Biznis 14.02.2022.

RAST PRIHODA OD NAKNADA: Banke u Srpskoj zaradile 116 miliona KM, duplo više nego 2020.

ČITANJE: 2 minute

Banke u Srpskoj zaradile su u prošloj godini 116,5 miliona KM što je duplo više u odnosu na 2020. godinu kada su imale dobit od 51,2 miliona maraka. Najznačajniji uticaj na to povećanje imali su prihodi od naknada koji su lani povećani za čak 15 odsto u odnosu na godinu ranije.

Prema preliminarnim podacima Agencije za bankarstvo RS, ukupna dobit banaka lani je bila 124 miliona KM, dok je gubitak iznosio 7,5 miliona KM, što je uticalo na krajnji rezultat na nivou sektora, prenosi capital.ba.

Iz ovih podataka vidljivo je da su banke značajno smanjile rashode, a povećale prihode u odnosu na 2020. godinu.

Ukupni prihodi banaka lani su iznosili 498 miliona KM i veći su za 38,4 miliona KM, dok su rashodi iznosili 373,1 milion KM i manji su za 29,7 miliona maraka.

Prihodi od kamata i slični prihodi lani su povećani za 13,6 miliona ili pet odsto, dok su prihodi od naknada imali rast od čak 15 odsto, odnosno veći su za 25 miliona maraka.

S druge strane, rashodi banka po kamatama su smanjeni za oko milion KM, dok su im operativni rashodi povećani za 5,6 miliona.

Najznačajnije smanjenje rashoda banke su imale kod poslovnih i direktnih rashoda koji bilježe pad od 33 odsto.

Banke su tako, uz visok rast nekamatonosnih prihoda (troškovi vođenja računa, naknade obrade zahtjeva, troškovi platnog prometa…) visok profit ostvarile značajnim smanjenjem ispravki za kreditne gubitke koji su bili blizu 35 miliona KM manji nego 2020. godini.

Dogovorena zarada na naknadama

Ekonomista Admir Čavalić kaže za Capital da je došlo do izuzetnog rasta dobiti bankarskog sektora koji se očigledno oparavio od krize izazvane pandemijom korona virusa.

„Došlo je do rasta prihoda banka koji se ne vežu za kamate, a s druge strane, došlo je do smanjenja direktnih rashoda banaka. Banke su, kao i druge institucije, u 2020. godini imale vanredne rashode koji su u vezi sa pandemijom, a toga nije bilo prošle godine. Dakle, bankarski sektor se u potpunosti oporavio u prošloj godini i to je možda i argument da ne bi trebalo ići sa povećanjem kamata, odnosno na dalje prebacivanje troškova poslovanja na stanovništvo ili privredu“, rekao je Čavalić.

On je istakao i da unutar bankarskog sektora nije razvijena konkurencija te da je primjetno da kada jedna banka poveća naknade, to čine i ostale.

„Indikativno je da te naknade rastu na nivou svih banaka“, naglasio je Čavalić.

(SB)