Politika 13.12.2021.

Plenković: Dogovorom o izmjenama Izbornog zakona treba svi da budu zadovoljni

ČITANJE: 3 minute

Predsjednik Vlade Hrvatske Andrej Plenković izjavio je danas u Sarajevu nakon susreta sa članovima kolegijuma oba doma Parlamentarne skupštine BiH da rješenja koja se tiču dogovora o izmjeni Izbornog zakona treba da budu takva da sva tri konstitutivna naroda i drugi u BiH budu zadovoljni.

Plenković je naglasio da prema tim rješenjima položaj Hrvata, kao najmalobrojnijeg konstitutivnog naroda, treba da bude ravnopravan, da biraju svoje legitimne predstavnike u najviša tijela BiH, te da se popravi ta situacija, koja se često naziva anomalijom od 2006. godine.

“Ako bi se to dogodilo uvjeren sam da bi se relaksirali odnosi, prvo unutar Federacije BiH, a takav dobar džentlmenski dogovor između Bošnjaka i Hrvata bi pomogao i boljim odnosima sa Srbima, odnosno, Republikom Srpskom. Na taj način bi skladno funkcionisanje institucija omogućilo Savjetu ministara i Parlamentarnoj skupštini da se donose budžeti, zakoni, reformski proces i da se ide na evropskom putu”, rekao je Plenković novinarima u Sarajevu.

On je istakao da je dogovor i odgovornost za dogovor, kada je riječ o reformi izbornog zakonodavstva, isključivo na političkim strankama i institucijama BiH.

“Mi smo tu da kažemo naš stav i budemo neko ko će podržati konstruktivne napore za budućnost. BiH je u političkom kontekstu zemlja u kojoj morate imati osjećaj za nijanse i morate znati realnosti koje su bile prije i mogućnosti koje se mogu dogovoriti”, rekao je Plenković.

On smatra da su danas svi akteri svjesni situacije i da ovako kako je sada stanje nije konstruktivno za narode i građane u BiH, te da svi treba da načine korak naprijed.

“Bez tog koraka naprijed, poruka koja se šalje partnerima u međunarodnoj zajednici teško da može biti pozitivna u percepcijskom smislu. Zato trebamo funkcionalnu Parlamentarnu skupštinu i Savjet ministara, pravičan dogovor o Izbornom zakonu, izbore, institucije”, rekao je Plenković.

Hrvatski premijer je dodao da postoje različiti modeli i rješenja, ali put koji bi trebao biti ispravan je onaj koji će zadržati slovo i duh onog što je dogovoreno u Dejtonu 1995. godine, što do 2006. godine nikada nije dolazilo u pitanje.

“To sam rekao i na sastanku, lično sam razgovarao sa svim tadašnjim hrvatskim učesnicima u pregovorima u tada niko nije mogao sanjati da možemo imati situacije kojih smo svjedoci u posljednjih 15 godina”, rekao je Plenković.

On je naveo da nije upoznat sa informacijom da u institucijama EU ima bilo kakav zvaničan tekst prijedloga koji se odnosi na raspoređivanju evropskih snaga u BiH.

Plenković smatra da svi potezi koji su percipirani tako da dovode do napetosti i daljih nerazumijevanja među političkim akterima u BiH nisu dobro viđeni.

“Međutim, isto tako je važno da se poštuje dejtonski okvir, Ustav, stavovi svih naroda. Zbog toga smo danas poslali poruku svima da jedino dijalogom, razgovorom, spremnošću da jedni druge bolje razumiju može da se dođe do rješenja koje će omogućiti održavanje izbora na način da svi koji budu izabrani budu legitimni i da nakon toga institucije BiH kvalitetno funkcionišu na dobrobit svih građana”, rekao je Plenković.

On je ponovio da njegova današnja posjeta Sarajevu i Mostaru predstavlja poruku zemlje koja će učiniti sve da podrži napore BiH koji su reformski i čiji je cilj ispunjavanje kriterijuma da BiH stekne kandidaturu za članstvo u EU.

(B.M/Srna)