Sport 25.11.2022.

REMI: Ekvador i u utakmici sa Holandijom pokazao da je čvrst rival

U okviru drugog kola grupe A na Svjetskom prvenstvu u Kataru, snage su odmjerile selekcije Nizozemske i Ekvadora. Još jedno iznenađenje na turniru, ovaj put u režiji Ekvadora koji je zamalo došao do cijelog plijena, rezultat je bio 1:1.

Bilo je potrebno svega šest minuta da Nizozemska dođe do prednosti. Kodi Gakpo nije oklijevao i raspalio je loptu iz sve snage sa nekih 17 metara. Šut je bio precizan i lopta je ušla uz lijevu stativu.

Gakpo je drugi igrač u istoriji “Oranja” koji je postigao gol u uzastopnim mečevima na svjetskim prvenstvima. Prije njega je to učinio saigrač, Memfis Depaj.

Imao je i Ekvador izglednu priliku u 24. minutu, kada je Moizers Kaisedo je vidio slobodnog saigrača i pokušao mu dodati po zemlji. Međutim, jedan od defanzivaca “Lala” je to pročitao i savršeno presjekao pas reprezentativca “La Trije”.

Osam minuta kasnije, prvo ime Ekvadora, Ener Valensija je ispalio projektil u lijevu stranu gola Andrisa Noperta, ali je golman “Oranja” fantastično odbranio taj udarac.

Onda šok za Nizozemsku u četvrtom minutu nadoknade prvog dijela meča. Pervis Estupinjan dobru igru “La Trije” kruniše pogotkom. Međutim, sudija je svirao ofsajd, te je poništio gol, a Ekvadorci su ljuti i razočarani otišli na odmor.

Ono što nije pošlo Estupinjanu za nogom, krenulo je Valensiji u četvrtom minutu drugog poluvremena. Tukli su Ekvadorci na gol Holandije, odbijenu loptu je pokupio Valensija i lagano ju poslao u mrežu za 1:1.

Igrao se 58. minut kada su “La Trije” opet ozbiljno prijetili golu Noperta. Valensija je primio loptu malo van šesnaesterca i lijepo tukao, ali mu je odbrambeni igrač “Oranja” blokirao udarac.

U istom minutu opet ludilo pred golom Nizozemske. Gonzalo Plata je sjajno pokupio odbijenu loptu i bez mnogo razmišljanja pucao po golu, ali je pogodio prečku.

U 73. minutu je sjajni Kodi Gakpo istrčao jedan na jedan sa golmanom Ernanom Galindezom i lobovao ga je. Međutim na sreću Ekvadora, Nizozemac je bio u dubokom ofsajdu.

Igrao se 86. minut kada je Stiven Berguis centrirao u šesnaesterac “La Trije” iz slobodnog udarca, ali je prvi igrač u odbrani Ekvadora sjajno reagovao i pravovremeno izbio loptu u polje.

Do kraja meča nije se dogodilo ništa uzbudljivije i rezultat je ostao 1:1, prenose Nezavisne.