Sport 23.06.2021.

POZNATI SVI AKTERI: Pogledajte parove i termine osmine finala EP

ČITANJE: 3 minute

Utakmicama u srijedu uveče završena je grupna faza Evropskog prvenstva u nogometu nakon koje su poznati parovi osmine finala.

U osmini finala snage će odmjeriti Belgija i Portugal, Italija i Austrija, Francuska i Švicarska, Hrvatska i Španija, Švedska i Ukrajina, Engleska i Njemačka, Nizozemska i Češka, te Vels i Danska, prenosi Klix.

Bez ikakve sumnje najzanimljiviji dueli koji nas očekuju su oni između Belgije i Portugala, Hrvatske i Španije, te Engleske i Njemačke.

Parovi osmine finala:

subota: Vels – Danska (18:00), Italija – Austrija (21:00)

nedjelja: Nizozemska – Češka (18:00), Belgija – Portugal (21:00)

ponedjeljak: Hrvatska – Španija (18:00), Francuska – Švicarska (21:00)

utorak: Engleska – Njemačka (18:00), Švedska – Ukrajina (21:00)

Mađari bili na pragu senzacije

Nogometne reprezentacije Francuske, Njemačke i Portugala prošle su u osminu finala Evropskog prvenstva iz grupe F. Francuzi i Portugal su remizirali 2:2 u Budimpešti, dok je identičan rezultat bio u duelu Njemačke i Mađarske u Minhenu.

Ovi rezultati znače da će u osmini finala na Wembleyju snage odmjeriti Engleska i Njemačka, u jednom od klasika evropskog reprezentativnog nogometa.

Sjajan meč gledali smo na Allianz Areni u Minhenu, a Nijemci su na jedvite jade izvukli remi protiv Mađarske koja je vodila dva puta i bila je na pragu senzacije.

Mađarska je povela u 11. minuti. Nakon fenomenalne kontre i prelijepe akcije, Adam Szalai je sjajnim udarcem glavom matirao Neuera za 1:0.

Nijemci su bili blizu poravnanja deset minuta kasnije, kada su za samo nekoliko sekundi propustili dvije sjajne šanse. Prvo je nakon kornera Hummels pogodio prečku, a u nastavku akcije Ginter je iz blizine slabo šutirao ravno u Gulascija.

Na poluvrijeme se otišlo minimalnim vodstvom Mađara, a tek je nastavak donio uzbuđenja.

Nijemci su jalovo napadali, a u 61. minuti Sallai je lukavo izveo slobodan udarac i pogodio je stativu.

Šest minuta kasnije Njemačka je poravnala. Nakon prekida i ubačaja, mađarski golman Gulasci je katastrofalno pogriješio, a Havertz je iskoristio poklon i poravnao je na 1:1 što je u tom trenutku vodilo Nijemce dalje.

Ipak, samo što se krenulo s centra uslijedlio je novi šok za Elf. Andras Schafer je iskoristio slabu reakciju njemačke odbrane i pogodio je za 2:1!

Do kraja utakmice indisponirani Nijemci su ipak uspjeli doći do željenog gola i prolaza dalje. Goretzka je u 84. minuti poravnao na 2:2 i donio je Njemačkoj remi koji joj je bio dovoljan za prolaz.

Podjela bodova

Utakmica Portugala i Francuske u Budimpešti završena je identičnim rezultatom 2:2, te su obje selekcije prošle dalje.

Prvu priliku vidjeli smo u 11. minuti. Mbappe se našao u velikoj šansi, izbjegao je ofsajd zamku i izašao sam na Patricija, ali golman Portugala sjajno je odbranio.

Deset minuta kasnije dosuđen je penal za Portugal. Moutinho je ubacio loptu iz slobodnjaka, Lloris je krenuo boksovati loptu, ali je zakačio i nokautirao Danila i Lahoz je pokazao na bijelu tačku.

Odgovornost je preuzeo Ronalda i rutinski je matirao Llorisa za 1:0.

Uslijedio je period mirnije igre, bez prevelikih uzbuđenja da bi u drugoj minuti sudijske nadoknade Francuska izjednačila nakon novog i veoma diskutabilnog penala.

Semedo je neoprezno ramenom srušio Mbappea u kaznenom prostoru, a sudija Lahoz bez razmišljanja pokazao je na bijelu tačku, a odluka je potvrđena i nakon pregleda VAR-a.

Povratnik u reprezentaciju Francuske Karim Benzema bio je vrlo siguran i izjednačio je na 1:1.

Početak drugog dijela bio je sjajan za Francuze. U 48. minuti Pogba je majstorskom dubinskom loptom uposlio Benzemu koji je izbjegao ofsajd i u maniru rasnog strijelca loptu poslao u mrežu za 2:1.

To nije bio kraj uzbuđenjima, ali ni penalima. U 58. minuti Ronaldo je napucao loptom Koundea u ruku, a Lahoz treći put dosudio penal.

Nogometaš Juventusa ponovo je bio veoma siguran s bijele tačke i izjednačio je na 2:2.

U 68. minuti Portugal je imao mnogo sreće. Pogba je šutirao sa 20 metara, Patricio je napravio vrhunsku paradu i odbio loptu do stative! U nastavku akcije šutirao je i Griezmann, a Patricio još jednom sjajno reagovao i spasio, te je do kraja ostalo 2.2.