Biznis 27.04.2023.

Poljoprivreda će biti motor razvoja regiona samo uz otvoreno tržište

ČITANJE: 3 minute

Da bi poljoprivreda bila motor razvoja regiona i da bi nastavila da ide u dobrom pravcu, neophodna je njena dalja digitalizacija, a tržište mora biti otvoreno, zaključili su učesnici panela “Održiva poljoprivreda i digitalna transformacija – motor razvoja” u okviru “Jahorina ekonomskog foruma”.

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Savo Minić istakao je da je Srpska ove godine doživjela ogromnu ekspanziju, što govori podatak da je u zadnjih mjesec dana nabavljeno poljoprivrene mehanizacije putem subvencija, kroz agrarni budžet, više nego u zadnje četiri godine.

“Riječ je o više od 1.000 traktora, više od 3.000 priključaka, preko 150 objekata, više od 300 skladišnih kapaciteta”, naveo je Minić te pojasnio da je poljoprivredna proizvodnja u Srpskoj u žestokoj ekspanziji, što se tiče kvantiteta, a kada je u pitanju kvalitet, pomak je zabilježen u ratarstvu, u primjeni agrotehničkih mjera, nabavci savremene mehanizacije.

Prema njegovim riječima, inovativni elementi, zajedno sa povećanjem obima proizvodnje, uvođenjem inovativnih mjera, nešto što je dovelo do toga da će Srpska neke značajnije pokazatelje imati na jesen.

“Već sada procjenjujemo da ćemo imati za 20 odsto veću sjetvu u odnosu na proteklu godinu, što je značajan pomak”, naglasio je Minić i dodao da to pokazuje da su hrana i energija u podsvijesti svih građana, posebno nakon sukoba u Ukrajini.

Govoreći o digitalizaciji i inovacijama u poljoprivredi, on je naglasio da Ministarstvo ima kvalitetnu savjetodavnu službu za poljoprivrednike u Srpskoj, koja im pruža sve moguće usluge, ne samo savjetodavne, već i konkretne, kao što je podnošenje zahtjeva i drugo.

On je istakao da u Srpskoj pored intenzivne poljoprivredne proizvodnje, postoji i kulturološka poljoprivreda koja je ostala na nivou gazdinstva, te dodao da postoji otpor na inovacije.

“Mi ćemo i dalje pružati mogućnost korištenja stručnih usluga, u sasvjetodavnom dijelu, te širiti broj konzumenata naših podsticaja i na taj način ih uvesti u neke savremene trendove”, rekao je Minić.

Državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede Srbije Ivana Popović istakla je da je ova godina za Srbiju tranzitna, kada je poljoprivreda u pitanju, te dodala da se radi na njenoj digitalizaciji.

“Kroz projekat e-agrara vidjeli smo da se više od 250.000 poljoprivrednih domaćinstava digitalno prijavilo za subvencije za ovu godinu”, navela je ona i dodala da u Srbiji postoje 34 savjetodavne kancelarije, koje ujedno pružaju i pomoć poljoprivrednicima.

Prema njenim riječima, digitalizacija je neophodna u poljoprivredi jer se na taj način mogu povećati usjevi, suočiti se sa klimatskim problemima, a samim tim će se građanima omogućiti prehrambena sigurnost, jer region ima kvalitetnu zemlju i dobar potencijal.

Potpredsjednik kompanije “Delez Srbija” Jelena Pavlović rekla je da su voće i povrće važan segment u prodaji, tako da ima dobar uvid u agrar Srbije, samim tim što je učešće domaćeg voća i povrća u ukupnoj prodaji 48 odsto.

Ona je navela da je cilj da se taj procenat u narednihnekoliko godina podigne na 60 odsto, jer u Srbiji postoji potencijal za proizvodnju voća i povrća.

Direktor sektora voća i povrća “Delta agrara” Dušan Božić rekao je da su oni kompanija koja veže za sebe veliki broj malih proizvođača kojima dijeli svoje znanje, sve u cilju podizanja svijesti poljoprivrednika.

Vlasnik koncepta “Budi zdrav kao dren” iz Drvara Jovanka Sabljić istakla je da bez malog proizvođača nema ni velikog, te dodala da je veoma bitno vezivanje malih gazdinstava za agregatore, kako bi se mogli dalje razvijati i ići u dobrom pravcu.

(Srna/SB)