Sport 27.02.2023.

POBJEDA NAD BRITANIJOM: Košarkaši Srbije se plasirali na Svjetsko prvenstvo

Košarkaška reprezentacija Srbije plasirala se na Mundobasket nakon što je u poslednjem meču I grupe druge faze kvalifikacija savladala Veliku Britaniju rezultatom 101:83.

Sam početak utakmice protekao je u znaku Marka Gudurića. Košarkaš Fenerbahčea je sjajno otvorio meč, vezao dve trojke, pa su „orlovi“ veoma lako stigli do viška od devet poena (14:5), ali je važnost meča, uz agresivnost rivala, doveo do nekoliko problema. Prvo je Gudurić napravio treći faul u prvoj četvrtini, potom se na to nadovezao i veliki pad u igri što u napadu, što u odbrani, ali je uprkos krizi i u napadu i u odbrani ekipa Svetislava Pešića uspevala da sačuva prednost, te je prva deonica završena rezultatom 28:20, i to nakon što je Kvin Elis pogodio lud šut za tri poena u poslednjim trenucima prve četvrtine.

Od tog momenta igra Srbije se u potpunosti raspala, Britanci su sa druge strane počeli da pogađaju gotovo sve što su šutnuli, dok je reprezentacija Srbije „živela“ od šuta za tri poena (pogađali Filip Petrušev i Dušan Ristić), ali je uprkos tome gostujući sastav uspeo da pre kraja prve deonice dođe do 39:39.

Uspeli su košarkaši Srbije da ipak stvore kakav-takav višak pre odlaska na polšuvreme trojkom Stefana Jovića i poenima Luke Mitrovića posle skoka u napadu, da bi konačan rezultat prvog poluvremena postavio Kimbal Makenzi pogotkom u poslednjoj sekundi druge deonice.

Početak treće četvrtine doneo je nove probleme, ponovo su se mučili igrači Srbije, sa druge strane Elis je bio raspoložen, pa je trojkom smanjio na 50:49, kada je na scenu stupio Aleksa Avramović.

Prvo je pogodio trojku za 55:49, potom ukrao loptu Makenziju i naterao ga na nameran faul, a uz pogođena dva bacanja bio je precizan i Filip Petrušev nakon asistencije Luke Mitrovića za alej-up.

Od tog momenta sve je krenulo kako su igrači Srbije želeli, raspucali su se Ognjen Dobrić, koji je vezao dve trojke, potom i Marko Jagodić Kuridža takođe pogodivši dva šuta za tri poena, da bi „tačku na i“ i na najlepši način, 101. poenom „orlova“, potvrdio plasman na smotru najboljih selekcija sveta na Filipinima, u Indoneziji i Japanu (25. avgust – 10. septembar 2023. godine).

Najefikasniji u Srbiji bio je Avramović sa 20 poena, dok je Mitrović dodao 15, Dobrić 14, Gudurić 13, a Petrušev 12.

Kod Britanaca najbolji je bio Elis sa 22 poena.

Ovim trijumfom „orlovi“ su ne samo došli do mesta na Mundobasketu, već su i preskočili Grčku i preuzeli drugu poziciju na tabeli, prenosi nova.rs.