Biznis 11.04.2017.

Primorje čeka naše konobare i kuvare

ČITANJE: 3 minute

Sezonski poslovi na jadranskoj obali mnogim stanovnicima BiH su jedina šansa da stignu do plate, pa bi i ovo ljeto u Hrvatsku i Crnu Goru moglo da ode na hiljade sezonaca, kojima su poslodavci spremni da plate i do 2.000 evra mjesečno.

Potraga za sezonskim radnicima u Crnoj Gori i Hrvatskoj, koja ove godine traži 40.000 radnika, već je počela. Budući da za poslove u ugostiteljstvu ne mogu da nađu dovoljno kandidata iz Hrvatske, tamošnji vlasnici restorana, kafića, hotela i turističkih agencija okreću se zemljama regiona. Najviše radnika traže u BiH, dok su sezonci iz Srbije i dalje tradicionalno okrenuti Crnoj Gori i Grčkoj.

Zarade sezonaca u Hrvatskoj se kreću od 600 do 2.000 evra mjesečno, uz obezbijeđen besplatan smještaj i hranu, dok radnici sa dvojnim državljanstvom mogu očekivati i prijavu i zdravstveno osiguranje.

U agencijama za zapošljavanje u BiH tvrde da nezaposleni stanovnici koji nemaju dvojno državljanstvo u Hrvatskoj ili Crnoj Gori uglavnom rade na crno.

U Agenciji za rad i zapošljavanje BiH ističu da nemaju procjenu koliko će radnika iz BiH ove godine privremeno zaposlenje pronaći na Jadranskom moru, jer se ne odjavljuju sa evidencije nezaposlenih.

– Prije četiri godine smo predložili Hrvatskoj sporazum o sezonskom zapošljavanju, ali još nismo dobili odgovor. Oni to očigledno ne žele potpisati – rekli su u ovoj agenciji.

Dodali su da u Hrvatsku uglavnom odlaze stanovnici BiH koji imaju dvojna državljanstva, jer im ne treba radna dozvola, a slična situacija je i sa Crnom Gorom.

Direktor Agencije za posredovanje pri zapošljavanju “Spektar” Banjaluka Miroslav Vukajlović istakao je da, zbog nepovjerenja u komšije, u ponudi nemaju sezonske poslove u Hrvatskoj i Crnoj Gori. Osim toga, on tvrdi da zarade na jadranskoj obali nisu na zavidnom nivou.

– Dobar kuvar i u Banjaluci može da zaradi isto onoliko koliko i na moru, a treba uzeti u obzir da se tamo u sezoni mnogo više radi nego kod nas – rekao je Vukajlović.

Zapošljavanje na privremenim poslovima u inostranstvu pojedinim stanovnicima Srpske i prošlog ljeta je pomoglo da popune “rupe” u kućnom budžetu. Tada su najaktuelniji bili poslovi u ugostiteljstvu.

Stanovnici koji su ljetnu sezonu u Hrvatskoj provodili radno tvrde da su najbolji poslodavci, kada je riječ o platama, vlasnici malih restorana. S druge strane, kažu najbolji uslovi rada su u uređenim hotelima sa četiri i pet zvjezdica.

Studentkinja Milana Jolić iz Banjaluke kaže da već nekoliko sezona radi u jednoj konobi na Korčuli.

– Prvi put sam otišla 2011. godine po preporuci jedne drugarice. Tu sam upoznala jednu divnu familiju, vlasnike konobe u kojoj ljeti radim. Svake godine krajem februara oni me pozovu da provjere da li mogu da računaju na mene – rekla je Jolićeva i dodala da mjesečno zaradi i do 1.500 evra, dok o smještaju i hrani ne razmišlja.

Osim Hrvatske i Crne Gore, sezonci su “trbuhom za kruhom” odlazili i u Italiju i druge slične destinacije.

Poslovi

Osim primorskih destinacija, veliki broj stanovnika BiH se odlučuje na sezonske poslove u Sloveniji, Austriji, Njemačkoj i drugim evropskim zemljama, čije kompanije osim stalnih poslova, poslije zimske pauze traže i sezonce.

Prema podacima agencija za zapošljavanje BiH, starne kompanije najviše vape za ugostiteljima, građevincima i poljoprivrednicima.

(Glas)