Sport 16.02.2022.

SAVLADALI LEOTAR: Košarkaši Borca osvojili Kup RS

Borac je osvojio Kup Republike Srpske! Nakon 14 godina trofej je opet u Banjaluci, a u finalu je nakon velike borbe savladan trebinjski Leotar 94:86.

Borac je već u prvoj četvrtini došao do osjetnije prednosti. Banjalučani su uveli utakmicu u ritam koji je njima odgovara i sjajnim šutem za tri poena su se prvi put značajnije odlijepili na 15:8. Nakon toga ekipa je nastavila u istom ritmu i nakon trojke Stefana Kenića prvi put došla do dvocifrene prednosti (22:12).

Borac je u prvoj četvrtini odlično igrao u napadu, gdje ga je služio šut za tri poena pa su na pauzu otišli sa plus 12 (31:19). Banjalučani su u ovom periodu imali 50 odsto šuta za tri (6 od 12), dok Leotar nije uspijevao da ubaci gotovo ništa. Dodatni problem bila je činjenica da je tri lične greške zaradio Marko Raičević, prenosi Srpskainfo.

I nastavak je protekao u znaku Banjalučana. Leotar se mučio u napadu pa su za gotovo četiri minuta ubacili samo dva poena. Borac je to iskoristio da dođe do 40:21, a nekoliko puta su došli i do maksimalnih plus 21 u tim trenucima. Na kraju na odmor se otišlo sa 51:33.

Sjajan šut za tri poena nastavljen je i u trećoj četvrtini. U prvih pet minuta Banjalučani su pogodili četiri od pet pa su došli do 65:41. Leotar je malo „prodisao“ nakon trojke Aleksića pa su serijom 8:0 smanjili rezultat. Ipak poenima Kaningema Borac je odbio ovaj nalet gostiju.

Leotar je pokazao „hercegovačko srce“ na početku posljednje četvrtine. Trebinjci se nisu predavali i niska petorka je jakom odbranom uspjela da smanji zaostatak na 10 poena sedam minuta prije kraja (74:64), pa je trener Dragan Nikolić bio prinuđen da traži tajm-aut.

Ipak ni on nije rezultat jer su Trebinjci prišli na minus sedam (74:67). Kondić je novom trojkom zatim prekinuo seriju gostiju. Banjalučani su isključenje Ičelića iskoristili da realizuju bacanja i da serijom 6:0 prelome meč. Borili su se gostujući košarkaši do kraja ali nisu uspjeli da naprave preokret.

U banjalučkom timu Kosta Kondić je ubacio 21 poen, dok je Diante Boldvin imao 18. U timu Leotara Dejan Šakotić je imao 15, a Marko Raičević 15 poena.

Isključen Ičelić

Pri rezultatu 77:69 isključen je trener Leotara Marko Ičelić. Sudije su svirale nesportsku grešku Lužaiću nakon prekršaja nad Kondićem. Čini se prestrogo a nakon toga uslijedila je burna reakcija klupe Leotara pa je trener Ičelić zaradio drugu tehničku grešku i morao je da napusti klupu.

Za vikend u Banjaluci Kup BiH

Borac se ovim trijumfom plasirao na finalni turnir Kupa Bosne i Hercegovine koji se narednog vikenda igra takođe u Banjaluci. Već su poznati i parovi polufinala. U subotu od 17.00 igraju Sloboda i Igokea, a od 20.00 Borac i Široki. Veliko finale je u nedjelju od 20.00 časova.

Oznake: KK Borac