Region 27.07.2023.

Princ Filip prvi put u Hilandaru: Molitva za srpski narod, KiM i jedinstvo Kraljevskog doma

ČITANJE: 2 minute

Njegovo Kraljevsko Visočanstvo Princ – Naslednik Filip Karađorđević od Srbije i Jugoslavije posetio je manastir Hilandar. Princa Filipa je u carskoj srpskoj lavri dočekao Visokoprepodobni iguman Metodije.

Povod njegove prve posete Hilandaru i Svetoj Gori, bio je praznik Presvete Bogorodice Trojeručice, igumanije manastira, koji je proslavljen troženstvenom službom svenećnog bdenja u sabornoj crkvi i Arhijerejskom liturgijom, kojom je načelstvovao vikarni episkop hvostanski Aleksej.

Princ Filip je svoju posetu iskoristio da se pomoli za porodicu, celi Kraljevski dom i za srpski narod, ali i da se detaljnije upozna sa istorijom manastira Hilandara i njegovom arhitekturom. On je izrazio zahvalnost na časti koja mu je ukazana tokom boravka na Svetoj Gori i na nezaboravnim trenucima koje je proveo u Hilandaru.

“Ovo je moja prva poseta Hilandaru i hvala Presvetoj Bogorodici što sam imao prilike da se bolje upoznam sa istorijom manastira i njegovom okolinom i da proslavim ovaj veliki praznik u našoj najvećoj svetinji. Došao sam da se pomolimo za našu Srbiju, za naš narod na Kosovu i Metohiji i za jedinstvo Kraljevskog doma. Hvala vam što se neprestano molite za nas, i molim vas da u vašim molitvama i ubuduće imate naš, Kraljevski dom i naš narod”, poručio je Princ Filip tokom slavskog ručka u manastirskoj trpezariji.

Njegovo Kraljevsko Visočanstvo i iguman Metodije razmijenili su prigodne poklone. Iguman Metodije je Princu Filipu darivao ikonu Presvete Bogorodice Trojeručice i Plaketu povodom 825 godina od osnivanja Manastira Hilandara, dok je Princ – Naslednik igumanu poklonio zastavu Cara Dušana, čiji se original čuva u manastirskoj riznici i koja je bila nošena na krunisanju njegovog čukundede kralja Petra Prvog.

Princ Filip je tokom trodnevnog boravka u Hilandaru bio u pratnji svojih prijatelja i saradnika Nikole Stankovića i Ananija Jovanovića, a tom prilikom je obišao i manastirsku riznicu, Stari manastir (Crkva Svetog Vasilija Velikog – Hrusija), manastirsku biblioteku i vinariju.