Sport 15.06.2023.

POBIJEDILI HOLANDIJU: Hrvatska se plasirala u finale Lige nacija

Fudbalska reprezentacija Hrvatske prvi je finalista trećeg izdanja UEFA Lige nacija.

Hrvati su do novog velikog podviga na velikoj sceni stigli nakon što su u srijedu uveče na čuvenom “De Kajp“ stadionu u Roterdamu nakon velike drame savladali domaću selekciju Holandije nakon produžetaka sa 4:2 (regularni dio 2:2). U velikom nedjeljnom finalu koje će se takođe igrati u Holandiji igraće protiv boljeg iz sutrašnjeg meča između Španije i Italije.

Inače, na stadionu “De Kajp“ Holanđani nisu izgubili 23 godine – čak 31 utakmicu, ali taj rekord od večeras ide u istoriju.

U prvom dijelu igralo se veoma oprezno sa obje strane. Hrvati su tek u 30.minuti zaprijetili preko Andreja Kramarića koji je šutirao preko gola, dok su domaći u sljedećem napadu izveli opasan napad, ali je udarac Tuna Kopmajnersa završio je preko Livakovićevog gola. Odbrana Vatrenih pukla je u 34. minuti. Bio je to dobar napad. Mats Vajfer je idealno uposlio Donijela Malena, a ofanzivac Borusije Dortmund posprema lopta u nebranjeni dio mreže.

Puelni Zlatka Dalića su od samog početkak drugog dijela krenuli po izjednačenje. U 53.minuti Gakpo pravi glupost, povlači Mordrića u kaznenom prostoru, a sudija odmah pokazuje na penal. Siguran je realizator bio Andrej Kramarić koji je obradovao nekoliko hiljada navijača. Nekoliko minuta kasnije Vajfer je iz prve šutirao, ali samo preko gola.

U 71.minuti Hrvatska je mogla do preokreta, ali je Ivan Perišić pucao preko gola. Ipak, minut kasnije šok za domaće. Bila je to duga akcija gostiju. Kombinovalo je dosta igrača, a na kraju je Ivanušec sjajno proigrao Marija Pašalića koji matira Džastina Bajlova za veliko slavlje “Vatrenih“.

Do kraja su “Lale“ dale sve u napad. Vrhunac drame desio se u posljednjem minutu sudijske nadoknade, tačnije u 96. minuti. Nakon velike gužve najbolje se snašao Noa Lang koji je zakucao loptu u mrežu za neopisivu radost domaćih tifoza. Tako se ušlo u produžetak

U 98. minuti novo vodstvo bronzanim iz Katara donosi rezervista Bruno Petković. Bila je to majstorija napadača Dinama koji je sjajno oslobodio čuvara, a onda silovito pogodio mrežu domaće selekcije. Do kraja Holandija više nije imala snage da se vrati u meč, iako je imala preko Bergvajna u 110. minuti veliku priliku. Sve dileme riješio je fenomelani Luka Modrić koji je u 115. minuti pogodio iz penala.

Hrvatska je tako nastavila niz fantastičnih rezultata na velikim takmičenjima. Podsjetimo, prošle godine su osvojili treće mjesto na Svjetskom prvenstvu u Kataru. Drugo polufinale između Španije i Italije igra se u četvrtak od 20.45 časova, prenose Nezavisne.

Oznake: Liga nacija