Politika 06.04.2018.

PROMJENE NAKON IZBORA Sekretarijat umjesto Ministarstva izbjeglica

ČITANJE: 2 minute

Ministarstva za izbjeglice i raseljena lica Vlada RS mogla bi zamijeniti sekreterijatom, po ugledu na Vladu Srbije koja ima takva tijela koji se bave pitanjima važnim za državu.

Vjeruje se da će se na ovaj način smanjiti administracija i troškovi, a da će novac, putem planiranog sekretarijata za izbjeglice i raseljena lica, biti onda usmjeren u praktične projekte.

Kako pišu Nezavisne, cijeli postupak će biti sproveden u koordinaciji s međunarodnim partnerima koji pomažu realizaciju Reformske agende i reformu administracije.

U Vladi RS juče nam niko nije poslao zvaničan komentar na pitanje koje smo uputili, ali nezvanično saznajemo da do izbora sigurno neće biti promjena u organizaciji Vlade.

“Postupak eventualne reforme Vlade može se razmatrati kada bude poznato ko će činiti novu vlast nakon oktobra”, rečeno nam je.

Takođe, kako nam je rečeno, prilikom reorganizacije Vlade mora se voditi računa o članu 92. Ustava RS stav pet, koji definiše da Vlada RS do završetka impelemtacije Aneksa VII, koji se odnosi na povratak izbjeglica, mora imati 16 ministarstava i etnički sastav Vlade u skladu s popisom stanovništva iz 1991. godine. To znači da Vlada mora imati osam ministara Srba, pet ministara Bošnjaka i tri ministra Hrvata.

Kako se ne bi išlo u postupak izmjene Ustava RS, koji je dosta komplikovan, rečeno nam je da se razmatra opcija spajanja i razdvajanja postojećih ministarstava, poput, recimo, odvajanje resora vodoprivrede iz resora poljoprivrede u resor industrije.

U resornom ministarstvu smo tražili komentar, ali do zaključenja ovog broja “Nezavisnih” nismo dobili odgovor.

Za komentar juče je jedino bio raspoložen Ramiz Salkić, potpredsjednik RS, koji nam je rekao da Bošnjaci neće podržati ukidanje Ministarstva.

Kaže da je uslov za eventualno ukidanje Ministarstva da parlament BiH formalno proglasi proces povratka završenim.

“Dok se to ne desi, mi nećemo podržati takve planove, mada, iskreno, Bošnjake se u entitetu RS i ne pita baš previše. Ono što je sad najvažnije jeste da se implementira Revidirana strategija povratka, a aktivnosti koje su njom definisane još ni izbliza nisu završene”, rekao je on.

Salkić kaže da je minimum uslova koje treba ispuniti da budu zatvoreni kolektivni centri koji postoje na cijeloj teritoriji BiH.

“Nažalost, kad pogledate koliko se sredstava izdvaja, proces povratka neće biti okončan još godinama. Treba radije uložiti značajnija sredstva i taj proces okončati, pa onda pričati o ukidanju ovih ministarstava koja samo troše ogroman novac na administraciju, a za konkretne projekte ostaje malo”, zaključuje on.

(Nezavisne)