Magazin 04.09.2020.

ŠERANIĆA KUĆA VRAĆA STARI SJAJ: Najstarija porodična kuća u Banjaluci uskoro postaje muzej

ČITANJE: 3 minute

U narednom periodu najstarija porodična kuća u Banjaluci, sagrađena davne 1580. u banjalučkom naselju Srpske toplice trebalo bi da vrati svoj stari sjaj. Ovoga puta vrata za sve posjetioce Šeranića kuća otvoriće kao muzej.

Nakon dužeg zastoja ponovo su pokrenute aktivnosti koje bi trebale omogućiti da se pokaže bogata prošlost ovog bisera grada na Vrbasu, koji je 2003. godine proglašen za nacionalni spomenik BiH, piše Srpskainfo.

Iako je ovaj istorijski objekat već decenijama bez stanara, zapušten i oronuo, te možda za dobar dio Banjalučana pao u zaborav, to nije bio slučaj s potomcima nekadašnje begovske porodice Šeranić, jer je jedan od njih i Alen Šeranić, aktuelni ministar zadravlja i socijalne zaštite RS.

On je rekao da se porodica u prethodnom periodu bavila pravnim procedurama.

“Mi smo kao porodica i nasljednici završili aktivnosti koje smo morali odraditi u okviru Zakona o stvarnim pravima, odnosno jasnog definisanja nasljednika u cijelom ovom procesu, pošto je bilo pravno formalnih problema vezano za ostavinske rasprave. Nakon toga je trebalo prijaviti i provesti kroz katastar sudske odluke, što smo i završili. Ono što očekujemo je objava relevantnih dokumenata u Službenom glasniku, kako bi smo mogli dalje da krenemo u proces saradnje s Gradom, oko realizacije ovog projekta”, rekao je Šeranić za “Srpskainfo”.

On je naglasio da je cilj da se u narednom periodu obezbijede sredstva za rekonstrukciju, a pošto se radi o nacionalnom spomeniku, cilj je da ovaj objekat ima i odgovarajuću funkciju.

“Stav porodice je da kuća Šeranića ima neko svoju muzejsku iskoristivost, u budućim postavkama kulturnih ustanova u samom gradu. To je nešto što bismo željeli. Isto tako, kroz sve projekte koji se u blizini  kuće Šeranića realizuju, gradi se novi most i renovira banja u Toplicama. Ona bi mogla dobiti svoje mjesto i poziciju što bi svakako značilo u smislu da sama sebe ‘može izdržavati”, naveo je Šeranić.

Gradonačelnik Igor Radojičić je rekao da se stvaraju preduslovi za obnovu ovog objekta, odnosno priprema se projekat rekonstrukcije Šeranića kuće, te urbanističko-tehnički uslovi.

Šeranića kući će biti potrebni obimni radovi, jer je zub vremena nagrizao ovaj objekat, pojedini vanjski zidovi su urušeni, a stakla na prozorima su odavno polupana, čime su oni  postali otvori, kroz koje nesmetano prolaze vjetar i kiša. Krov je takođe na mjestima propao i nedostaju crijepovi tako da kuća prokišnjava. Ni unutrašnjost nije ništa bolja sa ispucalim i urušenim zidovima, piše Srpskainfo.

Prema pojedinim pisanim tragovima, kuća je bila čuvena po svom bogatom enterijeru. Sećije su bile prekrivene vezenim radovima, čipkama, a zidovi rezbarijama od drveta, ukrašeni bakarnim mangalama, sobe su ukrašavali lusteri sa svijećom, sećije, ibrici od bakra i drugi zanimljivi predmeti.

Isto tako, Šeranića kuća je imala muški i ženski ulaz, kupatilo, sobu za goste i poslugu, ostavu i toplu vodu.

(N.S/ Banjaluka.net)