – rekao je Vukčević.

Odbornik pokreta “Banjaluka zove” Saša Lazić Medo nije konkretno odgovorio, ali ističe da sa “režimskim strankama ne ulazi u bilo kakvu, pa ni u priču o opozivu”, ali smatra da su izbori uvijek dobrodošli.

–  Već duže vrijeme nisam pozicioniran ni u jednom bloku u gradskoj skupštini i djelujem samo vođen interesima građana. Postojećim stanjem u gradu sam uglavnom nezadovoljan, što zbog neljudskog ponašanja većine, što zbog ponavljanja određenih stvari iz prethodnih mandata od strane aktuelnog saziva. Sa režimskim strankama ne ulazim u bilo kakvu, pa ni priču o opozivu, ali izbori su uvijek dobrodošli, te bih ih volio što prije i to za oba nivoa gradske vlasti; neka građani ocijene sve nas! – kazao je Lazić za portal Banjaluka.net.

Odbornik PDP-a Nemanja Kondić nije bio raspoložen za detaljnije izjave, ali samo je rekao da “sve dok je član PDP-a neće podržati opoziv gradonačelnika Stanivukovića”.

Predstavnik SDS-a Aleksandar Petković kaže da Stanivuković ima neupitnu podršku, bez obzira na različita mišljenja.

– Ima mnogo pozitivnih stvari. Vraćeno je 40 miliona KM kredita, a Grad se nije zadužio nijednu marku. Imali smo najveći broj socijalnih davanja, čak i za zdravstvene radnike, što se nikada nije desilo. Da se sve to preusmjerilo u infrastrukturne projekte, bilo bi urađeno mnogo više – kaže Petković.

Dodaje da situacija nije crno-bijela i da brutalan pristup u politici ne vodi nigdje. Kako kaže, sve s čim se ne slaže, on je i javno kritikovao.

– Ipak, moramo razumjeti i situaciju. Gradonačelnik je institucija i on mora da sarađuje i sa republičkim vlastima. Nije da je sve savršeno, ali mislim da nema razloga za opoziv. A mislim da do njega neće ni doći – kazao je Petković.

Odbornik PDP-a, Milko Grmuša smatra da u ovom trenutku najvažnije je obezbijediti efikasno funkcionisanje Grada Banja Luka

– Pogotovo je u uslovima opšte ekonomske, socijalne i energetske krize važno da Grad Banja Luka funkcioniše u punom kapacitetu i da političke blokade ustupe mjesto efikasnom odlučivanju kako bi građani trpili najmanju moguću štetu. Za to su odgovorni svi politički faktori u Banjoj Luci – kaže Grmuša.

Ukoliko takvog dogovora nema, smatra on, potrebno je napraviti fer dogovor o pronalaženju mehanizma kako takvo stanje prevazići.

– Ako se sve svodi na odnos gradonačelnika i skupštinske većine, ako ne postoji drugi način za prevazilaženje tog konflikta i različitih kriznih situacija, onda nemam ništa protiv toga da dogovor bude da se ta kriza prevaziđe na način da se pita narod kome daje svoju podršku. Strana koja nema tu podršku treba da prihvati volju naroda. Ovo rješenje jeste pomalo radikalno, ali mislim da je fer ako nema druge mogućnosti razriješenja hroničnog političkog konflikta – zaključuje Grmuša.

(Aleksandar Stojanović)