Sport 10.05.2024.

RASPLET: Bajer – Atalanta u finalu LE, Olimpijakos – Fiorentina za pehar LK

Fudbaleri Bajer Leverkuzena i Atalante iz Bergama plasirali su se u finale Lige Evrope.

Ova dva tima će se 22. maja u Dablinu boriti za trofej u drugom po rangu evropskog takmičenju. U Ligi konferencija će se za trofej boriti Fiorentina i Olimpijakos.

Senzacionalni Bajer Leverkuzen je u četvrtak uveče u revanš meču polufinala remizirao protiv Rome 2:2 i prošao dalje zahvaljujući pobjedi u Rimu (2:0). Imali su Italijani 2:0 desetak minuta do kraja, ali ovaj Bajer odbija da izgubi.

„Vučica“ je povela krajem prvog dijela iz penala preko Paredesa i tako prepolovila prednost Bajera iz prvog meča. U 66. minuti su tu prednost anulirali nakon što je im je dosuđen novi penal, a ponovo je pogodio Paredes sa 11 metara. Kada se činilo da ćemo gledati produžetke, Bajer je kao nebrojno puta u ovoj sezoni u finišu stigao do zlata vrijednog gola. Za veliko finale je nesretno pogodio Manćini koji je zatresao vlastitu mrežu u 82. minuti.U sudijskom vremenu zabio je i Stanišić, čime je Bajer i dalje neporažen ove sezone.

Inače, „apotekari“ su uspjeli da postanu apsolutni rekorderi u evropskom fudbalu. Naime, četa Ćabija Alonsa je postala tim sa najviše uzastopnih mečeva bez poraza od kada je UEFA uvela klupska takmičenja. Večeras su stigli do brojke 49 nakon što su prošlog vikenda izjednačili rekord Benfike sa početka šezdesetih godina (48). Sada su sami na vrhu, što je nevjerovatan podvig.

Atalanta je nakon 1:1 u Francuskoj u Bergamu pobijedila Marsej sa 3:0. Italijanski tim je poveo u 30. minuti preko Lokmana, dok je sve dileme oko pobjednika riješio Rudžeri u 52. minuti. Tačku na i stavio je Ture u 95. minuti.

U finalu Lige konferencija igraće Fiorentina i Olimpijakos koji je, nakon trijumfa 4:2 u Birmingemu, u Pireju po drugi put savladao Aston Vilu sa 2:0. Trijumf domaćim je donio El Kabi golovima u 10. i 81. minuti. Podsjetimo, Fiorentina je izborila finale nakon što je u gostima odigrala 1:1 protiv Briža.

Finalna utakmica na programu je u Atini 29. maja, prenose Nezavisne.