Sport 17.12.2023.

Rukometašice Francuske prvakinje svijeta, savladale Norvešku u finalu

Rukometašice Francuske osvojile su naslov svjetskih prvakinja zahvaljujući 31:28 pobjedi protiv braniteljica naslova Norvežanki u finalu ovogodišnjeg Svjetskog prvenstva igranom u Herningu.

Najbolje u ekipi Francuske bile su Grandveau i Horacek sa po pet, te Kanor i Valentini sa po četiri gola. Kod Norveške je Mork postigla osam, Oftedal šest, a Reistad pet golova.

Inače, Norveška je nešto bolje počela finale, imala je dva puta po dva gola prednosti, ali je Francuska iz minuta u minut pojačavala stepen agresivnosti u odbrani.

Francuska je potom kaznila nekoliko grešaka Norvežanki te imala dva puta višak od četiri gola, a na poluvremenu je vodila s 20:17.

Norveška je u nastavku stigla do 26:25, ali je Francuska odbila nalet rivala pa ponovo stekla četiri gola prednosti – 29:25.

Iako je Norveška stigla do 30:28 na nešto više od dva minuta prije kraja, Grandveau je na isteku napada pogodila za 31:28 pa je slavlje Francuske moglo početi.

U borbi za treće mjesto, Danska je slavila protiv Švedske sa 28:27, prenosi Klix.

Oznake: rukomet