Vijesti 16.04.2018.

RADOJIČIĆ: Ove godine 30 miliona KM za investicije u Banjoj Luci

ČITANJE: 3 minute

Gradonačelnik Igor Radojičić rekao je danas da će Banja Luka u ovoj godini izdvojiti 30 miliona KM za investicije.

-Radimo na nekoliko starteških dokumenata, od kojih su strategija razvoja, novi Urbanistički plan i prvi put dobićemo Startegiju kulture koja je uslov za našu kandidaturu za Evropsku prestonicu kulture 2024. godine, kao i niz kapitalnih ulaganja, od kojih najviše u saobraćaju. Radićemo i jednu potpuno novu sportsku dvoranu, most, šest kružnih raskrsnica, sufinansiramo sanaciju 12 osnovnih škola i tri srednje škole, rekonstrukciju kapitalnog vodovodnog sistema „Crno vrelo“ i više lokalnih vodovoda – naveo je gradonačelnik Radojičić, koji je na današnjem sastanku u Gradskoj upravi Bijeljina, predstavio prioritete u radu.

Delegacija Grada Banje Luke, koju je predvodio gradonačelnik Igor Radojičić, boravila je danas u zvaničnoj posjeti Gradskoj upravi Grada Bijeljine, gdje su sa gradonačelnikom tog grada Mićom Mićićem i saradnicima razgovarali o budućoj saradnji i razmjeni iskustava o radu gradskih uprava dva grada.

-Smatram potpuno prirodnim da dva najveća grada u Republici Srpskoj, Banja Luka i Bijeljina, na ovakav način sarađuju. Načelnici gradskih odjeljenja uspostavili su komunikaciju, kako bi, po potrebi, mogli i dnevno sarađivati na svemu što nam je interesantno – kazao je Radojičić.

Kako je naglasio, samim tim što je Banja Luka veći grad, to ne znači da ima sva rješenja koja su dobra ili bolja.

-Naprotiv, često neke sredine su napredovale u pojedinim oblastima i mogu ponuditi i bolja rjšenja. Ovdje su danas naši načelnici da čuju iskustva u oblastima prostornog planiranja, komunalnih radova, saobraćaja, pravnog zastupanja i slično – rekao je Radojičić.

Jedna od tema današnjeg razgovora dvojice gradonačelnika, bila je o mogućnostima gradova u vezi sa javno-privatnim partnerstvom.

-Kroz taj model se mogu rješavati neka pitanja u gradovima. Međutim potpuno je neiskorišten, jer su zakoni dosta komplikovani i spori. Imamo šansi i mogućnosti, ali nam je zakonski okvir često ograničenje – rekao je Radojičić.

Prema njegovim riječima, i Banja Luka i Bijeljina su zainteresovani za snažnu lokalnu zajednicu, za decentarlizovan sistem u kojem će naši gradovi imati različite instrumente u upravljanju.

-Približavamo se datumu kada gradovi mogu preuzeti  kontrolu i naplatu poreza na nepokretnosti, što je vrlo važan izvor prihoda za lokalnu zajednicu. Kada to bude u rukama lokalnih uprava, onda će se moći bolje kontrolisati i voditi bolja evidencija i sigurno će nam to biti od značaja – zaključio je Radojičić.

Gradonačelnik Bijeljine Mićo Mićić kazao je da je Banja Luka urbanistički uspješno riješila zaobilaznice i lijepe široke ulice, a da Bijeljina to nije mogla tako da uradi.

-I dalje radimo na završetku kanalizacije i sada je tu veliki problem sa prašinom i makadamom, a za asfaltiranje svih tih ulica nam trebaju zanačajna ulaganja, i to nam je sada kapitalni projekat – rekao je Mićić.

Mićić smatra da oba grada posjeduju dobra rješenja koja je moguće primijeniti.

-Pokušali smo da dobre prakse prenesemo iz jednog grada u drugi, a s obzirom na to da Banja Luka i Bijeljina imaju gotovo jednu trećinu stanovnika Srpske, od njihovog odnosa i saradnje sigurno će zavisiti i odnosi ostalih lokalnih zajednica – istakao je Mićić nakon sastanka.

On je naveo da dva grada imaju i sličnosti, ali i različitosti, napomenuvši da se Bijeljina više bavi poljoprivredom, dok Banja Luka ima razvijenu privredu, te riješeno urbanističko pitanje.

-Od Banje Luke prvo treba prepisati dječija igrališta – naveo je Mićić. Prema njegovim riječima, u Bijeljini bi, po ugledu na Banju Luku, trebalo izgraditi i sportsku dvoranu sa tri do četiri hiljade mjesta.