Svijet 11.03.2024.

Rusija proizvodi tri puta više artiljerijskih granata od Zapada, ima prednost uoči ofanzive

ČITANJE: 7 minuta

Čini se da je Rusija na putu da proizvede gotovo tri puta više artiljerijske municije od SAD i Europe, što je ključna prednost uoči očekivane ruske ofanzive u Ukrajini tokom ove godine.

Rusija proizvodi oko 250.000 komada topničkog streljiva mjesečno ili oko tri milijuna godišnje, prema procjenama obavještajnih službi NATO-a o ruskoj proizvodnji, kao i izvorima upoznatima sa zapadnim naporima da naoruža Ukrajinu.

SAD i Europa zajedno imaju kapacitet proizvesti samo oko 1.2 milijuna komada streljiva godišnje za slanje u Kijev, rekao je dužnosnik jedne europske obavještajne službe za CNN. Američka vojska namjerava proizvesti 100.000 topničkih granata mjesečno do kraja 2025. godine – manje od polovice ruske mjesečne proizvodnje – a čak je i ta brojka sada nedostižna s obzirom na to da je 60 milijardi dolara pomoći Ukrajini zaustavljeno u Kongresu.

“Trenutno se nalazimo u proizvodnom ratu”, rekao je visoki dužnosnik NATO-a za CNN: “Ishod u Ukrajini ovisi o tome koliko je svaka strana opremljena za vođenje ovog rata.”

Dužnosnici kažu da Rusija trenutno ispaljuje oko 10.000 granata dnevno, u usporedbi sa samo 2000 dnevno s ukrajinske strane. Omjer je i lošiji na nekim mjestima duž fronta dugačkog tisuću kilometara, prema europskom obavještajnom dužnosniku.

Manjak se javlja u možda najopasnijem trenutku za ukrajinske ratne napore otkako je Rusija prvi put krenula na Kijev u veljači 2022. Američkog novca za naoružavanje Ukrajine je ponestalo, a republikanska oporba u Kongresu blokirala je novu pomoć. U međuvremenu je Rusija zauzela ukrajinski grad Avdijivku i očito ima inicijativu na bojnom polju. Ukrajina se muči ne samo sa streljivom već i sa sve većim nedostatkom ljudstva na prvim crtama.

Ruske fabrike rade 24 sata dnevno

SAD i njegovi saveznici dali su Ukrajini brojne visoko sofisticirane sustave, uključujući tenk M-1 Abrams, a uskoro i borbene zrakoplove F-16. Ali vojni analitičari kažu da će rat vjerojatno biti dobiven ili izgubljen na temelju toga tko ispali više topničkih granata.

“Pitanje broj jedan koje trenutno promatramo je streljivo”, rekao je dužnosnik NATO-a: “Radi se o topničkim granatama jer tu Rusija doista ostvaruje značajnu prednost u proizvodnji i ostvaruje značajnu prednost na bojnom polju.”

Ruske tvornice rade 24 sata dnevno i sedam dana tjedno u rotirajućim 12-satnim smjenama, rekao je dužnosnik NATO-a. Oko 3.5 milijuna Rusa sada radi u sektoru obrane, u odnosu na najviše 2.5 milijuna prije rata. Rusija također uvozi streljivo: Iran je prošle godine poslao najmanje 300.000 topničkih granata – “vjerojatno i više od toga”, rekao je dužnosnik – a Sjeverna Koreja je osigurala najmanje 6700 kontejnera streljiva koji nose milijune granata.

“Rusija je bacila sve što ima u igru”, rekao je dužnosnik obavještajne službe i dodao: “Njihov ratni stroj radi punom parom.”

Grubi ekvivalent u SAD-u bio bi kada bi se predsjednik Joe Biden pozvao na Zakon o obrambenoj proizvodnji, rekao je američki dužnosnik, koji predsjedniku daje ovlasti da naredi kompanijama da ekspeditivno proizvode opremu za podršku nacionalnoj obrani.

Rusko povećanje proizvodnje još uvijek nije dovoljno da zadovolji potrebe, kažu američki i zapadni dužnosnici, a zapadni obavještajni dužnosnici ne očekuju da će Rusija kratkoročno ostvariti velike dobitke na bojnom polju. Dužnosnici kažu da postoji i ograničenje ruskog proizvodnog kapaciteta: ruske će tvornice vjerojatno dosegnuti vrhunac negdje u sljedećoj godini.

No, to je još uvijek daleko od onoga što SAD i Europa proizvode za Ukrajinu – pogotovo bez dodatnog financiranja SAD-a.

Evropa pokušava nadoknaditi manjak

Europske nacije pokušavaju nadoknaditi manjak. Njemačka obrambena tvrtka prošlog je mjeseca objavila da planira otvoriti tvornicu streljiva u Ukrajini koja će svake godine proizvoditi stotine tisuća granata kalibra 155 mm. U Njemačkoj je ista tvrtka započela izgradnju nove tvornice za koju se očekuje da će u konačnici proizvoditi oko 200.000 topničkih granata godišnje.

Američki i zapadni dužnosnici inzistiraju na tome da će kapitalističke zapadne nacije na kraju sustići i proizvesti bolju opremu, iako je Rusija uspjela pokrenuti svoje tvorničke linije, djelomično zato što ima prednost jer je njeno gospodarstvo pod kontrolom autokrata.

“Ako možete kontrolirati ekonomiju, tada se vjerojatno možete kretati malo brže od drugih zemalja”, rekao je general-pukovnik Steven Basham, zamjenik zapovjednika američkog Europskog zapovjedništva, u prošlotjednom intervjuu za CNN. Ali dodao je da će Zapad imati veću moć suzbijanja: “Zapad upravo počinje s povećanjem izgradnje infrastrukture za proizvodnju streljiva.”

Dok je novac još pritjecao, američka vojska proširila je proizvodnju topničkih granata u Pennsylvaniji, Iowi i Teksasu. “Ruska proizvodnja radi 24/7. Ne bismo trebali podcijeniti njihovu volju da nas nadjačaju strpljenjem i otpornošću”, rekao je jedan zastupnik u Europskom parlamentu.

Dužnosnici obavještajnih službi vjeruju da nijedna strana nije spremna ostvariti velike dobitke u skorije vrijeme, ali ukupna matematika dugoročno ide u prilog Moskvi – osobito ako se dodatna američka pomoć ne ostvari. “Ne ide dobro, ali sve je još otvoreno”, rekao je jedan izvor upoznat sa zapadnim obavještajnim službama: “Ako se pomoć ponovo pokrene i dođe brzo, nije sve izgubljeno.”

Rusija je također nedavno gađala ukrajinsku obrambenu proizvodnju svojim oružjem dugog dometa. “Da smo razgovarali o ovome prošle jeseni, razgovarali bismo o tome kako su gađali kritičnu infrastrukturu”, rekao je dužnosnik NATO-a i dodao: “Ono što sada vidimo je gađanje neke kritične infrastrukture, ali također puno je napada na ukrajinsku vojnu industriju.”

Nova ruska taktika

Prema visokom dužnosniku NATO-a, Rusija svakog mjeseca proizvodi između 115 do 130 raketa dugog dometa i 300 do 350 jednosmjernih jurišnih dronova temeljenih na iranskom modelu. Iako je prije rata Rusija u svom arsenalu imala zalihe od tisuća projektila dugog dometa, danas ih ima oko 700, rekao je dužnosnik.

Rusi su nedavno počeli štedjeti to oružje kako bi ga upotrijebili u velikim salvama i pokušali nadvladati ukrajinsku proturaketnu obranu. I to su kompenzirali povećanjem upotrebe dronova, šaljući u prosjeku četiri puta više dronova mjesečno nego prošle zime.

Možda je najveći izazov Rusiji bila proizvodnja tenkova i drugih oklopnih vozila. Mjesečno proizvodi oko 125 tenkova, ali velika većina su stariji modeli koji su obnovljeni. Oko 86 posto borbenih tenkova koje je Rusija proizvela 2023. godine je obnovljeno, ističe dužnosnik NATO-a. I premda Rusija ima oko 5000 tenkova u skladištu, vjerojatno se veliki postotak njih ne može obnoviti i dobri su samo za kanibaliziranje dijelova.

Moskva je izgubila najmanje 2700 tenkova, dvostruko više od ukupnog broja koji je prvobitno rasporedila u Ukrajini u veljači 2022. godine, kada je započela invazija.

Dužnosnici također pomno prate rusko gospodarstvo tražeći znakove kako prenapregnuti obrambeni sektor, zapadne sankcije i Putinovi napori da gospodarstvo pripremi za rat utječu na sposobnost Rusije da održava sukob.

Rat je apsolutno “transformirao” rusko gospodarstvo, rekao je dužnosnik NATO-a, iz postsovjetskog razdoblja kada je nafta bila vodeći sektor. Sada je obrana najveći sektor ruskog gospodarstva, a naftom se to plaća. To stvara neke dugoročne neravnoteže koje će vjerojatno biti problematične za Rusiju, ali za sada funkcionira, rekli su dužnosnik NATO-a i Basham, dužnosnik američkog Europskog zapovjedništva.

“Kratkoročno, recimo u sljedećih 18 mjeseci ili tako nešto, to može biti nesofisticirano, ali to je izdržljiva ekonomija”, rekao je dužnosnik NATO-a.

Pentagon odmjerava hoće li iskoristiti posljednji preostali izvor financiranja koji ima – ali ranije je oklijevao potrošiti bilo što od tog preostalog novca bez jamstva da će mu Kongres nadoknaditi potrošeno, jer posezanje za zalihama Ministarstva obrane bez plana za obnavljanje opreme moglo bi utjecati na spremnost američke vojske.

“Ako više ne bude dolazila američka pomoć, hoće li Ukrajinci promijeniti svoje mišljenje o pregovorima?” upitao se izvor upoznat sa zapadnim obavještajnim službama, prenosi index.hr.

Oznake: Rusija