Biznis 22.08.2019.

POLJOPRIVREDA, ŠUMARSTVO I RIBARSTVO Pala prodaja domaćih proizvoda

ČITANJE: 2 minute

Vrijednost prodaje proizvoda poljoprivrede, šumarstva i ribarstva u drugom kvartalu ove godine dostigla je 79 miliona maraka i za 16 odsto je manja u odnosu na isti period prošle godine.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, vrijednost otkupa i prodaje proizvoda poljoprivrede, šumarstva i ribarstva u drugom tromjesečju ove godine iznosila je skoro 107 miliona maraka, od čega se više od 79 miliona odnosilo na prodaju tih proizvoda iz vlastite proizvodnje, dok se ostatak odnosio na otkup od porodičnih poljoprivrednih gazdinstava.

Prema podacima Zavoda, najviše novca slilo se od prodaje proizvoda šumarstva i to 47,3 miliona maraka i stočarskih proizvoda, koji su donijeli 22,5 miliona maraka.

Za razliku od prodaje, koja bilježi značajan pad, vrijednost otkupa proizvoda poljoprivrede, šumarstva i ribarstva je premašila 27 miliona maraka u drugom kvartalu i za 1,1 odsto je veća u odnosu na isti period prošle godine. Statističari su izračunali da su najveći udio u ukupnom otkupu imali stočarski proizvodi i to 24,5 miliona, dok je vrijednost otkupa ratarskih proizvoda iznosila 1,9 miliona maraka.

Sekretar Udruženja šumarstva i prerade drveta u Privrednoj komori RS Lazo Šinik kaže za “Glas Srpske” da, iako šumarstvo bilježi bolji rezultat u odnosu na poljoprivredu i ribarstvo, i taj sektor posrće u odnosu na prošlu godinu.

– Kada je riječ o proizvodnji u oblasti šumarstva, u oba ova kvartala zabilježen je pad od 10 odsto, dok je prodaja pala za 13 odsto. Pojedini mjeseci su za sektor šumarstva bili toliko loši da u odnosu na isti period lani nisu uspjeli stabilizovati proizvodnju. Obično kada je start loš zbog vremenskih neprilika, kasnije se ti podbačaji nadomjeste, međutim, u ovoj godini cijela industrija posrće – rekao je Šinik, naglasivši da se godina spasava od septembra do decembra.

Nakon drastičnog pada koji je zabilježen u kriznoj 2009. godini, konstantno smo bilježili rast i proizvodnje i plasmana.

– Ova godina po svim parametrima ima negativne stope rasta. Konkretno kada je riječ o preradi drveta i proizvodnji namještaja, ključ je u obimu proizvodnje. Potražnja postoji i dalje, međutim, ima nagovještaja recesije u nekim evropskim zemljama koje su nama značajno izvozno tržište, pa ćemo vidjeti kako će se situacija razvijati do kraja godine – kazao je Šinik.

Predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Stojan Marinković kaže da je u sektoru stočarstva najveći doprinos dao izvoz govedine u Tursku.

– Uvoz najviše koči domaću poljoprivredu i obim razmjene poljoprivrednih proizvoda je veoma mali u odnosu na ukupnu vrijednost domaće proizvodnje – rekao je Marinković.

(Glas Srpske)