Vijesti 09.11.2023.

Potpisana inicijativa za ukidanje ili povrat PDV-a na lijekove i medicinska sredstva

ČITANJE: 4 minute

Fondovi zdravstvenih osiguranja u Bosni i Hercegovini, tačnije Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije Bosne i Hercegovine i Fond zdravstvenog osiguranja Brčko distrikta, danas su potpisali zajedničku inicijativu za ukidanje/smanjenje PDV-a na lijekove i medicinska sredstva ili da se sredstva prilikom raspodjele prihoda od indirektnih poreza po osnovu naplaćenog PDV-a na lijekove i medicinska sredstva namjenski usmjere na račune fondova zdravstvenih osiguranja u cilju finansiranja zdravstvene zaštite osiguranih lica, saopšteno je iz Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske.

Ova iniciajtiva biće upućena svim nadležnim isntitucijama u Bosni i Hercegovini.

U inicijativi koju su potpisali direktor FZO RS Dejan Kusturić, direktorica Zavoda za zdravstveno osiguranje i reosiguranja FBiH Vlatka Martinović i direktor FZO Brčko distrikta Radomir Nikolić, navodi se da je BiH jedina zemlja u regionu koja ima jedinstvenu stopu PDV-a na lijekove i medicinska sredstva u iznosu od 17%, za razliku od Hrvatske i Makedonije gdje je poreska stopa na lijekove 5%, u Sloveniji 9,5%, i u Srbiji 10%.

Koliko je to veliko opterećenje za fondove pokazuje i podatak da je samo u zdravstvenom sistemu Republike Srpske u prošloj godini za PDV plaćeno više od 100 miliona KM, što je gotovo jednako dvogodišnjim troškovima lijekova na recept, navode iz Fonda.

Takođe, troškovi po osnovu PDV-a u ustanovama u oblasti zdravstva Federacije BiH u 2022. iznosili su više od 164 miliona KM. Kada se posmatra period od kada je usvojen Zakon o porezu na dodatnu vrijednost BiH, tačnije od 2006. do 2022. godine, troškovi zdravstvenog sistema FBiH iznosili su više od 1,8 milijardi KM.

Kada je riječ o Fondu zdravstvenog osiguranja Brčko distrikta, samo za lijekove na recept u prošloj godini, Fond je imao troškove PDV-a oko dva miliona KM, odnosno 5 % od ukupnih troškova zdravstvenog osiguranja na godišnjem nivou.

Kako napominju, u inicijativi se traži da se ukine ili smanji PDV na lijekove i medicinska sredstva ili da se omogući povrat PDV-a na račun fondova zdravstvenih osiguranja u cilju finansiranja zdravstvene zaštite osiguranih lica.

“Naime, prema članu Zakon o porezu na dodatnu vrijednost Bosne i Hercegovine fondovi/zavodi zdravstvenih osiguranja i zdravstvene ustanove su izuzete od obaveza plaćanja PDV-a na medicinske usluge i usluge pružanja zdravstvene zaštite, ali su obavezni da plaćaju PDV na lijekove, medicinska sredstva i opremu koja se i nabavlja u cilju liječenja osiguranih lica i to po stopi od 17%. To je dovelo do značajnog povećanja troškova pružanja zdravstvenih usluga, koji opterećuju poslovanje svih ustanova u zdravstvenom sistemu Bosne i Hercegovine”, navode iz FZO.

Dakle, kako kažu, u proteklom periodu od stupanja na snagu Zakona o PDV-u pa do danas na ovaj problem su u više navrata ukazivali svi zavodi zdravstvenih osiguranja i zdravstvene ustanove, ali nije bilo konkretnih aktivnosti vezanih za ovu tematiku. Tako da je i na sastanku direktora zavoda i fondova zdravstvenih osiguranja u BiH održanog u aprilu ove godine ponovo aktuelizovano pitanje troškova nastalih po osnovu uplate PDV-a na svu robu i usluge koje plaćaju zavodi/fondovi zdravstvenog osiguranja i zdravstvene ustanove, te ponovljeno da se uputi zahtjev svim nadležnim insitucijama za rješavanje navedenog pitanja.

“Imajući u vidu da je Zakon o PDV-u zakon koji je donesen na nivou BiH, fondovi zdravstvenih siguranja u inicijativi navode da bi prilikom raspodjele prihoda od indirektnih poreza, a po osnovu naplaćenih sredstava PDV-a po osnovu nabavki lijekova, medicinskih materijala, opreme i druge robe koju nabavljaju zdravstvene ustanove, trebalo namjenski rasporediti na entitetske budžete srazmjerno visini naplaćenih sredstava, a iz entitetskih budžeta da se sredstva usmjere na zavode/fondove zdravstvenog osiguranja u svrhu finansiranja usluga zdravstvene zaštite”, kažu iz Fonda.

Takođe, navode, u cilju dugoročne održivosti zdravstvenog sistema, te unapređenja kvaliteta zdravstvene zaštite građana, u ovoj inicijativi je istaknuto da je hitno potrebno da se razmotri ukidanje ili smanjenje PDV-a na lijekove i medicinska sredstva po ugledu na druge zemlje. Smanjenje PDV-a na lijekove i medicinska sredstva značajno bi finansijski rasteretilo fondove zdravstvenih osiguranja, ali i građane Bosne i Hercegovine, što je, vjeruju, svima u interesu.

“Zbog toga, još jednom apelujemo da razmotrite inicijative fondova/zavoda koje se odnose na povrat PDV-a ili na ukidanje ili smanjenje PDV-a na lijekove i medicinska sredstva, jer bi to značilo da će građani Republike Srpske, Federacije BiH i distrikta Brčko u konačnici imati još bolju i dostupniju zdravstvenu zaštitu”, navodi se u zajedničkoj inicijativi koja će biti upućena nadležnim institucijama.