Svijet 16.09.2022.

SI I PUTIN SAGLASNI: Kina i Rusija spremne da vode svijet

ČITANJE: 5 minuta

Sve najuticajnije države Istoka bile su juče zaokupljene rezultatima samita Šangajske organizacije za bezbednost (ŠOS), a na Zapadu je naročita pažnja bila usmerena na sastanak ruskog i kineskog predsednika.

Drugi ovogodišnji susret Vladimira Putina i Si Đinpinga bio je prilika da uzajamno iznesu podršku koja iritira njihove političke protivnike. Si je na samom početku razgovora s Putinom na marginama samita u Samarkandu poslao jasnu poruku: „Spremni smo da zajedno s našim ruskim kolegama damo primer odgovorne svetske sile i odigramo vodeću ulogu kako bismo svet koji se ubrzano menja izveli na put održivog i pozitivnog razvoja”. Si je izrazio i spremnost za razmenu mišljenja s Putinom o međunarodnoj agendi i pitanjima od zajedničkog interesa.

U svom govoru Putin je naglasio da su pokušaji stvaranja „unipolarnog” sveta u poslednje vreme poprimili nakazne obrise i da su apsolutno neprihvatljivi za ogromnu većinu država na planeti. Ruski predsednik je napomenuo da ova organizacija uključuje zemlje s različitim kulturnim i civilizacijskim tradicijama, spoljnopolitičkim smernicama i modelima nacionalnog razvoja, ali da funkcioniše na principima ravnopravnosti, poštovanja uzajamnog suvereniteta i odbijanja mešanja u unutrašnje stvari.

Putin je na samom početku razgovora rekao svom kineskom kolegi da Rusija čvrsto podržava princip „jedne Kine” i da osuđuje provokacije SAD i „njihovih satelita” na Tajvanu. Izneo je prognozu da će trgovina između ruske i kineske strane ove godine dostići rekordne nivoe, a u bliskoj budućnosti godišnji trgovinski promet mogao bi da dostigne 200 milijardi dolara ili više.

Kako je i bilo najavljeno, Iran je potpisao memorandum o posvećenosti obavezama u ŠOS-u, što mu otvara put za članstvo. Tokom sastanka iranskog i ruskog predsednika Ebrahima Raisija i Vladimira Putina čuli su se izrazi dubokog poštovanja, bliske saradnje i podrške.

Raisi je rekao da Iran ne priznaje američke sankcije Rusiji i da će odnosi Moskve i Teherana biti samo ojačani. „Amerikanci veruju da uvođenje sankcija protiv određene zemlje može zaustaviti njihov razvoj, ali to je greška. Oni su godinama uvodili sankcije protiv nas, ali narod Irana uspeva da se odupre tome”, rekao je Raisi. On je okarakterisao da su odnosi između dve države strateške prirode i najavio dalji razvoj u političkoj, trgovinskoj i ekonomskoj, kao i kosmičkoj sferi. Putin je istakao da je sporazum između Rusije i Irana u završnoj fazi i da će označiti prelazak odnosa dve zemlje na nivo strateškog partnerstva. Ruski predsednik je podsetio da je u avgustu s kosmodroma „Bajkonur” u Kazahstanu lansiran satelit „hajam” za daljinsko ispitivanje Zemlje, izgrađen u Rusiji po nalogu Irana.

Trgovinski promet između Rusije i Irana prošle godine je porastao za 81 odsto, a u prvih pet meseci ove godine za još 30 odsto. Putin je naglasio da se odnosi Moskve i Teherana razvijaju u svim pravcima i to na osnovu dogovora formiranih još pre mnogo godina. Ruski predsednik je istakao da se mnogi od tih projekata razvijaju zahvaljujući podršci vrhovnog vođe ajatolaha Alija Hamneija, s kojim često kontaktira, a poslednji put su se sreli 22. jula u Iranu. Ruska privredna delegacija, koju će činiti predstavnici oko 80 kompanija, već iduće sedmice ponovo putuje u Iran, nakon što je u maju bila u Teheranu u poseti uglavnom visokotehnološkoj industriji. Aleksandar Lukašenko, predsednik Belorusije, koja u grupi ima status posmatrača, najavio je juče da je vreme da postane punopravna članica.

Samit u Uzbekistanu pokazao je da su ekonomije Rusije i država centralne Azije zaista duboko povezane. Na marginama samita u Samarkandu ruski predsednik se sastao s kirgiskim kolegom Sadirom Žaparovim, a posle susreta je naglašeno da Rusija ostaje vodeći trgovinski i ekonomski partner Kirgizije. Rusija je najveći snabdevač ove zemlje energentima, a kako je Putin naglasio, na zahtev predsednika Kirgizije sve isporuke se obavljaju po preferencijalnoj bescarinskoj osnovi. Rusija je spremna da pruži tehničku pomoć kao odgovor na vanredne situacije i prirodne katastrofe.

Na marginama samita održan je i susret Putina s predsednikom Turkmenistana Serdarom Berdimuhamedovim, sinom višedecenijskog predsednika Gurbangulija, koji je ove godine pobedio na izborima sa 73 odsto glasova i izabran za šefa države. Predsednik Turkmenistana na sastanku je konstatovao visok nivo bilateralnih političkih odnosa i najavio da će njegov otac 10. oktobra posetiti Moskvu.

Što se tiče vojne saradnje, portparol Kremlja Dmitrij Peskov je najavio da ŠOS neće biti uspostavljen kao bilo kakva alternativa vojnoj saradnji i da to nije cilj ove organizacije. Situacija u Avganistanu ostaje važno pitanje za članice ŠOS-a i organizacija je spremna da učestvuje u naporima za stabilizaciju stanja u Avganistanu. Ranije je nacionalni koordinator ŠOS-a iz Uzbekistana Rahmatula Nurimbetov rekao da Avganistan neće biti predstavljen na samitu u Samarkandu i da organizacija privremeno ne održava zvanične odnose s ovom zemljom. Objasnio je da je ŠOS kao međunarodna organizacija održavala zvanične veze s bivšom vladom Avganistana, koja je prestala da funkcioniše u avgustu 2021. godine. ŠOS se zalaže za formiranje reprezentativne i inkluzivne vlade u Avganistanu uz učešće predstavnika svih etnopolitičkih snaga.

Na marginama samita sastali su se i pakistanski premijer Šahbaz Šarif i ruski predsednik. Putin je rekao da su gasovodne isporuke iz Rusije u Pakistan moguće i da je već napravljen deo infrastrukture za te potrebe. „Pakistanski tok” ide od Rusije, preko Kazahstana i Uzbekistana, ali mora još da se reši pitanje s Avganistanom, u kojem, kako je rekao Putin, postoje problemi u vezi s političkom stabilnošću. „Ali, imajući u vidu naše obostrano dobre odnose s avganistanskim narodom, nadam se da se i ovaj problem može rešiti – mislim na uticaj Pakistana na situaciju u ovoj zemlji”, dodao je Putin, prenosi politika.rs.

(SB)