Sport 18.12.2022.

Argentina je prvak svijeta! (FOTO, VIDEO)

ČITANJE: 5 minuta

Fudbalska reprezentacija Argentine u velikom finalu Svjetskog prvenstva savladala je Francusku nakon penala i tako osvojila treću titulu prvaka svijeta. Rezultat je nakon 120 minuta bio 3:3, a onda nakon penala 4:2.

Istorija je ispisana! Leo Mesi će sa trofejom svjetskog šampiona otići u legendu a pri tome je Argentinac režirao sjajno finale i odlučio pobjednika.

Argentina i Francuska danas su se sastale u borbi za treću titulu svjetskog prvaka, pošto su selekcije bile poravnate.  jedne strane, Francuska je imala priliku nakon 60 godina postati ekipa koja je odbranila titulu šampiona svijeta.

Tok utakmice:

Montiel pogađa, Argentina je prvak svijeta!

Četvrta serija: Kolo Muani pogađa, za titulu Argentine će šutirati Montiel.

Treća serija: Tchouameni je promašio! (2:1). Paredes pogađa, Argentina pred pobjedom (3:1).

Druga serija: Coman je promašio, sjajno je to odbranio Martinez. Dybala pogađa za Argentinu (1:2).Prva serija:

Mbappe pogađa za Francusku. Messi također pogađa (1:1).

Penali će odlučiti prvaka svijeta!

120’ – Igraće se još tri minute sudijske nadoknade. Dybala je ušao u igru za Argentinu.

118’ – Gooooooooooool! Mbappe pogađa, hat-trick sjajnog Francuza!

116’ – Penal za Francusku!

112’ – Opet su Francuzi krenuli u napad, pokušat će još jednom da se vrate u meč. Argentinci, baš kao u prvom poluvremenu, fantastično navijaju i pjevaju svojim igračima.

109’ – Lionel Messi pogađa za 3:2!

107’ – Šansa za Argentinu! Messi je šutirao iz voleja, ali Lloris to brani. Dobra je ovo šansa bila za Gaučose.

105’ – Velika šansa za Argentinu! Martinez je bio sam pred golom Francuske, Varane se bacio na glavu i spasio gol, a nakon toga Montiel sjajno šutira, a Upamecano glavom izbija loptu koja je išla u okvir gola.

100’ – Što se tiče produžetaka, nešto bolja je Francuska, kao da su došli do svoje igre i kontrole igre na način koji im to odgovara.

95’ – Nema šansi u prvom produžetku, obje ekipe su vrlo oprezne.

90+8’ – Čini se da nakon regularnih 90 minuta nećemo vidjeti pobjednika.

90+7’ – Kakva šansa za Argentinu! Messi je šutirao s distance, ali Lloris fantastično brani.

90’ – Igrat će se još osam minuta sudijske nadoknade.

83’ – Nestvarno je šta smo vidjeli sada, samo dvije minute i Francuska se vratila u igru, poravnala na 2:2 i sada utakmica “ide iz početka”.

Argentina – Francuska 2:2 (Mbappe 82’)

80’ – Mbappe pogađa, očekuje nas drama u finišu.

78’ – Penal za Francusku!

64’ – Di Maria izlazi iz igre, na terenu je Acuna. Zatvara se Argntina, očekivano.63’ – Nastavljaju se napadi Argentine, sada je Mac Allister bio sam pred golom, ali je zakasnio na loptu koju mu je dodao Alvarez.

51’ – Prvi korner za Francusku, Griezmann je ubacio, ali Martinez bez problema hvata loptu. Vjerovali ili ne, njegova prva intervencija na ovom meču.

43’ – I uprkos zaostatku od 2:0, Francuzi ne mogu napraviti apsolutno ništa. Argentina bolji tim u svim segmentima i zasluženo ima vođstvo.

36’ –   Di Maria pogađa za 2:0! Alvarez je upisao asistenciju ,a Di Maria rutinski pogađa. Francuska je na koljenima!

32’ – Nastavljaju Argentinci s napadima, potpuno zasluženo imaju vodstvo od 1:0

23’ – Messi šalje loptu u jednu, Llorisa u drugu stranu za vodstvo od 1:0. Zasluženo vodstvo Gaučosa.

21’Penal za Argentinu! Di Maria je probio po lijevoj strani, Dembele pravi prekršaj i sudija je pokazao na bijelu tačku.

17’Šansa za Argentinu! Messi je dodao do De Paula, on vraća povratnu loptu za Di Mariju, ali igrač Juventusa šutira visoko preko gola. Lopta mu je nezgodno odskočila i otišla visoko preko Llorisovog gola.

5’ – Argentina od početka meča bolji tim, konstantno su u posjedu lopte i za sada izgledaju nešto bolje.

3’ – Prvi opasan napad Argentine, De Paul je tražio Alvareza, ali je svirana nedozvoljena pozicija.

Susret Argentine i Francuske igra se na spektakularnom Lusail stadionu, a čast da sudi meč pripala je poljskom arbitru Szymonu Marciniaku. Riječ je o jednom od najiskusnijih i najuglednijih evropskih sudija koji često ima čast dijeliti pravdu na najzahtjevnijim utakmicama.

Već je svima jasno da ovakvu Argentinu dugo nismo gledali. Iako možda tu nema toliko zvijezda kao u proteklih desetak ili 20 godina, čini se da ovakva harmonija nije nikada vladala u taboru Gaučosa i svi “kao jedan” podređeni su tome da pomognu Messiju u ostvarivanju toliko željenog cilja u posljednjoj utakmici za reprezentaciju, prenosi Klix.ba.

S druge strane, Francuska ima priliku da postane prva selekcija nakon 60 godina i čuvene generacije Brazila koja je odbranila titulu svjetskog prvaka.

Današnji susret je prilika da Lionel Messi eventualnim osvajanjem titule prvaka svijeta zacementira svoje mjesto na vrhu “GOAT” utrke, nezvanično najboljeg igrača svijeta svih vremena, a istovremeno šansa za Kyliana Mbappea da dođe do omjera “dva od dva” na svjetskim prvenstvima i već sada etiketira sebe kao rođenog šampiona koji je tako mlad dosegao vrh.

Argentinu će, očekivano, predvoditi Lionel Messi, a igrat će se četiri igrača u odbrani i s Di Marijom, što će svakako obradovati navijače Gaučosa.

Selektor Scaloni suočio se s problemom, pošto je na zagrijavanju “otpao” Acuna, a mijenja ga Tagliafico.

Argentina: Emiliano Martínez; Molina, Romero, Otamendi, Tagliafico; Di María, De Paul, Enzo Fernández, Mac Allister; Leo Messi, Julian Alvarez.

S druge strane, Francuzi igraju u najjačem mogućem sastavu i iako se činilo da bi danas mogli igrati bez Varanea ili Girouda, od toga neće biti ništa i spomenuti dvojac će igrati od prve minute.Francuska: Lloris – Kounde, Varane, Upamecano, T. Hernandez – Griezmann, Tchouameni, Rabiot – O. Dembele, Giroud, Mbappe.