Vijesti 30.04.2020.

ŠKRBIĆ: Neće nas spasiti respiratori, nas će spasiti maske

ČITANJE: 3 minute

Ranko Škrbić, dekan Medicinskog fakulteta u Banjaluci i član tima za određivanje terapija osobama koje su oboljele od Covid-19, za N1 je je kazao da je važno da građani ponekad znaju složene terapijske procedure.

Podsjetio je da trenutno ne postoji lijek protiv oboljenja Covid-19.

“Ono čime mi i čitav svijet raspolaže su lijekovi koji su se ranije koristili za različite druge bolesti. Dva lijeka iz protokola koji su primjenjivani u Kini, a primjenjuju se i u Evropi, SAD, pa tako i kod nas, to su dva stara lijeka koji su se koristili u tretmanu malarije i reumatoidnog artiritisa, to su klorokin i hidroksiklorokin. To su lijekovi koji su u laboratorijskim uslovima pokazali određenu vrstu efikasnosti. Sad se u svijetu provode kliničke studije da se vidi da li ti lijekovi imaju kliničku efikasnost”, kazao je.

Pojasnio je da se ovi lijekovi daju pacijentima kojima je potvrđen korona virus, a kod kojih se već počinju razvijati simptomi bolesti, kao što je početna upala pluća.

“Oni pacijenti koji imaju blage simptome, koji često puta mogu da idu sa gubitkom čula mirisa i okusa, koji imaju blage temperature, koje nisu visoke, a nemaju ostale simptome. Oni još uvijek ne dobijaju ovu terapiju. Tek kod onih kojima klinička slika ide ka pogoršanju pojave znakova infekcije gornjih respiratornih organa, onda se u bolnicama procjenjuje i pristupa davanju tog lijeka”, kazao je.

Škrbić navodi da postoje određeni antibiotici koji djeluju protiv virusa, koji se daju kod nekih drugih virusnih infekcija, kao što je virus ebole, virus gripa ili HIV.

“Ima nekoliko takvih lijekova i za neke od njih je primjećeno da imaju određenu vrstu efikasnosti. U toku su i te kliničke studije. Jedan od tih lijekova je Favipiravir, lijek koji je proizveden u Japanu još 2004. godine i koji je dizajniran da bude lijek virusne influenze tipa A. Pokazao je jako dobre rezultate, obećavajući su rezultati u Kini”, kazao je.

Kazao je da je Japan odlučio dati jednu količinu tog lijeka drugim zemljama da se ispituje, te da je Bosna i i Hercegovina stavljena na listu zemalja koje će dobiti taj lijek.

“Mislim da je u planu dovoljan broj doza lijeka za stotinu pacijenata, što bi onda bilo ravnomjerno raspoređeno na tri klinička centra u BiH. UKC Banjaluka i mislim u Federaciji da će biti klinički centri u Sarajevu i Mostaru”, pojasnio je.

Škrbić napominje da od hiljadu pozitivnih osoba, 900 prođe sa blagim simptomima, a većina ni ne zna da ima simptome.

“To je velika opasnost jer takvi ljudi šire infekciju. Od preostalih stotinu, možda će ih 80 razviti upalu pluća, koja može biti blaža, srednja to teška, a svega deset od tih hiljadu će razviti teške simptome koji će zahtijevati intenzivno liječenje, koje ponekad podrazumijeva stavljanje na respirator. Od tih deset od hiljadu, oni su teški i mnogi od njih, nažalost, umru. Poneko se izvuče. Ja sam jednom prilikom rekao neće nas spasiti respiratori, to i sad ponavljam. Nas će spasiti maske”, istakao je.

(N1)

Oznake: Ranko Škrbić