Vijesti 19.11.2019.

RVI NOVAC ZA KUPOVINU: Za nabavku invalidskih kolica iz FZO od 440 do 3.800 KM

ČITANJE: 4 minute

Za nabavku invalidskih kolica na prostoru Republike Srpske Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) izdvaja od 440 KM do 3.800 KM, dok  ratni vojni invalidi, amputirci i paraplegičari imaju mogućnost da od resornog ministarstva dobijaju novac za samostalnu nabavku ovih medicinskih sredstava.

Povodom tvrdnji pojedinih političara da FZO u svrhu nabavke invalidskih kolica izdvaja samo 400 KM, odlučili smo da istražimo opravdanost ovakvih navoda u praksi, te ispitali procedure i cjenovnik njihove nabavke. Podaci do kojih smo došli pokazali su ovakve tvrdnje neistinitim, što ostavlja prostora da one mogu da se protumače kao iskorištavanje socijalnih kategorija društva u svrhu političkih manipulacija.

Osiguranici pravo na invalidska kolica i proteze za donje i gornje ekstremitete ostvaruju u skladu sa Pravilnikom o pravu na medicinska sredstva, dok prijedlog za nabavku dostavlja specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije. U određenim slučajevima, predlagač može da bude i specijalista ortoped i neurolog.

Iz FZO RS poručuju da zvanične liste čekanja za nabavku kolica nema, jer stručna komisija Fonda, kada su u pitanju medicinska sredstva, svaki dan u kontinuitetu razmatra pristigle zahtjeve, dok nadležna filijala FZO RS na osnovu mišljenja stručne komisije izrađuje adekvatna rješenja.

Na listi medicinskih sredstava za ovu kategoriju društva koje finansira FZO RS trenutno se nalaze elektromotorna kolica, invalidska kolica za sobnu i vanjsku upotrebu, toaletna kolica, akumulator za elektromotorna kolica, te invalidska kolica za djecu zavisna od drugih lica, kao i dodatke za invalidska kolica i rezervne dijelove, dok za paraplegičare Fond finansira set za inkontinenciju.

Za nabavku invalidskih kolica Fond izdvaja od 440 KM do 3.800 KM u zavisnosti od svrhe i namjene kolica, pa se tako za nabavku invalidskih kolica za spoljnu i vanjsku upotrebu  izdvaja 440 КM, za invalidska kolica za sobnu i vanjsku upotrebu sa pogonom na jednu ruku 952 КM, a kupovina elektromotornih invalidskih kolica pokrivena je iznosom i do 3.802 КM.

Pravilnikom o pravu na medicinska sredstva propisan je rok trajanja svih vrsta kolica od pet godina, nakon čega osiguranici imaju mogućnost da se ponovo obrate Fondu sa prijedlogom ljekara specijalista za nova kolica.

RVI novac za samostalnu nabavku

Nakon što su invalidi i civilne žrtve rata zatražilli da umjesto ponuđenih ortopedskih pomagala od firmi sa kojima Fond zdravstva RS ima ugovore, dobijaju novac i sami biraju invalidska kolica ili druga pomagala, FZO je prošle godine sa Ministarstvom rada i boračko-invalidske zaštite RS potpisao Protokol o saradnji, čime je ovaj zahtjev i ispunjen.

Кako je regulisano Protokolom, ratni vojni invalidi prvo se obraćaju resornom ministarstvu sa zahtjevom za dobijanje sredstava za ova medicinska sredstva, dok Fond po zahtjevu Ministarstva rada provjera status osiguranika, kao i to da li je korisnik već preko Fonda ostvario pravo na neka od kolica ili proteze koje finansira Fond.

Takođe, RVI  imaju mogućnost da ovo pravo ostvare i preko FZO RS, ali u tom slučaju ne dobijaju direktno novac, nego sa nalogom i rješenjem FZO RS kojim se odobrava medicinsko sredstvo, kolica ili proteze podižu u ortopedskoj kući koja sa FZO RS imaju potpisan sporazum.

Dakle, ratni vojni invalidi imaju mogućnost da se obrate direktno resornom ministarstvu kako bi dobili novac za pomenuta medicinska sredstva ili da podnesu zahtjev FZO RS i da ovo pravo ostvare kao i druge kategorije osiguranih lica.

Izmjenom Pravilnika osiguran bolji položaj korisnika

Nakon što su se godinama unazad lica sa invaliditetom, među kojima su najbrojniji bili amputirci i ratni-vojni invalidi, žalili na složene procedure, kao i visoke cijene ortopedskih pomagala i invalidskih kolica, izmjena Pravilnika o pravu na medicinska sredstva, koji je stupio na snagu u julu ove godine donijela je za ove kategorije društva nešto povoljnije prilike.

Prilikom izrade ovog Pravilnika posebna pažnja posvećena je ravnomjernom zadovoljavanju potreba svih osiguranih lica, a izmjene se uglavnom odnose na skraćene rokove za dobijanje medicinskih sredstava, kao i ukidanje starosnih granica kao kriterijuma za nabavku određenog medicinskog sredstva.

Tako je rok za dobijanje elektromotornih kolica za osiguranike koji imaju medicinske indikacije skraćen sa deset na pet godina, a rok za dobijanje podpazušnih i podlaktnih štaka skraćen sa osam na pet godina.

Takođe, za razliku od ranije, kada je za dobijanje invalidskih kolica za sobnu i vanjsku upotrebu bila definisana gornja starosna granica do 65 godina, Fond je ovim izmjenama ukinuo starosnu granicu kao uslov za dobijanje kolica. Od dana stupanja na snagu, pravo na ova kolica imaju osiguranici od 18 godine života u skladu sa medicinskim indikacijama bez obzira na godinu života.

(Nevena Stanojević/ banjaluka.net)