Vijesti 14.12.2023.

Profesor Blagojević tvrdi da je našao ogroman propust u optužnici protiv Dodika i Lukića

ČITANJE: 2 minute

Kakve propuste dozvoljava u svom radu Tužilaštvo BiH, a i sudija za prethodno saslušanje Suda BiH, najbolje se vidi na slučaju predmetne optužnice protiv Milorada Dodika i Miloša Lukića.

To za Srpskainfo ocjenjuje profesor ustavnog prava i bivši sudija Milan Blagojević.

– Kada se pažljivo čita ta optužnica nigdje u njoj, u njenom činjeničnom supstratu, nije napisana jedna od odlučnih činjenica, a to je da li su i, ako jesu, kog datuma su na sajtu OHR objavljene odluke Kristijana Šmita o zabrani stupanja na snagu Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH, odnosno Zakona o izmjenama Zakona o objavljivanju propisa u Službenom glasniku Republike Srpske – kaže Blagojević.

Prema njegovim riječima, ovo su odlučne činjenice zato što je Šmit, nametnuvši 1.7. ove godine te dvije odluke, u svakoj od njih nametnuo i da one ne stupaju na snagu danom njihovog donošenja, već je rekao da stupaju na snagu “odmah po objavljivanju na službenoj internetskoj stranici Kancelarije OHR”.

– Zato je ozbiljan propust Tužilaštva BiH koje, iz neznanja ili nekog drugog razloga, u činjeničnom opisu optužnice nije navelo da li su i ako jesu kog datuma su navedene odluke Šmita objavljene na sajtu OHR, nakon čega i sudija za prethodno saslušanje Suda BiH nezakonito postupa kada potvrđuje takvu defektnu optužnicu, uprkos tim njenim nedostacima – naglašava Blagojević.

Dakle, nastavlja on, Tužilaštvo BiH, ne samo što napada Ustav sopstvene države i desuverenizuje je time što optužujući Dodika i Lukića dozvoljava da stranac i njegova samovolja budu jači od Ustava BiH i državnih institucija, nego ne umije ili neće ni da napiše optužnicu.

– Sve to najbolje dokazuje kakvo je ovdašnje pravosuđe – zaključuje Blagojević.

Podsjećamo, predsjednik Srpske Milorad Dodik i v.d. direktora „Službenog glasnika Republike Serpske“ Miloš Lukić optuženi su za navodno nepoštovanje odluka visokog predstavnika. Glavni pretres još nije počeo jer je odbrana podnijela i drugi zahtjev za premještanje suđenja iz Suda BiH u Osnovni sud u Banjaluci, prenosi Srpskainfo.