Magazin 16.10.2019.

SAJAM KNJIGA U BEOGRADU: Tematska raznolikost na štandu RS

ČITANJE: 2 minute

Šezdeset četvrto izdanje Međunarodnog sajma knjiga u Beogradu biće održano od 20. do 27. oktobra pod sloganom “Pismo-Glava”, a nastup Republike Srpske će početi 21. oktobra i biće u znaku pet vijekova Goraždanske štamparije.

Počasni gost sajma je Egipat, a posjetiocima će se predstaviti oko 500 direktnih izlagača, od kojih 60 dolazi van granica Srbije. Kako je rečeno u Predstavništvu Republike Srpske u Srbiji, iz Republike Srpske predstaviće se 43 izdavača.

“Na štandu Republike Srpske i u salama za promocije biće ukupno 54 promocije, 42 na štandu i 12 u salama. Na promocijama će učestvovati 220 govornika koji će publici predstaviti 114 naslova: 88 knjiga, 11 časopisa i 15 zbornika naučnih i književnih radova”, kaže Mladen Cicović, šef Predstavništva Republike Srpske u Srbiji, koji će uz Nataliju Trivić, ministarku prosvjete i kulture Republike Srpske, pozdraviti prisutne prilikom otvaranja nastupa zakazanog za 21. oktobar tačno u 12 sati na štandu Republike Srpske. Goraždanska štamparija, u čijem će znaku proteći nastup, istakao je Cicović, bila je jedna od najranijih štamparija među Srbima i prva na lijevoj obali Drine, na tlu današnje Republike Srpske.

“Stoga će i prva promocija biti predstavljanje djela Starostavne goraždanske knjige (Ortografija i jezik knjiga Goraždanske štamparije), autora dr Biljane Samardžić, a potom i fototipska izdanja Služabnika (1519), Psaltira (1521) i Molitvenika goraždanskog (1523)”, kaže Cicović.

Tematska raznolikost je i ove godine, dodaje on, osnovna odlika književnih i naučnih djela koja će imati svoje mjesto na policama štanda RS.

“Akademija nauka i umjetnosti RS će predstaviti zbornik radova na temu specijalnih paralenih veza sa Srbijom, zbornik radova o stanju i perspektivama razvoja sela u Republici Srpskoj, o visokom obrazovanju, nastavi istorije, srpskoj filozofiji ili o filozofiji kod Srba, kao i knjigu ‘Kraći filozofski i politički spisi’, i dva časopisa: ‘Savremeni materijali’ i ‘Građa o prošlosti Bosne'”, navodi Cicović.

(Nezavisne)