Sport 22.01.2024.

PORAZ OD ISLANDA: Rukometaši Hrvatske bez plasmana u polufinale EP

Hrvatska rukometna reprezentacija ostala je bez izgleda za plasman u polufinale Europskog prvenstva. U utakmici u kojoj je morala pobijediti doživjela je poraz od Islanda 35:30. Sada joj je još preostao susret s domaćinom Njemačkom u srijedu, kojim će završiti nastup na Euru.

Prvi je ovo put u povijesti da je Island pobijedio Hrvatsku na nekom velikom natjecanju. Hrvatska je u međusobnim ogledima do danas imala osam pobjeda i jedan remi. Iako se radi o vrlo dobroj momčadi, Island dosad u drugom krugu nije osvojio nijedan bod i već je ispao s Eura, ali se i takav pokazao kao prejak protivnik za sastav Gorana Perkovca.

Obje momčadi u utakmicu su ušle sa željom da igraju brz, pa čak pomalo i divlji rukomet, a u takvim se uvjetima na startu bolje snašla Hrvatska, koja je u osmoj minuti vodila 8:4. Hrvatska je prvi put kao primarnu obranu koristila 5-1 i to je, barem na početku, donijelo neke dobre stvari. Ipak, Island se brzo vratio i u 17. minuti stigao do izjednačenja (11:11).

Hrvatski rukometaši opet nisu dobro koristili trenutke u kojem su imali igrača više, a Islanđani su to kažnjavali pa su u 24. minuti uspjeli povesti i dva razlike. Ipak, uslijedio je period u kojem pet minuta nisu zabili gol pa je Hrvatska na poluvremenu imala prednost 18:16.

Iako je prvo poluvrijeme bilo solidno, u drugom je Hrvatska doživjela apsolutni debakl. Island je u drugo poluvrijeme krenuo serijom 5:1 i preuzeo vodstvo. Hrvatska se uspjela vratiti i držati susret u egalu do sredine drugog dijela, no tu je bio kraj.

Opet su krenule brojne greške u napadu u ključnim trenucima. Hrvatska je danas izgubila 13 lopti u napadu i uz to napravila još četiri tehničke pogreške, a posebno su bolne bile greške napravljene sredinom drugog dijela. Njih je Island kažnjavao golovima iz kontri te u periodu od šest minuta napravio seriju 6:0 i odvojio se na nedostižnu prednost.

Tko zna kako bi utakmica završila da Hrvatska opet nije imala raspoloženog Dominika Kuzmanovića, koji je skupio deset obrana, a dobar dio je skupio braneći čiste zicere. Marin Jelinić bio je najbolji strijelac Hrvatske sa šest golova. Islanđane je s osam pogodaka predvodio Bjarki Mar Elisson, a po šest su zabili Aron Palmarsson i Odinn Thor Rikhardsson, prenosi index.hr.

Oznake: EP u rukometu