Svijet 04.09.2020.

PORAŽAVAJUĆA ISTRAŽIVANJA: Djeca u bogatim zemljama gojazna i ne znaju matematiku

ČITANJE: 1 minuta

Djeca u bogatim zemljama su gojazna, ne znaju matematiku i često pate od mentalnih poremećaja, navodi UNICEF.

Svako treće dijete je gojazno ili ima prekomjernu težinu, a te stope naglo rastu u Južnoj Evropi.

Previše djece u najbogatijim zemljama svijeta nema osnovna znanja iz matematike i čitanja, te pati od mentalnih poremećaja i gojaznosti, objavio je UNICEF.

U izvještaju ove agencije UN rangirana je 41 članica EU i Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), i to prema zdravlju, vještinama i sreći djece.

U većini analiziranih zemalja, oko 20 odsto djece nema osjećaj zadovoljstva, pokazuje izvještaj.

Najlošije je rangirana Turska – u toj zemlji je samo 53 odsto anketirane djece zadovoljno svojim životom, a slijede Japan i Velika Britanija.

Litvanija bilježi najveći broj samoubistava među adolescentima, dok su na drugom i trećem mjestu Novi Zeland i Estonija.

U pogledu fizičkog zdravlja, svako treće dijete je gojazno ili ima prekomjernu težinu.

Oko 40 odsto djece do 15. godine u bogatim zemljama nema osnovne matematičke vještine i vještine čitanja, što je najvidljivije u Bugarskoj, Rumuniji i Čileu.

Izvještaj UNICEF-a izrađen je na osnovu podataka prije pandemije virusa korona.

Mnogo najbogatijih zemalja svijeta, koje imaju resurse da svima obezbijede srećno djetinjstvo, iznevjerilo je djecu, navodi direktor UNICEF-a Gunila Olson.

“Ako vlade u okviru odgovora na pandemiju ne preduzmu hitne i odlučne mjere za zaštitu dobrobiti djece, možemo očekivati rast siromaštva, lošije fizičko i mentalno zdravlje, te dalje propadanje vještina djece”, upozorava Olsonova.

(Srna)