Vijesti 01.08.2025.

Rijeke crvene, vazduh crn, institucije nijeme: “Nova Alumina” mjesecima zagađuje okolinu, sankcija nema VIDEO

ČITANJE: 3 minute

Prvo je Drina potekla crvena od mulja punog čestica boksita. Onda je, dva puta u istom mjesecu, na isti način zagađena njena pritoka Sapna. U međuvremenu gust crni dim je prekrio nebo nad Zvornikom.

Za sve ove akcidente javnost je saznala zahvaljujući građanima i eko-aktivistima, koji su uznemiravajuće fotografije i video-snimke podijelili na društvenim mrežama.

Podsjećamo, 1. jula, kad je zagađena Sapna, dogodio se i pomor ribe u ovoj rijeci.

Za sve ove slučajeve ataka na životnu sredinu, kako se vrlo osnovano sumnja, odgovorna je “Nova Alumina”, firma u vlasništvu Gordana Pavlovića, nastala prepakivanjem nekadašnje Fabrike glinice “Birač”, piše Srpska info.

FOTO: FEDERALNA.BA/SCREENSHOT

“Nova Alumina” se u javnosti predstavlja kao ekološki odgovorna firma. Povremeno, kad pod pritiskom društvenih mreža više nije moguće ćutati, “Nova Alumina” se oglasi nepotpisanim saopštenjem sa “umirujućim” sadržajem.

Tako su za novogodišnje zagađenje Drine “optužili” snijeg koji se naglo topio, a zagađenje Sapne od 1. jula su obrazložili “pucanjem dihtunga”. I to je to.

Nakon posljednjeg ataka na Sapnu, koji se desio prije četiri dana, nisu se oglašavali.

A šta na sve to kažu nadležne institucije? Uglavnom ništa. Ili bar ništa jasno i konkretno.

Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske navodi da nije nadležno za sankcionisanje nepravilnosti u radu postrojenja.

Istina, ovo je ministarstvo preduzeću “Nova Alumina” d.o.o. Zvornik izdalo ekološku dozvolu, ali, kako navode u odgovoru na pitanja Srpskainfo, inspekcijsku kontrolu nad primjenom Zakona o zaštiti životne sredine, kao i kontrolu ispunjavanja obaveza iz ekološke dozvole, vrši Republička uprava za inspekcijske poslove Republike Srpske.

Dodaju da je Ministarstvo, na osnovu medijskih objava, još 9. jula zatražilo od Inspektorata utvrđivanje činjeničnog stanja i preduzimanje radnji, “u vezi incidentnog ispuštanja crvenog mulja” iz kompanije “Nova Alumina” , u rijeku Sapnu i dalje u rijeku Drinu.

I sve su to, dodaju, potkrijepili “fotodokumentacijom o izvršenim izmjenama na cjevovodu koje omogućavaju puštanje crvenog mulja u kanalizacioni sistem“.

– Do danas Ministarstvo nije dobilo odgovor nadležne inspekcije – navode iz Ministarstva.

Foto: Srna

Takođe, ni na pitanja Srpskainfo odgovor danas nije stigao, navodno zbog zauzetosti nadležnih, koji su zatrpani poslom.

Muk i s druge strane Drine. Zagađenje Drine i njene pritoke Sapne može imati ozbiljne posljedice po prirodu i zdravlje ljudi u Srbiji, jer Drina je granična rijeka.

Istina, nakon što se 1. januara zacrvenjela Drina, oglasili su se iz Vodovoda u Loznici. Oni su, kako se može zaključiti iz tada izdatog saopštenja, prihvatili zdravo za gotovo priču “Nove Alumine” o naglom otapanju snijega.

Saopštilo su da je urađeno uzorkovanje i analiza vode na svim vodoizvorištima i da su analize pokazale da je voda ispravna za upotrebu i da nema odstupanja u parametrima koji bi ukazivali na bilo kakvu kontaminaciju.

Kao i u Republici Srpskoj i u Srbiji su se pobunili jedino eko aktivisti.

Iz “Eko straže” su jasno i glasno poručili da “Nova Alumina” ispušta otpadne vode u rijeku.

A iz Udruženja “Zaštitimo Jadar i Rađevinu” su potvrdili da su podnijeli krivičnu prijavu protiv “Nove Alumine” i odgovornih lica u ovom preduzeću.

Upozorili su da se veći dio grada Loznice snabdijeva vodom sa vodoizvorišta u Banji Koviljači, nizvodno od mjesta ispuštanja otpadnih voda, čime je vodoizvorište direktno ugroženo.

Oznake: Alumina, zagađenje