Magazin 26.03.2024.

Romanu “Maša i medvedi” Vesne Kapor godišnja nagrada Udruženja književnika Srpske

ČITANJE: 3 minute

Žiri Godišnje nagrade Udruženja književnika Republike Srpske u sastavu: prof. dr Igor Simanović, predsjednik, Momčilo Golijanin i Goran Šaula, nakon svestranog i temeljitog ocjenjivanja 24 knjige prispjele na konkurs, objavljene u 2023. godini i prethodne objave užeg izbora od šest knjiga, jednoglasno je donio odluku da se Godišnja nagrada Udruženja književnika Republike Srpske za 2023. godinu dodijeli romanu „Maša i medvedi“ Vesne Kapor (Vukotić Media, Beograd), saopšteno je iz UKRS.

U obrazloženju se navodi:

– Roman Vesne Kapor Maša i medvedi snažno je uronjen u svakodnevicu čovjeka XXI vijeka, svedenu na bespogovorno služenje materijalnom, gdje konzumerizam postaje ključni princip savremene egzistencije, a kulturni establišment često određen mediokritetima koji kulturu svode na identičan princip funkcionisanja. Takvoj realnosti spisateljica suprotstavlja jedinog mogućeg i jedinog pravog junaka romana – Knjigu.

Kompletan romaneskni okvir, u kome se prepliću fikcija i stvarnost, gdje se udvajaju pisac i književni lik, gdje se donosi priča o knjizi i nastanku/objavljivanju knjige i hrabro progovara o nekim ključnim problemima sa kojima se stvaralac suočava u svojevrsnom kafkijansko/orvelovskom svijetu, gdje čitalac može da sagleda i one fine, teško uhvatljive i nevidljive procese koji se odvijaju u umjetniku dok djelo sazrijeva i oblikuje se u njegovoj svijesti – samo su brojne manifestacije bogatog konteksta koji Knjiga u sebe uključuje. Fascinira način na koji Vesna Kapor uspijeva da održi na okupu sve ove raznorodne tokove koji se prepoznaju u tekstu, i da ih uključi u jedno jedinstveno tkivo Knjige koja se ispisuje, a čemu čitalac direktno svjedoči i potvrđuje se kao neizostavan segment istog tog književnog polja.

Poseban kvalitet romana Maša i medvedi upravo treba prepoznati u beskompromisnom odgovoru koji autorka nudi kroz putovanje i potragu za Knjigom, a koji je iskazan u suštini onog prometejskog duha sadržanog u nužnosti pobune i nemirenja sa iskrivljenjima stvarnosti koja nam se pokušavaju nametnuti kao jedina moguća. Na trenutke sirovo, spuštenog garda, Vesna Kapor nam baca u lice ta iskrivljenja i insistira na odgovoru.

Roman Vesne Kapor je jedno bogato, razigrano štivo, štivo koje propituje žanrovske mogućnosti savremenog romana, ali i koje nesumnjivo predstavlja trijumf Knjige, čemu svjedoče i završne riječi: „Kroz reči se svet rađa i traje. Reči su naše kuće i naš život. Rečima tvorimo i oblikujemo; pamtimo; obećavamo, verujemo, varamo, kajemo se… Kroz njih biva i što je u stvarnosti nemoguće – saopštio je žiri, kojim je predsjedavao Igor Simanović.

Vesna Kapor je rođena 1965. u Nevesinju. Objavila je romane “Tri samoće” (SKZ, 2010, “Filip Višnjić”, 2011) i “Nebo, tako duboko” (SKZ, 2021.), kao i zbirke priča “Po sećanju se hoda kao po mesečini” (Agora, 2014, “Filip Višnjić”, 2016), “Venac za Oca” (SKZ, 2018, 2019) i kratku prozu “Kao što i vama želim” (Povelja, 2016).

Dobitnica je nagrada “Laza Kostić”, “Miloš Crnjanski”, “Danko Popović”, “Kondir Kosovke devojke”, “Meša Selimović”, “Đuro Damjanović” i “Zlatni beočug”.

Radi u Studentskom kulturnom centru u Beogradu kao urednik književnog programa.

Njene priče zastupljene su u zbirkama “Putnik sa dalekog neba”, “Zona Bibliona”, “Sa Andrićeve česme”, “Korak ispisan perom”, “Vrt nade”, “Najkraće srpske priče” i “Priče o Kosovu”. Proza Vesne Kapor prevedena je na ruski, makedonski, rumunski i mađarski jezik.

Oznake: Vesna Kapor