Biznis 04.09.2017.

Porodica Galić predanim radom podiže farmu kod Banjaluke

ČITANJE: 2 minute

 Da se od vlastitog rada i truda može dobro živjeti, potvrđuje primjer porodice Galić iz Gornjih Borkovića kod Banjaluke, koja na svojoj farmi uzgaja francuske rase goveda “limuzin” i “šarola”.

Galići su, iako godinama nastanjeni u Sloveniji, odlučili da pomognu roditeljima i na svome ognjištu u RS 2013. godine osnovali farmu “Taurus” sa oko 70 grla. Od decembra prošle godine uvezli su i 60 junica francuske “šarole” s ciljem da proizvodnju proširuju iz vlastitih kapaciteta.

Suvlasnik farme Denis Galić ističe da supruga i on više brinu o administrativnim poslovima na farmi, dok su za uzgoj zaslužni roditelji, koji svakodnevno hrane grla i vode računa da na farmi ništa ne nedostaje.

– Cilj nam je da u narednom periodu dobijemo vlastitu telad, da ih ne moramo uvoziti. Zbog toga smo se i odlučili za nabavku junica rase “šarola”, koja je prepoznatljiva po vrhunskom kvalitetu mesa – kazao je Galić.

Dodaje da na farmi trenutno imaju oko 70 bikova i 68 junadi.

Galić ističe da je u svakom poslu, pa tako i u ovome, ljubav prema onome što radiš presudna, a plodove svoga rada očekuju za dvije godine, kada će njihova farma biti bogatija za više desetina teladi.

– Za dvije godine imaćemo pravu zaradu, jer tek za devet mjeseci ćemo dobiti telad, a nakon toga je potrebno još pola godine da se ona pripreme za tov. Nakon toga slijedi deset mjeseci tovljenja, kako bi telad bila spremna za prodaju – rekao je Galić.

Hranu za stoku obezbjeđuju sami, a veliki problem im je, kako kaže, nedostatak obradivih površina.

– Obrađujemo oko 400 dunuma zemlje. Od toga, 80 dunuma je u našem vlasništvu, a ostalo sve pod zakupom – kazao je Galić i dodao da na poljoprivrednim parcelama uzgajaju kukuruz i druge žitarice neophodne za pravljenje silaže za ishranu stoke.

O zdravlju stoke na farmi “Taurus” brine veterinar, a tokom sezone kada se priprema hrana za stoku, Galići angažuju i nekoliko sezonskih radnika kako bi silaža na vrijeme bila spremna za zimu.

Podsticaji

U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS ističu da pravo na premiju za utovljenu junad imaju korisnici podsticaja koji su utovili najmanje deset grla u toku godine i koji prijave početak tova Agenciji za agrarna plaćanja.

– Pravo na premiju mogu ostvariti korisnici podsticaja za junad koji ostvare minimalan prirast od 320 kilograma po grlu sa najmanje 200 dana u tovu, te ako grlo nije starije od 24 mjeseca – naveli su u Ministarstvu i dodali da se zahtjev za ovu vrstu podsticaja podnosi najkasnije do 30. novembra tekuće godine. Maksimalan iznos premije koji korisnik podsticaja može ostvariti za ovu vrstu podsticaja u tekućoj godini je 100.000 KM.

(Glas)