Svijet 19.03.2024.

Savjet Evrope: Njemačka se ne bori dovoljno protiv siromaštva, beskućništva i rasizma

ČITANJE: 2 minute

Prema Savjetu Evrope, Njemačka mora učiniti mnogo više u borbi protiv siromaštva, nedostatka stambenog prostora i marginalizacije osoba s invaliditetom.

Visok nivo siromaštva i socijalne nepovoljnosti u Njemačkoj nesrazmjerna je bogatstvu zemlje, navodi se u izvještaju koji je danas objavio Savjet Evrope u Strazburgu.

Premda je Berlin preduzeo dobrodošle korake prema pristupačnom društvenom sistemu, potrebni su dalji napori u borbi protiv rastuće nejednakosti. To je stoga što se socijalna prava u Njemačkoj ne smatraju uvijek pravno obavezujućima, već zavise od resursa.

Siromaštvo je veliki problem, posebno za djecu, starije osobe i osobe s invaliditetom. U izvještaju se navodi da su potrebni odlučni koraci da se prekine krug dječjeg siromaštva.

Dječja prava takođe treba ojačati i koordinisati centralno tijelo, navodi se u izvještaju, jer bi inače potrebe djece i mladih bile zanemarene u političkim odlukama – kao što se dogodilo za vrijeme pandemije virusa korona.

Sve više beskućnika, problemi osoba s invaliditetom

Prema informacijama u izvještaju, prava osoba s invaliditetom uopšteno su postigla tek ograničen napredak. Uključivanje i učestvovanje još uvijek nisu mogući u mnogim područjima.

Savjet Evrope to pripisuje nedostatku političke predanosti i dobro finansiranim, ali marginalizujućim strukturama kao što su zaštićene radionice, specijalne škole i domovi za osobe s invaliditetom. To otežava ostvarivanje samostalnog života.

Savjet Evrope pozdravio je predanost vlade rješavanju problema nedostatka stambenog prostora. Međutim, komesarla Savjeta za ljudska prava Dunja Mijatović izrazila je zabrinutost zbog sve većeg broja beskućnika u Njemačkoj.

Pravo na stanovanje kao ljudsko pravo za sve, nažalost, samo je ograničeno priznato. Njemačka mora upotrijebiti sva raspoloživa sredstva, rekla je, uključujući intervencije na tržištu stanova i izmjene zakona o najmu, prenosi Index.

Sve jači rasizam

Njemački Zakon o jednakom postupanju takođe treba značajno poboljšati kako bi se ograničila diskriminacija. Prema izvještaju, posebnu pažnju treba obratiti na sve jači rasizam, koji ima potencijal da potkopa  društvenu koheziju i destabilizuje demokratske institucije.

Savjet Evrope osnovan je 1949. godine kako bi zaštitio demokratiju, ljudska prava i vladavinu prava u Evropi. Nezavisno je od Evropske unije, a uključuje 46 evropskih država. Stručnjaci Savjeta posjetili su Njemačku u novembru prošle godine.