Svijet 22.06.2023.

Prema procjeni kiseonika više nema, a šta ako pronađu podmornicu?

ČITANJE: 1 minuta

Prema procjenama Obalske straže, na podmornici više nema kiseonika, ali SkyNews podsjeća kako je tačna situacija na brodu nepoznata, a stručnjaci kažu da su predviđanja o zalihama kiseonika neprecizne.

Više brodova i aviona, uključujući vojne američke i kanadske, uključeno je u trku s vremenom kako bi pronašla mala podmornicaTitan, nestala u nedjelju naveče u blizini olupine Titanica, a u kojoj je bilo pet putnika.

Naime, procijenjeno je da je Titan imao zalihe kiseonika za 96 sati otkad je započeo svoje putovanje.

Obalska straža je procijenila da danas u 13.18 podmornica ostaje bez kiseonika te je juče to objavila.

Ako spasilački timovi pronađu Titan, pokušaj spasavanja biće velik izazov, i to rekordan.

Profesor Alistair Greig, profesor pomorskog inženjerstva na Univerzitetskom koledžu u Londonu, objasnio je koliko dugo bi bilo potrebno da se podmornica vrati na površinu.

“Ne znam koliko bi to trajalo, ali u normalnom operativnom scenariju, mislim da je potrebno oko dva sata da se spusti na dubinu… i opet oko dva sata da se popne”, rekao je on, prenosi Gardijan.

Spasavanje s najveće dubine mora u istoriji odvilo se 1973. kad je izvlačena kanadska podmornica Pisces III i njena dva člana posade kraj obale Irske. Spasavali su ih sa 480 metara dubine, osam puta manje od one na kojoj se Titan najvjerovatnije nalazi.

Brodovi i ROV-ovi već su uspješno izvlačili vozila iz dubina na kojoj se nalazi Titanik, poput američkog borbenog aviona koji je prošle godine izvučen sa 3.780 m iz Južnog kineskog mora.

N.M.