Politika 15.03.2021.

POTREBA ILI LUKSUZ: Odbornici o digitalizaciji Skupštine grada Banjaluka

ČITANJE: 6 minuta

Digitalizacija Skupštine grada Banja Luka, transparentniji i otvoreniji pristup prema građanima i medijima, te smanjen obim troškova i kvalitetnija rasprava uskoro bi trebalo da budu znatno prisutnije kategorije u radu odbornika gradskog parlamenta.

Ovako širok dijapazon mogućnosti u gradskoj Skupštini, te značajan iskorak u praćenju globalnih trendova, predviđen je projektom njene digitalizacije koja nakon skoro dvije godine u narednom periodu konačno ulazi u završnu fazu.

Proces digitalizacije započet je u maju 2019. godina, kada je Igor Radojičić, bivši gradonačelnik, imenovao radne grupe za izradu specifikacije softvera i praćenje realizacije projekta Digitalizacija Skupštine grada Banja Luka. Radnu grupu činili su sekretar Skupštine grada Banja Luka, dva službenika gradske uprave i dva predstavnika ICBL-a, a zbog nedostatka materijalnih sredstava odlučeno je da se projekat e-skupštine realizuje u dvije faze.

Iz Skupštine grada Banja Luka navode da se ideja osavremenjavanja rada javila zbog imperativa prevazilaženja dugotrajnog štampanja pripremnog materijala, za šta se izdvajala značajna suma novca, ali i iz želje da se ovim potezom Banja Luka na tom putu pridruži ostalim evropskim i svjetskim gradovima i omogući kvalitetnija skupštinska rasprava.

„Digitalizacijom bi omogućili odbornicima da još kvalitetnije diskutuju tako što će u svakom trenutku imati pristup ranije donesenim aktima Skupštine grada. Na taj način bi se smanjilo uništavanje papira, tonera i uređaja za kopiranje, što znači da se takav način rada uklapa u koncept Banja Luke kao ’zelenog grada’ i ’pametnog grada’, što je predviđeno i Strategijom razvoja grada. Benefit tog sistema je, između ostalog, brz i jednostavan uvid u rezultate glasanja, što često interesuje javnost. Benefit je i to što će sistem sam mjeriti vrijeme, uključivati i isključivati jedinice koje odbornici koriste za prijavljivanje za govor, govor i glasanje“, poručili su iz Skupštine grada Banja Luka.

Za potrebe realizacije projekta, posredstvom ICBL-a američka ambasada u BiH donirala je 50.000 KM, a do sada je izrađen softver, mobilna aplikacija i kupljeni tableti koje bi u svom radu koristili odbornici u gradskoj skupštini.

U narednom periodu, kako ističu iz Skupštine grada, u planu je da se izvrši obuka odbornika.

„U prvoj fazi projekta izrađena je i mobilna aplikacija. To znači da će se aplikacija moći instalirati na pametnom telefonu i da će odbornici moći koristiti aplikaciju na bilo kojem mjestu i u bilo koje vrijeme, što će im  omogućiti da imaju uvid u sjednice, odnosno materijale sa dolazeće sjednice ili prethodnih sjednica. Takođe će imati mogućnosti uvida u ranije donesene akte. Planirano je da, nakon što se aplikacija testira, bude dostupna i svim građanima jednostavnim preuzimanjem aplikacije. Prvobitno je bilo planirano da se aplikacija počne koristiti početkom maja 2020. godine, ali zbog posljedica virusa covid 19 nismo bili u mogućnosti da to uradimo. Stručna služba Skupštine grada planira da u skorijem vremenskom periodu omogući obuku odbornika Skupštine grada Banja Luka za upotrebu softvera e-skupština, a da nakon toga počnemo sa upotrebom izrađenog softvera, o čemu će javnost svakako biti obavještena“, zaključuju iz gradske skupštine.

Odbornici „za“

Digitalizacija rada Skupštine samo je još jedan u nizu pokazatelja da se grad razvija i prilagođava savremenim trendovima, smatra Saša Kondić, odbornik u Skupštini grada i predsjednik banjalučkog odbora SPS-a.

Saša Kondić, Foto: Darko Gavrić, banjaluka.net

„To je još jedan pokazatelj da grad ide naprijed, da se razvija u pravcu u kojem svi želimo. Takav koncept već odavno je prisutan u velikim gradovima, a naše želje su da turisti i Banjaluku doživljavaju na isti način kao što gledaju na te veće gradove, s obzirom da je predviđena i digitalizacija, odnosno uvođenje e-uprave. Želimo da turisti sličnu sliku i utisak ponesu i iz Banjaluke. Ukoliko se projekat realizuje kvalitetno, u mnogome će biti olakšano korisnicima, smanjiće se procedure, a to je ključ svega“, rekao je Kondić za Banjaluka.net.

Dodaje da je dosadašnji pristup zastario, te da je ovako moderniji koncept, sa svim pogodnostima koje nudi, potrebno usvojiti čim prije.

„Povećaće se brzina djelovanja i učinkovitost će biti daleko veća. Kad se uveže skupština, kada se sistem e-skupštine prenese i na ostala odjeljenja, onda je lako provesti postupke, onako kako je to davno zamišljeno, da se funkcioniše uz korišćenje savremene tehnologije. Ovo bi bio početak, koji bi se prenio na odjeljenja gdje bi se ubrzao rad, a samim tim bi se i procedure skratile i olakšale i korisnicima, a i mi bismo djelovali ozbiljnije i modernije, samim tim i transparentnije“, zaključuje Kondić.

Pozitivan stav o digitalizaciji rada gradskog parlamenta iznio je i generalni sekretar Ujedinjene Srpske i odbornik u Skupštini grada Neven Stanić, koji projekat e-skupština smatra efikasnim i potrebnim.

Neven Stanić / Foto: Facebook

„Očekujem u toku dana da dobijem materijal za narednu skupštinu, ima 85 tačaka, zamislite koliko je to papira, puta 31 odbornik i ukoliko uzmemo u obzir da sve to treba da se štampa, vidimo da je u pitanju i značajan iznos troškova. Pored toga, pokretanjem aplikacije i savremenijim pristupom i građani će imati bolji pristup, biće upoznati sa tačkama dnevnog reda, kako izgledaju prijedlozi, odluke, tako da je to sigurno pokazatelj da je u pitanju kvalitetan projekat. Nedostaci su mogući u pogledu nešto lošijeg snalaženja sa savremenim tehnologijama, ali iz tog razloga će biti organizovana obuka za odbornike. U svakom slučaju efikasno i prijeko potrebno“, ističe Stanić.

„Nemamo pleksiglas, a hoćemo digitalizaciju“

Odbornik DEMOS-a u Skupštini grada Banjaluka Slobodan Stanarević za Banjaluka.net rekao je da podržava ideju, ali da bi prije digitalizacije rada Skupštine potrebno riješiti i mnoge druge probleme, koje u značajnoj mjeri otežavaju njen rad.

„Podržavam poboljšanje rada Skupšine i transparentnost prema građanima, ali mi već tri mjeseca čekamo da se uradi pleksiglas u našoj skupštinskoj sali. Nisam protivnik i smatram da je ideja dobra zbog rada Skupštine i zbog građana i da smo takav pristup odavno trebali imati. Banjaluka je odavno kao grad trebalo da ima taj nivo usluge Skupštine grada, ali važnija pitanja se rješavaju sporo, tako da sumnjam da će i digitalizacija brzo zaživjeti“, smatra Stanarević.

Da je ideja pozitivna saglasan je i odbornik PDP-a u Skupštini grada Banjaluka Milko Grmuša, koji digitalizaciju vidi kao idealnu priliku za uvođenje dvosmjerne komunikacije između Skupštine i građana.

„Mislim da je to već odavno trebalo da bude implementirano. Takva mogućnost digitalne gradske skupštine će svakako da unaprijedi proces rada u Skupštini grada, olakša posao svim odbornicima i ono što je, po mom mišljenju, još važnije – pružiti mogućnost građanima da pristupe svim našim materijalima za sjednicu. Na taj način će građanima biti omogućeno da daju svoje prijedloge, mišljenja i kritike prije skupštinskih sjednica, čime će biti ostvarena dvosmjerna komunikacija između Skupštine grada i građana, koji su nas birali. Rad gradske skupštine će biti transparentan, a gradonačelnik će biti u prilici da vidi šta građani poručuju. To je nešto što itekako podržavam i smatram da bi bilo dobro da se što prije implementira“, zaključuje Grmuša.

(Nevena Stanojević)