Magazin 16.11.2016.

Pompezna dobrodošlica za banjalučke glumce

ČITANJE: 3 minute

Radeći ono što je ispravno ne zaslužujemo nikakvu pohvalu, to je naša dužnost. Ovo je u časovima kada nismo znali za njega, a to se moglo dogoditi otprilike prije 1.600 godina, rekao Aurelije Avgustin.

Da je on tada znao za nas više nego što mi znamo o sebi danas, bio bi zapravo rezime uspješnog gostovanja ansambla Narodnog pozorišta Republike Srpske (NP RS) u Francuskoj. Naime, predstavu “Časovi u kojima ništa nismo znali jedni o drugima” po tekstu Petera Handkea i u režiji Mladena Materića banjalučki glumci na dvanaestodnevnoj turneji izveli su pet puta – tri puta u pozorištu “Garon” u Tuluzu i dva puta u pozorištu “Senar” u istoimenom mjestu koje je predgrađe Pariza. Nijemu predstavu, prvenstveno zahvaljujući majstoru teatra Mladenu Materiću, Francuzi su prihvatili s oduševljenjem. Barijere nije bilo ni u emocijama ni u jeziku. Glumce, koje je francuska publika pet puta vraćala na bis, matična kuća u Banjaluci dočekala je s muzikom i konferencijom za štampu. Na ulazu u nacionalni teatar Republike Srpske na francuskom i srpskom jeziku ispisane su riječi dobrodošlice. Baloni su naduvani i poredani u bojama francuske i srpske trobojke, a čelnici NP RS potrudili su se da ovu turneju naduvaju još više. Dobra stvar toga jeste jer se o ovakvom gostovanju treba čuti na sva zvona (a čulo se i u francuskim i u ovdašnjim medijima), a loša je što naknadnom medijskom pompom ljudi koji vode teatar, zapravo, nesvjesno dokazuju koliko nisu vjerovali u sopstveni ansambl.

“Da li odličan student Banjalučkog univerziteta treba da se raduje ako dobije odličnu ocijenu i na Sorboni? Treba, ali ako je ta radost veća nego ova ovdje, onda to govori loše o ovdašnjem univerzitetu. Odbijam da tako mislim i govorim o Narodnom pozorištu Republike Srpske. Ja s istim entuzijazmom igram i ovdje i u Francuskoj, a isto bih igrao i u Južnoj Africi”, kazao je glumac Boris Šavija u neformalnom razgovoru nakon konferencije za novinare. Na konferenciji su, pored dijela ansambla, pričali Nenad Novaković, direktor NP RS, Luka Kecman, predsjednik Upravnog odbora ove kuće, te Aleksandar Stojković, umjetnički direktor.

“Iz ovog iskustva ćemo sigurno izvući pouke i podići ljestvicu pozorišnog stvaralaštva na viši nivo, nadajući se da ćemo dostići nivo umjetničkog stvaralaštva kakav je u Francuskoj”, kazao je Novaković, s kojim je većina ansambla samo djelimično dijelila mišljenje.

Pored toga što su glumci povratnom reakcijom iz Francuske dobili jak vjetar u leđa, zaključak priče jeste da ovdašnji ansambl ide ili može ići u korak sa bilo kojim evropskim, ali da je ono u čemu kasnimo stotinama godina za Evropom – finansiranje kulture.

“Organizacija, sistem finansiranja, sam izgled zgrada u kojima smo gostovali ostavlja utisak daleko naprednijeg i samosvjesnijeg društva od našeg. Kako se njihova država odnosi prema kulturi o tome bi se mogao elaborat od stotinu stranica napisati. Taj nivo i ta ozbiljnost u finansiranju kulture i šta kultura njima znači, za nas su zapanjujući”, zaključio je Stojković.

(nezavisne.com)