Politika 06.06.2023.

Prijedlog rezolucije o KiM: Šta su rekli poslanici NS RS i kakvi su efekti ovog dokumenta

ČITANJE: 3 minute

U Narodnoj skupštini RS danas je počela rasprava o Rezoluciji o zaštiti Srba na Kosovu i o teritorijalnom integritetu i suverenitetu Republike Srbije, koja je prijedlog predsjednika NSRS Nenada Stevandića.

U predloženoj rezoluciji se osuđuje kršenje prava Srba i drugog nealbanskog stanovništva na Kosovu, “posebno kršenje prava na život i prava na imovinu, od strane kosovskih Albanaca i njihovih vlasti”.

Pozivaju se predstavnici međunarodne zajednice da i oni “ozbiljno osude” kršenja ljudskih prava Srba i nealbanskog stanovništva, uključujući i osudu prekomjerne upotrebe sile od strane kosovske policije prilikom ulaska u opštinske prostorije u Zvečanu, Zubinom Potoku i Leposaviću, usljed čega je povrijeđeno više Srba. U predloženoj rezoluciji se traži “procesuiranje odgovornih”.

Nadalje, Narodna skupština RS podržava “napore Srbije u očuvanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta koji je zagarantovan međunarodnim pravom i Rezolucijom Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija 1244, usvojenoj 10. juna 1999. godine”. Kroz rezoluciju se apeluje da diplomatski predstavnici Evropske unije i SAD “izvrše veći pritisak na kosovske Albance da se primjeni Briselski sporazum u kojem se predviđa uspostavljanje asocijacije/zajednice opština u kojima Srbi čine većinsko stanovništvo na Kosovu”.

“Svi sporovi između srpskog i albanskog naroda se moraju rješavati mirnim putem. Pozdravljamo pravo Srbije da brani pravo na opstanak srpskog naroda na Kosovu ukoliko se kosovski Albanaci i njihove vlasti odluče za upotrebu nasilja i pravo da brani svoj teritorijalni integritet i suverenitet, a koji je zagarantovan međunarodnim pravom i Rezolucijom 1244. Potvrđujemo stavove NS RS zauzete u Rezoluciji o nepriznavanju jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i Metohije i opredjeljenjima RS usvojenim 22. februara 2008. godine” zaključeno je u spomenutoj rezoluciji.

Šef Kluba poslanika PDP Igor Crnadak smatra da je cilj ove rezolucije sticanje dnevno-političkih poena, te da ona nema nikakav efekat, nego se samo iznose opšte stvari oko kojih u RS ionako postoji jedinstvo. “Zašto nije predloženo da odemo tamo, u ponedjeljak, da pričamo s tim narodom i vidimo šta im stvarno treba. Efekat ove rezolucije ne postoji osim što ćemo se mi lijepo osjećati i da se vama malo umanji “packa” iz Beograda zbog glasanja u Savjetu bezbjednosti UN-a oko Kosova”, kazao je Crnadak.

On je osudio i poslanike vladajuće koalicije, ističući sa je predložena rezolucija “pranje zbog glasanja u Savjetu Evrope”.

Spomenka Stevanović, poslanik Demosa, misli da se ovim dokumentom RS “ne miješa u unutrašnje stvari bilo koje zemlje, posebno ne Srbije”, nego da rezolucija treba da pošalje poruku, sve do Ujedinjenih nacija.

“Makar će nekom doprijeti do uha da se funkcionisanje svjetskog poretka vrati u okvire međunarodnog prava”, kazala je Stevanović.

Šef Kluba poslanika SDS-a Vukota Govedarica rekao je da je NS RS stav o Kosovu i Metohiji poznat od 2008. godine, kada je već usvojena jedna rezolucija koja do danas važi. Posebno je zamjerio što se u samom nazivu Prijedloga Rezolucije izostavlja Metohija, a u svom izlaganju je iznio amandmane SDS-a na ovu rezoluciju.

Njegov stranački kolega Dragomir Vasić kazao je da ova rezolucija neće pomoći Srbima, niti će smanjiti napade Albanaca na Srbe.

– Bilo bi bolje da smo imali svojih 400 policajaca i svoje načelnike. Jedino dobro iz svega ovog što je čitav svijet vidio kako bi izgledala demokratija Aljbina Kurtija kada bi na sjeveru Kosova bila njihova policija. Mislim da će ući u istoriju to koliko je jedna država, kao što je to radila Srbija, istrajavala na pozivima na mir – rekao je Vasić. Dotakao se i francusko-njemačkog sporazuma, ističući da zabrinjava što dvojica lidera (Makron i Šolc, prim.aut.) koji ne mogu kontrolisati stanje u svojoj zemlji žele da drže predavanje kako da se Srbija odnosi prema dijelu svoje teritorije.

(A. S.)