Sport 29.06.2021.

SENZACIJA: Švajcarska eliminisala Francusku boljim izvođenjem penala

ČITANJE: 3 minute

Fudbaleri Švicarske sinoć su izborili četvrtfinale Evropskog prvenstva pobjedom protiv Francuske nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca.

Francuska je ušla jako u meč i u prvih petnaest minuta napravila tri dobre šanse preko Varanea, Benzeme i Mbappea, ali je mreža Yanna Sommera ostala netaknuta, prenosi N1.

Ipak u 15. minuti susreta Švicarci su ti koji dolaze do prednosti. Zuber je centrirao sa lijeve strane, a napadač Benfice Haris Seferović maestralno glavom pogodio za vodstvo.

U 29. minuti Rabiot je pokušao silovitim udarcem sa nekih 25 metara, ali je njegov udarac odbranio Sommer.

Francuska je konstantno pokušavala do kraja prvog poluvremena, ali su se Švicarci sjajno branili pa se na odmor otišlo s minimalnom prednošću Švicarske.

Prvu šansu u drugom poluvremenu imali su Švicarci. Emboli je sjajno prošao pored odbrane Francuske ubacio za Seferovića koji se sam nalazio na pet metara od gola Llorisa, ali je promašio loptu.

U 53. minuti Pavard ruši Zubera u šesnaestercu i argentinski sudija Rapallini pokazuje na bijelu tačku. Odgovornost je preuzeo Ricardo Rodriguez, ali je njegov udarac odbranio Hugo Lloris.

Sjajna prilika za Francusku u 56. minuti susreta. Pogba je sjajno uposli Mbappea koji gađa suprotni ugao gola Sommera, ali lopta odlazi pored gola.

Ipak, samo par sekundi poslije stiže kazna za Švicarce. Mbappe pronalazi Benzemu koji izlazi sam pred Sommera i majstorski pogađa za poravnanje.

Samo minut kasnije potpuni preokret! Shaqiri se poigravao, to koristi Pogba koji nakon toga sjajno kombinuje sa Comanom i Griezmannom. Fudbaler Barcelone sjajno asistira za Benzemu koji postiže novi pogodak za preokret trikolora.

Francuzi su nakon drugog gola preuzeli u potpunosti inicijativu, a najljepši trenutak desio se u 75. minuti susreta. Lopta dolazi do Paula Pogbe koji šutira sa nekih 25 metara i pogađa rašlje gola Yanna Sommera.

Švicarci se ipak nisu predali, nastavili su napadati i nakon trećeg primljenog gola i nagrada je stigla u 80. minuti. Mbabu je centrirao, a Haris Seferović sjajno pogađa glavom za svoj drugi pogodak na susretu.

Gavranović je pogodio u 85. minuti za 3-3, ali je njegov pogodak opravdano poništen nakon nedozvoljene pozicije.

Gol Gavranovića nije poništen u zadnjim trenucima susreta. Sjajno je izmješao odbranu trikolora i pogodio za veliko slavlje navijača Švicarske i odlazak u produžetke.

Prva šansa u produžetku za Francusku. Coman vraća za Pavarda koji sjajno šutira, ali Sommer brani i lopta odlazi u korner.

Švicarci su sjajno nastavili i u produžecima.

Mbabu se poigrao sa odbranom Francuske u 97 minuti, ubacio loptu na peterac, ali je sjajno reagovao Varane.

Dobru šansu u 108. minutu susreta imao je Mbappe. Kante mu je odigrao sjajan povratni pas, ali napadač PSG-a šutira pored gola. Samo 60 sekundi poslije nova dobra šansa za Mbappea. Pogba je poslao sjajan pas, Mbappe izlazi sam pred Sommera, ali šutira pored gola.

U 114. minuti pokušao je i Giroud. Thuram je sjajno prošao po lijevoj strani, uposlio Girouda, ali ovaj šutira pored gola.

Novi pokušaj Girouda pet minuta kasnije kada je šutirao glavom, ali je njegov udarac sjajno odbranuo Sommer. Do kraja nije bilo promjene rezultata pa se otišlo na izvođenje penala.

PENALI:

Prvi je loptu na 11 metara namjestio Mario Gavranović i bio je veoma siguran.

Prvi za Francusku šutirao je Paul Pogba i pogodio je rašlje gola Sommera.

Drugu seriju je otvorio Schar koji je poslao Llorisa u jednu, loptu u drugu stranu.

Giroud je bio drugi izvođač za Francusku. I on je bio veoma siguran.

Treću seriju otvorio je Švicarac Akanji. Defanzivac je hladnokrvno izveo jedanaesterac.

Mladi Marcus Thuram je preuzeo odgovornost u trećoj seriji. I on je bio siguran.

Vargas je izveo 4. penal i uz mnogo sreće pogodio.

Kimpembe je šutirao četvrti za Francuze i pogodio rašlje gola Sommera.

Peti izvođač za Švicarsku bio je Mehmedi koji pogađa hladnokrvno.

Veliki pritisak na Mbappeu u petoj seriji. Mlada zvijezda Trikolora je podlegla pritisku i promašio je.

Švicarska će u četvrtini finala Evropskog prvenstva igrati protiv Španije.

Euro 2020. – osmina finala:

Švicarska 3-3 Francuska (5:4 nakon penala – Seferović x2, Gavranović / Benzema x2, Pogba).