Vijesti 06.04.2017.

Radojičić: Pravilnik o otuđenju nepokretnosti doprinosi razvoju grada

ČITANJE: 2 minute

Gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić rekao je da bi usvajanje pravilnika o uslovima otuđenja nepokretnosti u svojini grada, s ciljem realizacije velikih investicionih projekata, doprinijelo lokalnom ekonomskom razvoju Banjaluke.

Radojičić očekuje da bi efekti tog pravilnika, čiji su prijedlog danas razmatrali odbornici Skupštine grada, trebalo da budu veoma korisni, te da Banjaluka postane konkurentna u okruženju, a zatim i regionalno.

“Ne možemo biti zadovoljni samo time što smo glavni grad i što će neko zbog toga doći ovdje. Moramo privući investitore i s tim ciljem ovaj pravilnik će omogućiti za velike incvesticije i projekte da Skupština grada i gradska uprava investitorima omoguće građevinsko zemljište, objekte ili pravo građenja ispod tržišne cijene ili čak besplatno, ako je riječ o novom zapošljavanju ili novoj investiciji”, pojasnio je Radojičić.

On je naveo da su investitori već izrazili interesovanje za Pravilnik.

“Cijeli proces treba da bude transparentan, te je Pravilnikom predviđeno da Skupština grada odlučuje koji je projekat od značaja za ekonomski razvoj i da li neka ponuda ispunjava uslove novog zapošljavanja”, rekao je Radojičić.

Nezavisni odbornik u Skupštinina grada Banjaluka Zoran Talić ocijenio je da je Pravilnik dobar, te da sigurno može poslati dobru poruku stranim i domaćim investitorima da grad Banjaluka može itekako biti zanimljiv za njihove investicije.

“Tražio sam samo da se u Pravilniku jasno definiše šta su investicioni projekti, jer nije ista investicija imati fabriku koja stvara novu vrijednost i zapošljava ljude u realnom sektoru i otvoriti tržni centar”, istakao je Talić.

On smatra da je dobro da su prihvaćene sugestije da grad zaštiti svoju imovinu, tako da ne može neko olako kupiti imovinu ispod tržišne cijene, a zatim je, nakon određenog vremena, prodati.

Odbornik DNS-a u Skupštini grada Banjaluka Boran Bosančić kaže da je Pravilnik dobra početna osnova da grad može dodijeliti zemljište bez ili uz minimalnu naknadu za investitore, koji će doprinijeti lokalnom ekonomskom razvoju.

“To će se realizovati konkretnom odlukom i ugovorom između grada i investitora. Uslov je da se investitor mora baviti tom djelatnošću četiri godine, kao i da bude zaposleno 30 novih radnika”, naveo je Bosančić.

On je pojasnio da je pravilnik opšteg karaktera, te da očekuje da će privući nove investitore.

“Ranije je bilo zainteresovanih za ovakve investicije, ali nismo imali u Zakonu o stvarnim pravima osnove da iinvestitori mogu pod određenim uslovima da dobiju zemljište”, rekao je Bosančić.

Odbornici su razmatrali i izvještaj o radu gradonačelnika i Gradske uprave za prošlu godinu, a na dnevnom redu je i razmatranje izvještaja o poslovanju u prošloj godini javnih ustanova Dom zdravlja, Kulturni centar “Banski dvor” i Sportski centar “Borik”.

(Srna)