Politika 02.04.2023.

Sankcije Rusiji ponovo u fokusu: Srbija se sve više udaljava od Putina, Evropa čeka Vučića da prelomi

ČITANJE: 4 minute

Pitanje uvođenja sankcija Rusiji spada prema rečima predsednika Vučića i dva najveća izazova Srbije. Pored rešavanja pitanja Kosova, uvođenje sankcija koje očekuju zapadni partneri, predstavlja „vruć krompir“ u rukama rukovodstva države. U javnosti su sada učestalije izjave predstavnika vlasti koji otvaraju mogućnost da se uvedu sankcije, ukoliko država više ne bi mogla da izdrži pritisak koji se stvara po njenu privredu.

Da sankcije predstavljaju veliki izazov, predsednik Aleksandar Vučić govorio je i sam u nekoliko navrata:

„Nisam oduševljen time, ali ne znam koliko ćemo izdržati da ne uvedemo sankcije. Plaćamo cenu što ih nismo uveli, ali to je pitanje političkog opredeljenja našeg rukovodstva, rekao je Vučić.

Nakon toga, ponovio je da ne može da se zakune da nećemo uvoditi sankcije jer bi to bilo neodgovorno.

Ponavljao je da Srbija duže od godinu dana uspeva da istraje u stavu da poštuje međunarodno javno pravo, Povelju UN i teritorijalni integritet Ukrajine, ali da je zbog onoga što se nama dešavalo 90-tih godina Srbija zauzela ovakav stav prema Rusiji i Ukrajini.

„Ja se ne zaklinjem u ‘cvet i u med’ – kako bi se u onoj pesmici reklo, da mi nešto nećemo da uradimo, niti mogu da se zaklinjem jer bi to bilo neodgovorno. Ali čvrstina naše pozicije je takva da do sada to nismo morali da učinimo“, kazao je Vučić.

Šta kažu ministri: Dačić kaže moguće sankcije, Rade Basta traži da ih uvedemo što pre

Nedavno je i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić rekao da je moguće uvođenje sankcija Rusiji, ukoliko građani počnu da trpe štetu. Tu mogućnost Dačić je najavio u svom intervjuu, ali i dodao da u njegovom stavu nema ništa novo kada je reč o sankcijama.

Dačić je podsetio da i dalje neće biti uvođenja sankcija budući da su i dalje na snazi odluke Saveta za nacionalnu bezbednost, koje su usvojene prethodne godina. U pitanju je poznata sednica, na kojoj je prema rečima predsednika Vučića, svojerečno pisao zaključke koji su usvojeni. Odlučeno je da će Srbija osudi narušavajne teritorijalnog integriteta Ukrajine, ali da Srbija neće uvesti restriktivne mere prema Moskvi.

U toku nedelje biće održana još jedna sednica Saveta za nacionalnu bezbednost, ali nije poznato da li će i tema sankcija biti na dnevnom redu.

Sa druge strane, u javnosti je za sada jedini ministar Rade Basta istupio i zatražio da Srbija uvede sankcije Rusiji.

„Naša zemlja već plaća veliku cenu zbog neuvođenja sankcija Rusiji i to postaje neizdrživo. Ja kao ministar privrede da gledam koliki se pritisak vrši na predsednika Srbije Aleksandra Vučića, a da mi ćutimo, to ne mogu da prihvatim. Zato sam za uvođenje sankcija Rusiji, stojim uz predsednika Vučića u odbrani državnih i nacionalnih interesa i imam apsolutno poverenje u njega“, naveo je Basta nakon čega je stvorio veliku pažnju javnosti.

„Vlast priprema odstupnicu, a sve pod parolom višeg cilja“

Novinar i spoljnopolitički analitičar Boško Jakšić napominje da već duže vreme traje pravljenje odstupnice od odluke da neće uvoditi sankcije.

„I do sada smo čuli mogućnost da se uvedu sankcije ukoliko šteta po privredu postane neizdrživa. To se ponavlja s vremena na vreme i to je građenje odstupnice od državne politike“, ističe Jakšić za Nova.rs.

Na naše pitanje, da li to „građenje odstupnice“ podrazumeva da vlast pokušava da objasni biračima da će ipak možda morati da uvede sankcije iako je u početku odbijala, Jakšić nema dilemu – sve se radi da bi se pokazalo da bi se sankcije uvele zbog višeg cilja.

„Priča se da postoji jedan principijelan stav uz ponavljanje mantre da mi znamo šta su sankcije, ali da postoje jedan viši cilj. Ako je cena tolika, onda to opravdava uvođenje sankcije uprkos dosadašnjoj proklamovanoj politici“, poručuje Jakšić.

Sa druge strane, naš sagovornik naglašava kako veruje da zapadni partneri u ovom trenutku neće da pritisnu Srbiju zbog Kosova, ali da će pritisci biti učestaliji kako vreme bude odmicalo.

Hil poručio da nije i dalje kasno da uvedemo sankcije

Nedavno je i američki ambasador u Srbiji Kristofer Hil izjavio da Srbija plaća cenu neuvođenja sankcija Rusiji, ali da još uvek nije kasno da ih uvede.

„Moramo da znamo da je Rusija brutalno napala svog suseda, mnoge male evropske države su uvele sankcije, iako je to bilo teško za njih, ali su to uradile jer je to ispravno. Verujem i da će Srbija to shvatiti, nikada nije kasno da se učini prava stvar“, rekao je Hil i dodao:

„Moje mišljenje je da Rusija ne pomaže Srbiji, ni na koji način. Nisu uradili ništa da pomognu oko rešavanja pitanja Kosova, nisu učinili gotovo ništa kako bi ekonomski pomogli, čak i za njihovu energetsku podršku Srbija mora da plati“, istakao je on.

(Danilo Savić/nova.rs)