Biznis 16.03.2022.

Samit energetike u Trebinju – Jedan od najprepoznatljivijih skupova te vrste na području Balkana

ČITANJE: 3 minute

Republika Srpska je energetski nezavisna zahvaljujući sopstvenim kapacitetima, a podizanje stepena energetskog suvereniteta jedan je od ključnih ciljeva i izazova ove i budućih vlada u Srpskoj, izjavio je danas premijer Radovan Višković na otvaranju Samita energetike “Set 2022” u Trebinju.

Višković je rekao da Vlada Srpske planira podizanje energetskog suvereniteta kroz gradnju novih energetskih objekata iz obnovljivih izvora energije, istovremeno sa modernizacijom postojećih termoelektrana.

On je istakao da je pokrenut investicioni ciklus u oblasti energetike vrijedan dvije milijarde KM od kojih je 1,6 milijardi KM skoncentrisano u Hercegovini.

Višković je ocijenio da je Srpska u relativno povoljnoj poziciji kada je riječ o energetici, a da je globalna energetska kriza prouzrokovala enorman rast cijena energenata, što treba da bude opomena da se grade sopstveni energetski objekti, da Srpska iskoristi sopstvene resurse i jača energetsku nezavisnost.

Višković je ponovio da Republika Srpska danas i pored “divljanja” cijena energenata ima najpovoljnije cijene struje u okruženju i da je strateški cilj da građani i privreda i dalje imaju povoljne cijene energije, a da se istovremeno podstiče izvoz energenata.

Premijer je ocijenio da je Samit energetike u Trebinju postao jedan od najprepoznatljivijih skupova te vrste na području Balkana, a da je Trebinje energetski centar i mjesto gdje se prenose i razmjenjuju znanja i iskustva u oblasti energetike, koje će ostati budućim generacijama.

 

 

Prema riječima Staše Košarca, ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara, Trebinje i Republika Srpska pokazuju da su energetski centar Zapadnog Balkana.

“Mislim da politike institucija Republike Srpske pokazuju upravo to da je energetika veoma važan potencijal Srpske, a i BiH, te da adekvatne politike koje su prisutne u Republici Srpskoj i Elektroprivredi upravo potvrđuju da je ključno opredjeljenje da energetiku razvijamo kao ključni top sektor u budućnosti”, smatra Košarac.

 

Luka Petrović, generalni direktor “Elektroprivrede Republike Srpske” istakao je da je Samit energetike u Trebinju prve godine bio zamišljen da bude samit struke i nauke.

“Sada možemo da potvrdimo da je ovo naučno-stručni i poslovni skup gdje se okuplja veliki broj privrednika koji rade u oblasti energetike i koji naravno žele da uspostave kontakt sa donosiocima odluka u energetici na Zapadnom Balkanu. Mišljenja smo da ovakvih skupova nedostaje, da je potrebna razmjena iskustava, nova komunikacija i samim tim  unaprjeđenje, profitabilnost i funkcionalnost energetskog sektora u regionu”, kazao je Petrović.

 

Petar Sprčić, član uprave “Hrvatske Elektroprivrede” je istakao da će se na Samitu razgovarati o ključnim temama energetske politike kao što su dekarbonizacija i energetska učinkovitost.

Direktor Sekretarijata energetske zajednice Artur Lorkovski rekao je novinarima nakon otvaranja Samita energetike da je BiH važan član Energetske zajednice.

On je naveo da je ova zajednica identifikovala mnogo nedostataka o kojima se raspravlja između Energetske zajednice i vlasti, te izrazio nadu da će greške biti otklonjene.

“Mi iz Sekretarijata Energetske zajednice se nadamo da ćemo uvjeriti vlade država u regiji da je moguće postići tu energetsku nezavisnost na regionalnom nivou”, rekao je Lorkovski.

Novinarima se na press konferenciji obratio i Mirko Ćurić, gradonačelnik Trebinja koji je kazao da se u ovom gradu prethodnih dana tražio krevet više, te da će se u narednom periodu ići u pravcu proširenja sala, ali i smještajnih kapaciteta.

“Trebinje može da se bavi i kongresnim turizmom, prepune sale dovoljno govore i šalju nam poruku da u narednom periodu idemo ka tome da proširujemo kapacitete”, rekao je Ćurić.

(A.M., B.K.)