Politika 11.09.2019.

POLITIČARI O LGBT PARADI U BANJALUCI: Stanivuković protiv, Mektić zabrinut, Vukanović i Mazalica oprezni

ČITANJE: 4 minute

Prva Parada ponosa u BiH održana je proteklog vikenda u Sarajevu. Učesnike Parada čuvale su jake policijske snage, a na krovovima su bili raspoređeni čak i snajperisti. Parada je završila u najboljem redu, a nakon nje se postavilo pitanje da li bi Parada mogla da se organizuje i u Banjaluci.

Ministar bezbjednosti BiH Dragan Mektić smatra da bi bilo daleko teže održati Paradu ponosa u Banjaluci, jer je, kako on ističe, politika daleko više upetljana u sve pore života.

– Neko bi to znao da zloupotrijebi. Građani ne bi imali problema s tim, ali je izvjesno da bi politika odredila karakter te manifestacije. Organizovanje Parade u Banjaluci bi bilo bezbjednosno rizičnije, ali ne zbog građana, već zato što bi politika nametala svoj interes – kazao je Mektić.

Politički analitičar Tanja Topić takođe smatra da Parada ne bi bila moguća u Banjaluci, jer je, kako kaže, politika ovdje rigidna, isključiva i insistira na tradicionalnom balkanskom obrascu ponašanja koje poznaje isključivu podjelu na muško-ženske uloge.

– Ovdje je malo slobodoumnih intelektualaca, umjetnika, novinara, aktivista koji bi se usudili javno podržati Paradu. Time bi se otvoreno suprotstavili dominantnom političkom izrazu. Ne bi bilo patriotski podržati Paradu ponosa, jer bi to odmah bilo dočekano kao Sodoma i Gomora, kao pošast uvezena sa Zapada – tvrdi Topić.

Novinarka Milkica Milojević kaže da je u BiH sve moguće osim drvenog šporeta, pa samim tim i Parada ponosa u Banjaluci. Da je organizovanje Parade moguće, dodaje ona, vidjelo se prije dva dana u Sarajevu.

– Ne vidim zašto u Banjaluci ne bi bilo moguće nešto što je moguće u Sarajevu, pogotovo što je za izvanredno organizovanu Paradu u Sarajevu učestvovalo mnogo ljudi iz Banjaluke i Prijedora koji su već prepoznati kao borci za ljudska prava – ističe Milojević.

Na sarajevskoj Paradi, dodaje ona, bilo je dosta učesnika iz Banjaluke i okolnih mjesta, a bilo je i mnogo banjalučkih medija koji su, kako kaže Milojević, korektno pratiti samu manifestaciju.

– To pitanje je tabuizirano i tome doprinosi apsolutna ćutanja političara, pogotovo ćutanje političara iz Srpske. Ćutanje o tome u Banjaluci je apsolutno. U Sarajevu je neko bar nešto rekao, a bilo je i političara, poput Damira Arnauta, koji su se pojavili na Paradi – podsjeća Milkica Milojević.

Parada je, dodaje ona, protest protiv diskriminacije i ugrožavanja, ali i protest za pravnu državu, ravnospravnost i ljudska prava. Milojević kaže da bi učestvovala na Paradi i da bi podržala LGBT zajednicu.

– Zanima me kako bi izgledali Lukačevi policajci koji bi obezbjeđivali Paradu ponosa. Zanima me kako bi se građani Banjaluke ponijeli i da li bi ćutali kao i uvijek. Zanima me šta bi tim povodom izjavio Dodik, a šta prvi čovjek Banjaluke Igor Radojičić. Zanima me šta bi tim povodom rekao PDP, odnosno najviđeniji opozicioonari koje u ovom trenutku imamo – poručila je Milkica Milojević.

Poslanik PDP-a u Narodnoj Skupštini Republike Srpske Draško Stanivuković nema nedoumica – Paradu ponosa nikada ne bi podržao i volio bi, kako kaže, da „naša zemlja ovo ovom pitanju bude posljednja, iako mašta da je u mnogim stvarima prva“.

– Ne vidim smisao ni u narednih stotinu godina za održavanje parade u Banjaluci. Podržavam svačiju seksualnu orijentaciju, ali paradom se ništa ne dokazuje i ne dobija – istakao je Stanivuković.

To, smatra on, nisu vrijednosti koje treba da promovišemo na trgovima, u samim centrima naših gradova u vremenu kada nam je decenijama negativna stopa prirodnog priraštaja.

– Mi smo jedna tradicionalna zemlja gdje je porodica stub našeg društva i naša budućnost ako želimo da kao narod opstanemo. Dodao bih da država treba da stane u zaštitu svakog pojedinca i njegovog samoopredeljenja, ali paradiranje – to ne – kategoričan je Stanivuković.

Poslanik SDS-a u NSRS Nebojša Vukanović smatra da je ovo veoma „nezgodno pitanje“. On ističe da podržava zaštitu i poštovanje svih ljudskih i građanskih prava koja su propisana Ustavom i evropskim konvencijama.

– Održavanje parada doprinosi podizanju tenzija među građanima. Nemam ništa protiv okupljanja, ali plašim se da je to kontraproduktivno i da to dovodi samo do netrpeljivosti prema toj populaciji. Ne bih zabranjivao, ali ne bih ni prisustvao takvim događajima – kazao je Vukanović.

Ni poslanik SNSD-a Srđan Mazalica ne bi bio u povorci ponosa ako bi ona sutra prošetala Banjalukom. On smatra da su to „teme koje se vještački guraju u prvi plan“.

– Traži se da svi imamo mišljenje o tome. To je jedna tema o kojoj mogu da imam privatni stav koji ne želim da iznosim. Politički stav o tome treba da definišu stranke. Ja sam za poštovanje prava svih, pogotovo manjina, pa i seksualnih grupa, ali ne vidim nekog smisla u politizaciji tih pitanja – istakao je Mazalica.

(Srpska Cafe)