Svijet 13.02.2021.

Politico o odlasku Borella u Rusiju: Smrt vanjske politike Evropske unije

ČITANJE: 3 minute

Odlazak Josepa Borrella u Rusiju označio je kraj evropskih političkih ambicija, piše u autorskom članku Matthew Karnitschnig za Politico.eu.

“Evropska vanjska politika umrla je prošle nedelje u Moskvi. Pokop će biti održan na moru ovog proljeća, na nekih 35 dubina ispod Baltika, gdje visoko rusko plovilo pod nazivom ‘Fortuna’ postavlja završni dio gasovoda ‘Sjeverni tok 2’, između Rusije i Njemačke, dugačkog 1.230 kilometara”, ovim riječima započinje izlaganje Karnitschnig.

Ističe da je šutnja visokog predstavnika za vanjsku politiku i sigurnost Evropske unije Josepa Borrella u Moskvi, prošlog petka, dok ministar vanjskih poslova Rusije Sergej Lavrov naziva EU “nepouzdanim partnerom”, u evropskim prijestolnicama definisana kao poniženje, te dodaje da je jedini odgovor na Lavrovov verbalni napad koji je Borrell uspio da smisli bila bolno cerekanje.

Diplomatija sa visokim ulozima nikad nije bila i nikad neće biti jaka strana EU

“EU je uvijek najbolje funkcionisala kad se držala onoga što najbolje zna, poput propisa, trgovine i davanja subvencija širom bloka. Diplomatija sa visokim ulozima nikad nije bila, i kao što je Borrell dokazao, nikad neće biti jaka strana EU, iz prostog razloga što ne postoji konsenzus unutar nje same po pitanju vanjske politike”, u nastavku piše Karnitschnig.

Smatra da bez obzira s kojom velikom silom EU ima otvoreno političko pitanje, pregovaranje o jasnoj poziciji unutar EU gotovo je nemoguće, ne iz razloga partijske ideologije, već zato što se nacionalni interesi često razilaze.

Borrell pokazao svu nemoć Evropske unije

Takođe tvrdi da je Borrellova najveća greška bila to što je jasno pokazao svu nemoć Evropske unije. Kritičari su sedmicama govorili da on ne bi trebao putovati, posebno u trenutku dok Kremlj drži zatvorenim lidera opozicije Alekseja Navalnog i dok hapsi demonstrante. Uprkos tome što su mu napominjali da će Rusi iskoristiti sastanak za vlastitu propagandu, Borrell je ipak krenuo, iznoseći prazne argumente o potrebi “dijaloga” s protivnicima.

Napominje da Evropska unija nema nikakve poluge da prisili Rusiju na promjenu politike, pa čak ni ekonomske sankcije ne daju rezultate, naročito što najjača članica, Njemačka, otvoreno potkopava njena nastojanja.

“Posljednjih godina najbolji primjer takve politike bio je gasovod ‘Sjeverni tok 2’. Mnoge zemlje EU, a da ne spominjemo SAD, protive se projektu iz više razloga, uključujući to što će istočnoj Evropi opljačkati milijarde tranzitnih naknada koje Rusija sada plaća za isporuku plina na kontinent”, piše Karnitschnig, te dodaje da je projekat gasovoda preživio ilegalnu aneksiju Krima, višestruka trovanja, barem jedan atentat, kao i pokušaje podrivanja zapadne demokratije koje bi bilo teško sve nabrojat, prenosi Klix.

On smatra da je većina članica EU zadovoljna održavanjem ugodnog poslijeratnog aranžmana oslanjanja na SAD zbog sigurnosti i vođenje samostalne nacionalne vanjske politike.

“Ako Brisel želi biti ozbiljno shvaćen, trebao bi prihvatiti smrt vanjskopolitičkih ambicija i krenuti dalje”, zaključuje na kraju analize Matthew Karnitschnig.

(A.M.)