Politika 14.03.2023.

Siguran politički ambijent preduslov investicija u BiH

ČITANJE: 7 minuta

O tome da li je članstvo u NATO šansa ekonomskog napretka i investicija za BiH u petoj emisiji “BiH nije u NATO, ali je NATO u BiH”, govorili su Momčilo Antonić, član Predsjedništva SNSD-a, Ćamil Duraković, potpredsjednik Republike Srpske, i Ivan Ćubela, potpredsjednik Mladeži HDZ BiH.

Da BiH nije na integracionom putu ka članstvu u NATO smatra Antonić. Dodaje da je u prethodnom periodu postojala određena političke saglasnost da se ide na taj put, ali da nikada nije bilo pravno obavezujućih odluka.

“Odluke u BiH se donose konsenzusom i da bi BiH išla u članstvo, bilo to NATO ili neke druge organizacije, potrebno je da se slože sva tri naroda, odnosno njihovi politički predstavnici. Moje lično mišljenje je kategorički ne, jer je moj narod u prethodnom istorijskom periodu preživio ogromne strahote od bombardovanja od NATO trupa i važno je naglasiti da tada nisu bili samo vojni ciljevi, nego i civilni, a sa posljedicama toga se danas suočavaju ne samo Srbi, već i svi ostali narodi koji žive na ovim prostorima. Ako pričamo o ekonomskom prosperitetu ili šansama, smatram da ne treba da trošimo vrijeme na pitanja u vezi s kojima nema saglasnosti”, naglasio je Antonić u emisiji koju portal Banjaluka.net realizuje u saradnji s Ambasadom SAD u BiH.

Momčilo Antonić

Antonić ističe da članstvo u NATO nije uslov ekonomskog prosperiteta, niti bezbjednosnih prednosti za BiH.

“Oni koji se zalažu za članstvo u javnosti samo pričaju o benefitima i ne spominju obaveze koje proističu iz toga. Tu, prije svega, mislim na godišnje plaćanje dva odsto BDP-a, što je preko 700 miliona KM godišnje za BiH. Iz ekonomskog ugla smatram da mnogo više možemo doprinijeti nekim drugim preduslovima za ekonomski prosperitet, npr. ulaganjem u infrastrukturu, nego što možemo dobiti veću sigurnost nego što je danas imamo”, naglasio je Antonić.

Kao primjer, Antonić je naveo Srbiju, koja, kako ističe, nije u NATO, a prošle godine je imala najviše stranih investicija u Evropi.

“Znači to nije do NATO saveza, nego neki drugi sveukupni ambijent koji se stvara”, dodaje Antonić.

Antonić je naglasio da je sa stanovišta srpskog naroda saradnja sa NATO prihvatljiva, ali integracije ne, te da je najbolje rješenje ostati neutralan.

Potpredsjednik Republike Srpske Ćamil Duraković istakao je da je žalosno što narodi u BiH moraju da prate zemlje u regionu kako bi imali vlastiti stav po pitanju NATO integracija.

Ćamil Duraković

“Zbog naše teške prošlosti u BiH, mislim da bi nam to donijelo dobro sa sigurnosnog aspekta, a onda i sve te privilegije, jer tu imamo sve najjače zemlje svijeta. Volio bih da Srbi u BiH imaju svoj stav, ma kakav on bio, nego da prate šta će Srbija reći, pa kako oni odluče i mi ćemo tako. Ovaj stav da će samo pratiti Srbiju drugim narodima u BiH daje neku nervozu”, kazao je Duraković.

Duraković je naglasio da jednim dijelom, sa emotivne strane, može da razumije Srbe i njihov stav po pitanju NATO integracija.

“Bombardovanjem su ljudi izgubili živote, znam šta to znači, jer su i Bošnjaci gubili živote nečijim bombardovanjem, ali slijedeći tu logiku, onda mi nikada ne bismo trebali ni sa kim pričati, posebno ne sa onima koji su nas bombardovali. Taj aspekt mogu da razumijem, ali da mi neko kaže i da me uvjeri da nemamo benefite, kako ekonomske, tako i sigurnosne, ulaskom u najjači vojni savez na svijetu, ne mogu”, istakao je Duraković.

“Siguran politički ambijent preduslov investicija”

On je kazao da će svaki veći investitor bezbjednije investirati u državu koja je članica NATO, jer mu to daje garant da će njegova imovina i sve ono što je uložio biti sigurno.

“Za velike ulagače ovo je besperspektivno područje jer ovdje svjedočimo retorici koja je uvijek na marginama nekog sukoba. Svaka članica NATO je prije svega sigurna zemlja, jer govorimo o najvećem vojnom savezu koji garantuje sigurnost i zaštitu. Velike kompanije se povlače iz BiH jer sigurnost nije tu. Preduslov svake investicije je sigurnost. Morate imati siguran politički ambijent, koji garantuje mir, a mi nemamo takav politički ambijent i retoriku koja to garantuje.Dolaskom NATO svi bi bili sigurni”, smatra Duraković.

Duraković je dodao da je članica NATO zemlja u koju je sigurno ulagati.

“Nismo ni dovoljno jaki ni moćni da možemo diktirati globalne tokove i u ovom globalnom kuršlusu se moram opredijeliti. Prije ili kasnije ćemo se morati svrstati, jer se od nas to očekuje i ako se to desi, naš geografski položaj, naše civilizacijske vrijednosti, iako se ne slažemo o tome, teže zapadu. To je moja percepcija. Biće teško, ali prije ili kasnije ćemo se i Srbija i mi morati svrstati, jer se to od nas traži”, smatra Duraković.

“NATO jedan od ključnih vanjskopolitičkih ciljeva”

Potpredsjednik Mladeži HDZ BiH Ivan Ćubela naglasio je da se sve odluke u BiH, pogotovo one ključne, kao što je NATO moraju donositi konsenzusom. Dodaje, da bi NATO potencijalno mogao biti jedan od najvećih spoljnopolitičkih uspjeha BiH.

Ivan Ćubela

“U ovom trenutku treba i jeste cilj. Kako će stvari izgledati u budućnosti to zavisi od mnogo stvari. NATO je faktički dobrim dijelom dio BiH, znamo kako ta saradnja izgleda danas i kako je ona krenula, a znamo i kontinuitet i kako je to u praksi izgledalo. Za takve krucijalne stvari u vanjskopolitičkom smislu mora postojati visoka razina konsenzusa. Mi smo država koja se više puta uvjerila šta znači neka vrsta nametanja. Političke odluke u jednom multinacionalnom društvu nimalo nisu jednostavne, uvijek su kompleksne i uvijek jedna strana osjeća zakinuto, da ne kažem prevareno. Po mom mišljenju, NATO treba biti i ostati jedan od ključnih vanjskopolitičkih ciljeva. Saradnja koja već sada postoji, treba da iskoristimo na najbolji mogući način”, kazao je Ćubela.

Ćubela je istakao da je mnoštvo primjera koji pokazuju u praktičnom smislu kako punopravno članstvo, odnosno intenzivna saradnja, na koji način se mogu ostvariti benefiti  koji se tiču ekonomskog, privrednog i investicijskog kapaciteta.

Dodaje da pitanja u vezi s kojima ne postoji jasan i izričit konsenzus treba staviti ad acta u određeno vrijeme, dok ne dođe vrijeme za rješavanje.

“Definitivno, mislim da je u ovom trenutku top prioritet EU. Dobili smo nedavno kandidatski status, treba to da iskoristimo za neke konkretne stvari. HDZ BiH je najglasniji predvodnik, glas i jednog i drugog integracijskog procesa. Ukoliko je EU u ovom trenutku nešto oko čega postoji visoka razina dogovora, konsenzusa svih političkih aktera unutar BiH, idemo u tom smjeru. NATO može ili paralelno ili doću u onom trenutku kada sazri vrijeme za tako što”, dodao je Ćubela.

Kao podlogu za investicije i ekonomski razvoj, Ćubela je naglasio sigurnosni aspekt članstva u NATO.

“S obzirom na kandidatski status mi ćemo uskoro vidjeti kako taj ekonomski aspekt funkcionira. U kontekstu NATO-a, s obzirom na retoriku preduslovi da velike kompanije dolaze u BiH ne postoje. NATO članstvo kao na dlanu dalo bi te preduvjete, da jedan investicijski, gospodarski, ekonomski kapital dođe u BiH”, kazao je Ćubela.

Ćubela je zaključio da je uvjeren da će mladi u BiH biti neka vrsta predvodnika i da će svjedočiti tom integracijskom procesu.

“Mislim da će EU biti prvi okvir gdje ćemo uspješno položiti test i ispit svoje demokratske zrelosti”, zaključuje Ćubela.

(Banjaluka.net)