Biznis 15.11.2023.

“Privreda trenutno ne može podnijeti uvođenje minimalca od 1.050 KM”

ČITANJE: 4 minute

Predsjednik Privredne komore Republike Srpske Pero Ćorić rekao je da njihove analize pokazuju da republička privreda trenutno objektivno ne može podnijeti uvođenje najniže plate od 1.050 KM jer bi zbog toga bio zatvoren određen broj radnih mjesta.

Ćorić je rekao novinarima u Banjaluci da sve u vezi sa najavljenim povećavanjem minimalca trebaju svesti u realne okvire i dodatno analizirati.

“Važno je da vidimo šta je sve u strukturi najniže plate, te da argumentovanim razgovorom o privredi idemo u pravcu dogovora. Današnji razgovor sa premijerom i njegovim saradnicima bio je otvoren i smatram da će se naći neki kompromis”, rekao je Ćorić nakon današnjeg sastanka sa premijerom Republike Srpske Radovanom Viškovićem i predstavnicima Vlade.

On je rekao da privreda u Srpskoj u ovom trenutku realno može da podnese minimalac od 750 KM.

“Sve ostalo odrediće tržište”, naglasio je Ćorić.

On je upozorio da će se, ukoliko bude drastičnog povećanja minimalca u Srpskoj, doći u poziciju da se izjednače primanja nekvalifikovane, kvalifikovane i visokokvalifikovane radne snage, što bi moglo da izazove nezadovoljstvo radnika koji su kvalifikovaniji.

Ćorić je dodao da bi sve na tom planu moglo da doprinese tome da kvalifikovana radna snaga napušta ove prostore, čime se stvara šteta privredi.

Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković smatra da je važno da se i dalje nastave razgovori o iznosu najniže plate, te da bi najbolje rješenje bio dogovor između poslodavaca i sindikata.

Nakon sastanka u Banjaluci sa predstavnicima Privredne komore Republike Srpske, koje je predvodio predsjednik Pero Ćorić, Višković je rekao da je Vlada spremna podržati njihov zajednički dogovor.

– Trenutno se stanje analizira i na osnovu dobijenih parametara će se i postupati – istakao je Višković.

Višković je ponovio da je ključni segment ovog procesa dogovor između socijalnih partnera, kao i da će Vlada Republike Srpske i dalje pratiti stanje u okruženju, kada je ova tematika u pitanju, saopšteno je iz Biroa Vlade Republike Srpske za odnose sa javnošću.

Danas je održana i konferencija u organizaciji Unije poslodavaca na temu minimalca, a premijer Srpske Radovan Višković nije se pojavio na sastanku. Ministar privrede i preduzetništva RS Vojin Mitrović rekao je da Višković nije mogao doći zbog preuzetih obaveza, prenosi Glas Srpske.

– Pitanje najniže plate treba da odrede socijalni partneri. Prijedlog predsjednika RS Milorada Dodika od 1.050 maraka je iznuđen potez – rekao je Mitrović na početku sastanka privrednika i Vlade na temu utvrdjivanja najniže plate u Srpskoj.

Predsjednik Unije poslodavca RS Saša Trivić rekao je da mu je žao što nije došao Višković da razgovara sa poslodavcima o najnižoj plati.

– Dobili smo informaciju da iznos najniže plate od 1.050 maraka nije konačan i da o svemu treba razgovarati. Sve zavisi od Vlade FBiH, odnosno koliko će tamo iznositi minimalac – rekao je Trivić. Naveo je da i njihovi prijedlozi ka Vladi RS, među kojima je i iznos najniže plate od 750 maraka, nisu konačni i da o svemu treba razgovarati.

Direktor Unije poslodavaca RS Sasa Aćić rekao je da ako bi došli u poziciju da Srpska ima najnižu platu od 1.050 marakai to bi ugasilo oko 20.000 radnih mjesta.

– Pojedina preduzeća bi gasila proizvodnju ili bi se selila u druge zemlje – rekao je Aćić i dodao da prilikom određivanja najniže plate u obzir treba uzeti dva elementa, odnosno inflaciju i ekonomski rast.

Direktor preduzeća Dermal iz Kotor Varoša Radenkon Bubić rekao je da bi rast najniže plate na 1.050 maraka uticao na rast troškovi za plate za pet miliona maraka  na godišnjem nivou.

Naveo je i da mu je žao što se nije danas pojavio na sastanku Višković kako bi mu prezentirali sve posljedice prijedloga povećanja najniže plate na 1.050 maraka.

Svako povećanje najniže plate mimo uzimanja u obzir makroekonomskih indikatora bio bi koban i po preduzeće Destilacija iz Teslića.

– Bili bi primorani da otpustio oko 320 radnika – rekao je direktor Destilacije Zoran Škrebić.