Vijesti 05.10.2021.

Predvidljiv rasplet afere: “Messer” preuzima tržište kiseonika u BiH

ČITANJE: 4 minute

Direktor Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH Aleksandar Zolak potvrdio je indirektno da je afere “kiseonik” od samog početka bila borba velikih kompanija za tržište medicinskim kiseonikom u BiH.

Njemačka kompanija “Messer” može da dostavi pet cisterni medicinskog kiseonika mjesečno, kao i kiseonik u medicinskim bocama, rekoa je Zolak u utorak, tvrdeći da mu je informaciju potvrdio predstavnik kompanije “Messer”, što je dovoljno da pokrije i tržište BiH.

“Uzimajući u obzir da je Ministarstvo zdravlja Republike Srpske izračunalo da su sedmične potrebe zdravstvenih ustanova Republike Srpske oko 120 tona, može se izvući zaključak da su potrebne količine medicinskog kiseonika obezbijeđene i dostupne”, dodaje se u saopštenju Agencije za lijekove. Prema Zolaku, time se stavlja tačka na raspravu o uvozu medicinskog kiseonika u BiH.

Pokrenuta afera nakon što je “Messer” dobio dozvolu

Više nezavisnih sagovornika portala Banjaluka.net potvrdilo je da se otvaranje afere “kiseonik” podudara sa datumom kada kompanija “Messer tehnolin” d.o.o iz Sarajeva dobiva dozvolu za proizvodnju medicinskog kiseonika od Agencije za lijekove 8. marta ove godine.

Kompanija “Messer” je imala još 2016. godine privremenu dozvolu na 12 mjeseci, i ona je istekla početkom 2017. godine što znači da je Agencija za lijekove veoma dobro znala da niko prethodnih godina nije mogao legalno prodavati neklasifikovan kiseonik. Tačno je da je on minimalne čistoće 99,5 odsto kao i medicinski, što potvrđuju deklaracije proizvođača iz Evrope, i može se koristiti i u zdravstvenim ustanovama.

Uloga njemačke ambasade u BiH u aferi “kiseonik”

Nakon marta ove godine, u čitavu priču oko tržišta kiseonika se uključuju predstavnici ambasade Njemačke insistirajući da Agencija za lijekove BiH reguliše tržište, znajući da se tako može favorizovati upravo njemačka kompanija ‘Messer’. Naime, zadnjih dvadeset godina tržište u BiH je bilo podeljeno između italijanske kompanije ‘SOL Grupe’, koja je i većinski vlasnik ‘TGT Tehnogas’ i pokrivali su tržište Republike Srpske, dok je njemačka kompanija ‘Messer’ pokrivala tržište Federacije.

“Predstavnici Ambasade Njemačke održali su više sastanaka proteklih mjeseci na tu temu sa predstavnicima Agencije za lijekove”, tvrde sagovornici portala Banjaluka.net.

Međutim, iz ambasade Njemačke negirali su bilu kakvu umješanost.

“Njemačka ambasada nije imala kontakta s Agencijom za lijekove BiH, u vezi s distribucijom kisika u bolnicama posredstvom njemačkih firmi”, rečeno je za Banjaluka.net u ambasadi na upit da prokomentarišu tvrdnje koje su se pojavile u javnosti da je izbacivanje italijanske kompanije sa tržišta u BiH stvarni razlog pokretanja afere o kiseoniku koji se isporučuje bolnicama.

Takođe, i Aleksandar Zolak negira bilo kakve sastanke sa predstavnicima ambasade Njemačke.

“Nije istina da su predstavnici agencije kontaktirani od strane predstavnika njemačke ambasade”, rekao je Zolak za Banjaluka.net.

Govoreći o dozvoli koju je njemačka kompanija “Messer” dobila tek 8. marta, on kaže da ju je ta kompanija tada obnovila.

“Treba da znate da se dozvole agencije izdaju na period od 5 godina, i da se po isteku tog perioda obnavljaju na narednih 5 godina po zahtjevu nosioca dozvole”, kaže Zolak.

Međutim, on nije pojasnio zašto je “Messer” tek ove godine obnovio privremenu dozvolu koja je istekla prije tri i po godine, odnosno u aprilu 2017. godine.

Sporna dozvola Messeru iz 2016. godine

Direktor Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH Aleksandar Zolak 2016. godine je nezakonito izdao privremenu dozvolu kompaniji „Meser“ za promet medicinskog gasa. ATV je u posjedu dokumenta u kome se jasno vidi da Zolak, inače i kadar PDP-a, krši Zakon o lijekovima.

Prema Zakonu, direktor Agencije je trebalo da prvo dobije dozvolu entitetskog Ministarstva zdravlja, da bi Agencija mogla da izda dozvolu. Takva dozvola iz federalnog Ministarstva nije stigla. Sada Zolak tvrdi i da sam pregovara s istom kompanijom. U tome, poručuje premijer Republike Srpske, iznosi netačne tvrdnje.

– Pojavi se na društvenim mrežama izjava vašeg direktora: „‘Meser’ je ponudio dovoljne količine…“, pa jesi li ti portparol „Mesera“ ili si direktor Agencije – rekao je Radovan Višković, predsjednik Vlade Republike Srpske.

– I da se, moram da kažem zbog građana Republike Srpske, netačne informacije. „Meser“, po našem dopisu resornog Ministarstva, koji sam dobio i kao predsjednik Vlade na sto prije sat vremena, obavještava Republiku Srpsku „na osnovu vašeg dopisa, broj taj i taj, od tad i tad“, a radi se o dopisu od prije dva dana, kaže da može da isporuči 60.000 kg medicinskog kiseonika sedmično zdravstvenom sistemu Republike Srpske – kaže Višković.

(N.Sp.)

Oznake: kiseonik, Messer