Sport 14.09.2022.

SENZACIJA: Poljska eliminisala Sloveniju u četvrtfinalu Evrobasketa

ČITANJE: 2 minute

Košarkaši Poljske pobijedili su večeras senzacionalno reprezentaciju Slovenije u četvrtfinalu Evrobasketa rezultatom 90:87.

Inače, Slovenija je važila nakon ispadanja Srbije, za glavnog favorita za osvajanje zlata ali su “zmajčeki” neočekivano zaustavljeni u četvrfinalu.

Kod Slovenaca su u večerašnjem ogledu u Berlinu najefikasniji bili Čačnar (21) i Dragić (17) i Dončić sa (14) poena, dok su kod Poljaka najviše koševa ubacili Ponitka (26), te Sokolovski i Sloter po 16.

Prvu četvrtinu dobili su Poljaci 26:29, da bi se na poluvremenu odlijepili na plus 19 (39:58).

Međutim u trećoj četvrtini ta prednost se istopila i Slovenci su ovu dionicu dobili 24:6.

Ipak, Poljaci su smogli snage ga se vrate u meč i posljednjoj četvrtini su ubacili dva koša više od “zmajčeka” što im je bilo dovoljno za konačnih plus 3 i ulazak u polufinale Evrobasketa.

Ovo je najveći uspjeh poljske košarke nakon pola vijeka.

Poraz je posebno teško pao Luki Dončiću, koji je isključen na oko tri minuta do kraja utakmice, a onda je imao i poruku za sudiju.

Klemen Prepelič je želio da iznudi tri slobodna bacanja, ali se sudije nisu oglasile i Slovenija je izgubila.

Dončić je bio izuzetno bijesan zbog toga, te je uputio salvu uvreda sudijama.

Francuzi bolji od Italijana

Muška košarkaška reprezentacija Francuske plasirala se danas u polufinale Evrobasketa pošto je u četvrtfinalu u Berlinu savladala selekciju Italije posle produžetka sa 93:85 (27:20, 11:11, 18:31, 21:15 – 16:8).

Najefikasniji u timu “trikolora” bio je Toma Ertel sa 20 poena, a pratili su ga Rudi Gober sa 19 i Evan Furnije sa 17 poena.

U redovima selekcije Italije istakli su se Simone Fontekio i Marko Spisu sa 21 poenom, s tim što je Fontekio bio i tragičar meča u Berlinu.

Košarkaš Jute na 16 sekundi do kraja, pri vođstvu Italijana 77:75, promašio je dva slobodna bacanja, a potom i šut za pobjedu nakon što je izjednačenje Francuzima donio Ertel.

Francuska će u polufinalu 16. septembra u 17.15 igrati protiv pobjednika duela između Slovenije i Poljske koji je na programu kasnije večeras.

Istog dana, 16. septembra u 20.30, u drugom polufinalu sastaće se domaćin Njemačka i Španija.

Nijemci su u četvrtfinalu bili bolji od Grčke sa 107:96, dok je Španija eliminisala Finsku sa 100:90.

Evrobasket se završava u nedjelju 18. septembra utakmicom za treće mesto (17.15) i finalom (20.30) u Berlinu.

Italijani su izgubili dobijenu utakmicu, a tragičan poraz teško je pao selektoru Azura Đanmarko Poceku.

On se po završetku utakmice zaletio se ka srpskom sudiji Aleksandru Glišiću jer su mu zasmetale neke njegove odluke, pa je želio da raspravi te stvari.

Vjerovatno da je riječ o tehničkoj grešci, koju je Glišić dosudio Poceku u produžetku.

Ipak, sukob je izbjegnut pošto je srpski sudija brzo otišao u svlačionicu.