Politika 01.08.2023.

Runić: Najtužniju kolonu srpskog naroda pokušali zaustaviti bombardovanjem

ČITANJE: 2 minute

Na Guvnu pored Drvara su izbjeglice iz Like, Srba, Donjeg Lapca, Knina, Benkovca, Grahova, Drvara i Martin Broda formirale najtužniju kolonu srpskog naroda, koju su 4. avgusta 1995. godine pokušale zaustaviti hrvatske jedinice bombardovanjem na Petrovačkoj cesti, rekla je za Srnu načelnik opštine Drvar Dušica Runić.

Runićeva je rekla da Drvarčani i danas svakodnevno hode Petrovačkom cestom, vraćaju se kući da čuvaju ognjišta, a svaki korak im je težak i mukotrpan, baš kao i onaj iz izbjegličke kolone.

“Na Guvnu pored Drvara podignut je krst gdje se svakog 4. avgusta sjećamo žrtava i posljedica najvećeg progona srpskog naroda na ovim prostorima. Na Guvnu su se srele ove izbjeglice i formirale najtužniju kolonu. Nadalje su im se pridružili Petrovčani i nastavili su ka Srpskoj i Srbiji, sa najosnovnijim stvarima, bez očekivanja, sa najvećom željom da spasu život”, rekla je Runićeva.

Prema njenim riječima, Petrovačka cesta zauvijek treba da podsjeća na zločin koji je preživio srpski narod.

“Idući Petrovačkom cestom u koloni borbe za život pokušali su ih zaustaviti bombama. Upravo na tom mjestu stradanja podignut je krst koji nas sve treba podsjećati da nikad ne zaboravimo, ali i podsjetiti da nas ta kolona života tjera da idemo naprijed”, istakla je Runićeva.

Runićeva je naglasila da je od velike važnosti što Srbija i Srpska na čelu sa predsjednicima Miloradom Dodikom i Aleksandrom Vučićem svake godine obilježava ovaj značajan datum kako bi ostao upamćen i sačuvan od zaborava.

“Građani Drvara će se pridružiti obilježavanju stradanja na Petrovačkoj cesti. Kao najveća povratnička opština smo pokazali da je povratak i borba za opstanak na ognjištima istom cestom moguć, ali da je put jednako težak”, naglasila je Runićeva.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je nedavno da će zajedno sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem posjetiti Petrovačku cestu 4. avgusta, gdje je kolona srpskih izbjeglica bombardovana i u Drugom svjetskom ratu i u Pogromu “Oluja”, gdje će položiti vijence.

Pogrom Srba u “Oluji” počeo je 4. avgusta 1995. godine ofanzivom hrvatske vojske i policije, te jedinica HVO-a na području Banije, Like, Korduna i sjeverne Dalmacije.

Dan kasnije, 5. avgusta, hrvatska vojska je ušla u gotovo napušten Knin i istakla zastavu Hrvatske, dok su kolone izbjeglica preko srpskih teritorija u BiH krenule ka Srbiji.

Prema podacima “Veritasa”, tokom “Oluje” protjerano je više od 220.000 krajiških Srba, a na evidenciji se nalaze imena 1.869 poginulih i nestalih Srba, od kojih 1.220 civila.

Međunarodni sud pravde je u presudi iz februara 2015. godine “Oluju” okvalifikovao kao etničko čišćenje, ali ne i kao genocid, mada svjetski eksperti za tu oblast tvrde da je ta operacija imala sva obilježja genocida.

(N.S)

Oznake: Dušica Runić