Svijet 14.12.2023.

Republikanci u Senatu SAD zadržali tvrd stav prema Ukrajini i nakon posjete Vladimira Zelenskog

ČITANJE: 5 minuta

Treća poseta ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog Vašingtonu umnogome se razlikovala od prethodnih: nije bilo veličanstvenog dočeka niti crvenog tepiha. Džozef Bajden, kako primećuju američki mediji, promenio je retoriku, pa čak i gestikulaciju. Zelenski je „preklinjao” Senat da odobri novi paket pomoći, ali je dobio samo simboličnu cifru od 200 miliona dolara.

Kako je navela američka agencija „Blumberg”, pored konstatacije o preklinjanju, Vašington je Zelenskog ostavio bez jasnog odgovora. Republikanski senator Rodžer Viker sugerisao je da bi pomoć mogla da bude odobrena početkom januara, zaključivši da „ne gori kuća”. Kako su sve manje šanse da se saglasnost u Kongresu postigne pre Božića, pominje se mogućnost da se snabdevanje Ukrajine oružjem nastavi iz američkih zaliha u nadi da se dočeka sporazum i ne da božićni poklon Putinu. Pentagon procenjuje da bi SAD i dalje mogle da pošalju Ukrajini vojnu opremu vrednosti 4,6 milijardi dolara pod takozvanim predsedničkim ovlašćenjem za smanjenje broja trupa.

U svakom slučaju, republikance u Senatu nije ganuo poziv Zelenskog za nastavak pomoći. „Gardijan” je konstatovao da su republikanci sa sastanka s ukrajinskim predsednikom otišli nepromenjenog uverenja i da je predsednik Predstavničkog doma SAD Majkl Džonson rekao da se prvi zahtev za bilo kakav dodatni paket potrošnje mora odnositi na obezbeđivanje sopstvene (američke) nacionalne bezbednosti. Takođe je objasnio da je od trenutka kad je preuzeo mesto govornika u Kongresu od Bele kuće tražio jasnu strategiju koja će omogućiti Ukrajini da pobedi, ali da je nikad nije dobio. I na kraju, posle sastanka sa Zelenskim, potvrdio je da nije promenio mišljenje o pomoći Ukrajini.

Američki mediji izneli su još pikantnije detalje. „Njujork tajms” je preneo da je republikanski senator iz Misurija Erik Šmit istakao da Zelenski nije rekao ništa novo na sastanku sa senatorima i predsednikom Predstavničkog doma SAD: „To je isto staro smeće i nema ničeg novog.” Nakon sastanka Šmit je rekao da su senatori, umesto da razgovaraju s američkim predsednikom o bezbednosti svojih granica, bili primorani da razgovaraju o granicama Ukrajine sa Zelenskim.

Drugi senatori su bili uzdržaniji u oceni: republikanac Tom Tilis preneo je da ih Zelenski nije „pritiskao” kad je reč o granici s Meksikom, zbog čega je, u stvari, i blokirana pomoć Ukrajini i Izraelu, kao i da je senatore pokušao da razuveri da novac za Ukrajinu ne ide na kupovine jahti i da ozbiljno sprovode antikorupcijske mere. Lider većine u Senatu, demokrata Čak Šumer, ocenio je da je sastanak bio „veoma moćan” i produktivan i da će Ukrajina, ako dobije pomoć koja joj je potrebna, pobediti. „Ako izgubimo, Putin će pobediti, a to je veoma opasno za SAD”, zaključio je Šumer.

Vođa republikanske manjine u Senatu Mič Makonel najavio je da će Kongres verovatno odložiti razmatranje pomoći Ukrajini do sledeće godine i da je „gotovo nemoguće” (i pod uslovom da, na Bajdenov zahtev, dođe do dogovora republikanaca i demokrata) da se zakon o pomoći Ukrajini i bezbednosti američke granice usvoji pre praznika.

Da poseta Zelenskog neće promeniti ništa moglo se nagovestiti već po tome što ga je crni terenac dovezao u Belu kuću na skromniji, sporedni ulaz, a dočekao ga je predstavnik Bajdenove kancelarije. CNN je upozorio da je posle sastanka sa Zelenskim Bajden promenio i svoju retoriku: sada je samo rekao da će SAD nastaviti da snabdevaju Ukrajinu neophodnim oružjem i opremom „što je duže moguće”, za razliku od ranijeg „koliko god bude potrebno”.

Dženifer Džejkobs, novinarka „Blumberga” koja prati Belu kuću, na mreži „Iks” je ukazala i na neobičnu Bajdenovu reakciju kada ga je posle sastanka sa Zelenskim na konferenciji za medije upitala da li želi da Ukrajina dobije rat protiv Rusije – Bajden se nasmejao. „Da ili ne?”, pitala je ona ponovo, a Bajden je tada čak zatvorio oči i počeo da se smeje. Bolje nije reagovao ni Zelenski. Na njeno pitanje da li Ukrajina može da pobedi Rusiju bez dodatne pomoći SAD, odgovorio je ćutanjem i blagim sleganjem ramenima.

„Vašington post” je juče objavio da je Zelenski rekao senatorima da će bez dodatne pomoći rat u Ukrajini postati mnogo brutalniji i da će ukrajinska vojska „neizbežno izgubiti teritorije od svog odlučnog i dobro naoružanog neprijatelja”. List je konstatovao da to što su Bajden i Zelenski odbili da detaljno govore o planovima Ukrajine za narednu godinu – najviše brine republikance. Takođe se napominje da je Bajden izbegao da odgovori na pitanje da li će SAD u nekom trenutku pozvati Kijev da započne mirovne pregovore s Rusijom.

Posetu Zelenskog SAD pratili su ponovljeni tekstovi o potrebi da Ukrajina pređe u defanzivu i ukopa se na frontu posle neuspele kontraofanzive. Prema rečima američkih zvaničnika, Ukrajini nije potrebno da vrati svih 20 odsto zauzete teritorije, a centar nove strategije trebalo bi da bude jačanje odbrane, postizanje „simboličke pobede” u vidu napada na Krim i Rusku Federaciju, kao i rast ukrajinske vojne industrije. Prethodno su američki mediji naveli da Ukrajina neće biti sposobna da izvede novu ofanzivu pre 2025. godine. Govoreći s Bajdenom u Beloj kući Zelenski je rekao da je njihov cilj u idućoj godini da Rusiju liše nadmoći u vazduhu i da osujete njene ofanzivne operacije, prenosi politika.rs.

Oznake: Senat SAD